A népesség és a lakások számát már júniusban tudni fogjuk<br/>

Vágólapra másolva!
Valamennyi megyében folyik már a népszámlálási ívek feldolgozása, melynek eredményeit a jövő nyári befejezésig folyamatosan teszik közzé. Az adatvédelmi biztos az egész folyamatot fokozott figyelemmel kíséri, és helyszíni ellenőrzéseket is tervez.
Vágólapra másolva!

A népszámlálási kérdőívek döntő többsége már a megyei KSH igazgatóságoknál van, s a még hiányzók begyűjtése is befejeződik március végéig. Az igazgatóságokon történik a körülbelül fél évig tartó kódolás, ám közben az addig elkészült anyagot folyamatosan átszállítják a budapesti rögzítőközpontba. Az adatok géprevitele ez év végéig tart, a teljes feldolgozással pedig 2002 nyarára végeznek.

Egy fontos adatsort azonban - a népesség és a lakások számát - már idén júliusban közzéteszik. Jövő év februárjában egy 10 százalék körüli minta alapján publikálják az előzetes adatokat.

Végső összegzésként könyvben jelennek meg az országos adatok, valamennyi megyéről készül egy kiadvány, és tematikus kötetek kiadását is tervezik. Az adatok többsége interneten is elérhető lesz. Fizetni akkor kell az adatállományért, ha például egy megrendelő a standard táblázatoktól eltérő bontásra is kíváncsi.

A feldolgozás munkafolyamatát ígérete szerint végig szigorúan ellenőrzi majd az adatvédelmi biztos. Mint Vukovich Gabriella, a KSH alelnöke elmondta, a népszámlálásról már két éve folyamatosan konzultálnak az adatvédelmi biztossal és munkatársaival. Megküldték nekik a feldolgozás részletes rendszertervét, amelynek minden eleme garantálja az adatok tökéletes biztonságát. Nekik is az az érdekük, hogy minden a legnagyobb rendben történjék.

Trócsányi Sárától, az ombudsmani hivatal osztályvezetője elmondta: helyszíni szemléket is tartanak majd a feldolgozás különböző fázisaiban. Az osztályvezető asszony azt is elmondta, hogy a népszámlálás ügyében mindössze 16-17 írásos panasz érkezett, bár az első napokban nagyon sok volt a telefon. Legtöbben a munkahellyel kapcsolatos kérdést kifogásolták. Mivel a kérdőívek begyűjtése nem fejeződött be, így nincsenek pontos adatok a válaszadási hajlandóságról, ám a becslések szerint az úgynevezett érzékeny kérdésekre - vallás, nemzetiség, fogyatékosság - a megkérdezettek 90 százaléka érdemi választ adott.

Míg a pótösszeírás előtti napokban még ezer válaszmegtagadót regisztráltak, ez a szám a népszámlálás végére százra csökkent. A válaszmegtagadók a nagyvárosokból, főleg Budapestről kerültek ki, és többnyire magasan kvalifikált értelmiségiek voltak.

Vukovich Gabriella szerint a későbbi népszámlálások során a kérdőíves módszerrel történő felvétel egy része kiváltható lesz a különböző adatbázisokban tárolt információkkal. Erre külföldön is van példa, bár ehhez több jogszabályt kellene módosítani.

Trócsányi Sára, az ombudsmani hivatal osztályvezetője teljességgel elképzelhetetlennek tartja az adatbázisok összekapcsolását. Mint mondta, ez ugyan technikailag lehetséges, ám jogilag éppen ez az összekapcsolási tilalom a garancia a visszaélések elkerülésére.

Ajánló:

Korábban:

( 2001. február 21.)