Nem volt rendkívüli esemény az árvíz sújtotta területeken <br/>

Vágólapra másolva!
A tegnap esett eső nem indított el újabb árhullámot, így rendkívüli esemény nélkül telt el az éjszaka a Tisza mentén. A tarpai gátszakadásnál folytatódik a helyreállítás, de továbbra is életben van a rendkívüli készültség a mellékfolyók torkolatainál. Eközben visszatelepült öt község lakossága, és folyik a fertőtlenítés az érintett településeken. Az eddigi adatok szerint 207 épület dőlt össze, és 568 ember maradt fedél nélkül.
Vágólapra másolva!

Rendkívüli esemény nélkül telt a szerdára virradó éjszaka az árvíz sújtotta Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.

Az éjszaka eredményesen folytatódott a védekezés Tiszaadony, Tiszakerecseny, Mátyus és Lónya települések körül, amelyeket a tarpai gátszakadásokon át Észak-Beregre zúdult árvíz fenyeget.

A Tisza vízgyűjtő területén az elmúlt napon és éjszaka 10 milliméternyi eső esett, ez azonban eddig nem indított el újabb árhullámot, viszont az apadást jelentősen lelassította.

A folyó Tiszabecs és Záhony közötti szakaszán, illetve a mellékfolyók torkolati részén változatlanul érvényben van a rendkívüli készültség, míg Tiszaberceltől lefelé harmadfokú
készenlétet tartanak.

A gátak mentén a veszély továbbra is fennáll, hiszen az alsóbb folyószakaszokon a töltések teljesen átázottak, sok helyen csak a homokzsákos megtámasztás az egyetlen védekezési lehetőség.

A tarpai gátszakadások helyén folytatódik a helyreállítás, amelyet két helikopter és nyolc speciális honvédségi jármű is segít. A Túr gátsuvadásainál várhatóan még a nap folyamán végeznek a munkával a vízügyi alakulatok.

207 épület dőlt össze és több mint 568 ember maradt fedél nélkül

Az eddigi adatok szerint 207 épület dőlt össze az árvíz sújtotta beregi falvakban - tájékoztatott Holes István alezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
sajtóreferense szerdán.

Holes István közölte: az érintett épületek közül 205 magántulajdonú, 2 pedig önkormányzati, az utóbbiak Hete-Fejércse településen omlottak össze a víz nyomására.

Gulácson 83, Tarpán 46, Csarodán 18, Vásárosnamény-Gergelyiugornyán és Tákoson 16-16, Hete-Fejércsén 15, Jándon 7, míg Vámosatyán 6 épület dőlt össze.

Sérült, veszélyes épületet 779-et tartanak nyilván, további 639 pedig veszélyeztetett az érintett településeken.

Az eddigi felmérések alapján 568 ember maradt fedél nélkül

A legtöbben, 200-an Gulácson, 150-en Tarpán, 123-an Tákoson, 25-en Csarodán, 24-en Jándon, 23-an Hete-Fejércsén, 15-en Vámosatyán, 8-an pedig Márokpapiban.

Ideiglenes elhelyezésükről az érintett szervezetek gondoskodnak: közintézményekben, vagy lakókonténerekben kapnak helyet az újjáépítés befejezéséig.

Varga Ferenc, a szabolcs-szatmár-bereg megyei védelmi bizottság szóvivője elmondta, hogy a Tisza vízszintje Tokajnál 827 centiméter, ami 13 centiméterrel alacsonyabb az egy nappal korábban mértnél.

Egy nap alatt 14 centimétert apad a Bodrog Sárospataknál, ahol délelőtt tíz órakor 631 centiméteres vízmagasságot mértek.

A Tisza visszaduzzasztó hatása miatt a kesznyétei árvízkapunál, a torkolatnál a Sajó árad, itt egy nap alatt 10 centimétert, 548 centiméterre emelkedett a víz.

- Az elmúlt huszonnégy órában több mint 1900-an védekeztek a folyók borsodi gátszakaszain. A korábbi napokhoz hasonlóan most sem történt semmiféle rendkívüli eset - közölte a szóvivő.

Visszatelepült öt község - Beregdaróc, Tivadar, Beregsurány, Márokpapi és Barabás - árvíz miatt kimenekített lakossága, nyolc településen - Tákoson, Csarodán, Vásárosnamény-Gergelyiugornyán, Vámosatyán, Gelénesen, Tarpán, Hete-Fejércsén és Gulácson - jelenleg
folyik a fertőtlenítés.

A visszaköltözés engedélyezését további három falu - Tiszavid, Jánd és Vámosatya - lakossága kérte. Amennyiben a szükséges óvintézkedések befejeződnek, ők is hazatérhetnek.

Orovecz István vezérőrnagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vészhelyzet-kezelési főigazgató-helyettese elmondta, hogy a mentesítésben és a fertőtlenítésben jelenleg 80 szakember vesz részt, munkájukat 39 speciális gép segíti.

A Nyíregyházi Agroker Részvénytársaság egy klórmész-szóró berendezést bocsátott szerdán a katasztrófavédelmi osztagok rendelkezésére, amely egészen a munkálatok befejezéséig segíti majd a fertőtlenítést az árvíz sújtotta beregi térségben.

Az érintett falvakban a lakosságot is ellátták fertőtlenítő szerekkel, hogy saját portájukon szükség szerint újra elvégezhessék a mentesítést.

Az öt község visszatelepülésének befejezése után további tizenöt település 2720 lakosa van még távol otthonától, a befogadó településeken.

- Folyamatos ellátásuk biztosított, és a higiéniás feltételek színvonalát is javították az utóbbi időben - mondta el Orovecz István tábornok.

(MTI)

Ajánló:

(2001.03.13.)

Korábban:

(2001.03.13.)