Szombat estétől újabb, nagyarányú csapadék várható Kárpátalján<br/>

Vágólapra másolva!
Az árvíz sújtotta beregi térségben kitelepített 20 településre már visszatelepült a lakosság. Az árvíz sújtotta települések polgármestereinek jelentése szerint eddig 590 ember maradt hajlék nélkül. Kárpátalján intenzív esőzés kezdődött csütörtökön, 12-15 milliméter csapadék esett. A korábbi esők miatt Tiszabecsnél 70 centiméterrel emelkedett a vízszint. Szombat estétől újabb, nagyarányú csapadék várható. A vízügyi szakemberek felkészültek az újabb védekezésre.
Vágólapra másolva!

Az árvíz sújtotta beregi térségben kitelepített 20 településre már visszatelepült a lakosság. Beregdaróc, Tivadar, Beregsurány, Márokpapi, Barabás, Gelénes, Tarpa, Tiszavid, Tiszaadony és Mátyus mintegy nyolcezer lakosa már biztonságban érezheti magát. A tervek szerint pénteken Tiszakerecsenyen is megtörténhet a szervezett visszatelepítése. Jándon és Vámosatyán még tart a fertőtlenítés, ide ennek befejezése után térhetnek vissza a lakosok.

Az elektromos energia rendelkezésre áll az érintett településeken, a földgázellátás is helyreállt, de Tiszaadony gázellátásának biztosításán még dolgoznak a szakemberek.

Az egyik legfőbb feladat jelenleg a fertőtlenítés, az árhullám levonulása óta erre 22 tonna klórt és 321 köbméter hypós oldatot használtak fel.

Az árvíz sújtotta települések polgármestereinek jelentése szerint eddig 590 ember maradt hajlék nélkül. Arányaiban a legnagyobb kárt Tákos szenvedte el, ahol a 452 lakos közül 123 otthonát tette tönkre a víz. Gulácson 200, Tarpán 150 ember maradt fedél nélkül. Ők egyelőre a befogadó települések közösségi szállásain kaptak menedéket.

Folytatódik az elöntött területeken összedőlt és megsérült épületek felmérése. A veszélyeztetett épületek száma 5.867, ebből 59 van önkormányzati tulajdonban. Már 210 ház dőlt össze, 678 sérült meg jelentősen.

Gulácson minden negyedik-ötödik ház összedőlt, a falu 383 épületéből 83 semmisült meg, további 62 sérült, veszélyes. Tarpán 46 lakás dőlt össze, 15-20 ház lett a víz martaléka Hete-Fejércse, Csaroda, Tákos és Gergelyiugronya településeken.
A károk felmérése pénteken 25 településen tovább folytatódik.

Az árhullám levonulása után haladéktalanul folytatódnak a tavaly megkezdett gátépítési munkák Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Tisza és a Bodrog mentén - közölte Hajós Béla pénteken, miután megszemlélte a térségben az árvízvédekezési munkákat. A közlekedési és vízügyi minisztérium helyettes államtitkára elmondta: a Bodrog tavaly megépített új gátjai jól vizsgáztak, a térségben sehol sem volt rendkívüli esemény.

Az idén a Tisza Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szakaszán - elsősorban Tiszakarád környékén, valamint a Taktaközben - a gátépítésekre és -erősítésekre mintegy 900 millió forintot költ a költségvetés, az árhullám levonulása után azonnal megkezdődik a munka. "A Bodrog jobb partján lényegében minden gát elkészült, ez évben Sárospatak térségében folytatódik a gátépítés" - mondta Hajós Béla.

Szombattól újabb esőzésre számítanak Kárpátalján

Kárpátalján intenzív esőzés kezdődött csütörtökön, 12-15 milliméter csapadék esett. A korábbi esők miatt Tiszabecsnél 70 centiméterrel emelkedett a vízszint. Szombat estétől újabb, nagyarányú csapadék várható. A vízügyi szakemberek felkészültek az újabb védekezésre.

A rendkívüli helyzetek kárpátaljai főosztályának péntek reggel kiadott összesített árvízi és árvízkárjelentése szerint az egy nappal korábbi állapotokhoz képest a folyamatos felmérés és az elmúlt napok esőzései nyomán ismét nőtt az elárasztott települések, elöntött és romba dőlt lakóházak, valamint a kitelepített lakosok száma, miközben a legnagyobb károkat napok óta változatlanul a nagyszőlősi és a beregszászi járásban regisztrálják, és ez utóbbiban még teljes erővel folyik a Tarpa irányából levonuló víz elleni küzdelem.

Az éjszaka Ungváron feldolgozott adatok szerint az elmúlt napok esőzései következtében megáradt Ung öt települést részben elöntött a nagybereznai járásban, így Kárpátalja minden járását és két nagyobb városát érintette vagy érinti az árvíz. A péntek reggeli állapotok szerint az ukrajnai megye 251 (csütörtökön 245) településén 33 539 épület (előző nap 33 486) volt vagy van elárasztva. A csütörtök reggeli 1579-ről péntekre 1629-re nőtt az összeomlott épületek száma, és nyolc járásban 11 918 (az előző napi adatok szerint 10 630) személy volt kitelepítve. A térségben továbbra is a beregszászi járás 3 településén nincs áram, 6 faluval nincs telefon-összeköttetés. Az árvíz sújtotta területeken a helyi lakosságon kívül a szakszolgálatok 10 739 emberrel és 1880 géppel folytatják az árvízi védekezést, kármentést és -elhárítást.

A kárpátaljai árvíz halálos áldozatainak száma a hivatalos jelentés szerint csütörtökön hétre emelkedett. Az áradás a legnagyobb károkat a nagyszőlősi járás 22 településén okozta: 5255 ház volt és van elárasztva, közülük eddig 1281 összedőlt, 3247 személy van jelenleg is kitelepítve.

Az árvízkárokat tekintve a második helyen a beregszászi járás áll, ahol 12 településen 1929 épület állt vagy áll vízben, 161 összedőlt, a kitelepített lakosok száma 6133.

A megye hegyvidéki járásaiban 9 település közúton továbbra is megközelíthetetlen, köztük Huszt irányából Rahó. A megye területén hat közúti hidat lerombolt, 17-et pedig megrongált a múlt heti áradás. Nagyszőlős és Nagybocskó között 5 szakaszon továbbra is szünetel a vasúti forgalom.

A csütörtöki ukrajnai esőzések miatt ismét mérsékelt áradást várnak a kelet-szlovákiai folyókon. A Bodrog szlovákiai szakaszán pénteken is fenntartják a harmadfokú készültséget. A Latorcán másodfokú, a Tisza rövid szlovákiai szakaszán első fokú a készültség.

Szlovákiában nyugodt hétvégére számítanak

A Bodrogköz szlovákiai térségében a mérsékelt árhullám ellenére a hét végén nyugodt helyzetre számítanak, de ha a megáradt folyók vízgyűjtő területein újabb esőzések lesznek, akkor rosszabbra fordulhat a helyzet.

Pénteken Bodrogszerdahelynél a Bodrogon 752 centimétert mértek, a folyó vízmagassága 24 óra alatt nem változott. Nagykaposnál a Latorca vize mérsékelten, 620-ról 628 centiméterre emelkedett. Lakárdnál az Ung 377-ről 311 centiméterre apadt.
A Tisza Nagytárkánynál 500 centiméter alá apadt, vize mindezidáig az ártérben maradt.

(MTI)

Korábban:

(2001. március 14.)