Orbán Viktor aktuális kérdésekre válaszolt az m1-en <br/>

Vágólapra másolva!
Orbán Viktor azt várja Vonza Andrástól, a földművelésügyi tárca várományosától, hogy miniszterként ne foglaljon állást a Független Kisgazdapárt belső vitáiban. A miniszterelnök erről más időszerű témák mellett a Magyar Televíziónak adott kedd esti interjújában beszélt.
Vágólapra másolva!

A miniszterelnök jelezte: elégedett azzal, ahogyan eddig a kabinet működését sikerült elhatárolni az FKGP belső viszályaitól. Mint szavaiból kiderült, választása egyebek mellett azért esett Vonza Andrásra, mert a szakember nem tagja a kisgazda parlamenti frakciónak. Orbán Viktor elmondta azt is, hogy Vonza András rajta volt azon a listán, amelyet Torgyán József, az FKGP elnöke átadott neki a jelöltekről, de "nem volt a legközelebbi körben".

A miniszterelnök közölte, hogy szombat éjjel, amikor Szabolcs megyében az árvíz sújtotta területen járt, személyesen kereste fel Vonza Andrást. A beszélgetés alapján kijelentette, hogy Vonza Andrásnak esélye van arra, hogy megoldja a földművelésügyi minisztérium előtt álló feladatokat. A kormányfő, mint mondta, azt ajánlotta a jelöltnek, hogy a minisztériumi vizsgálódás kapcsán Turi-Kovács Béla környezetvédelmi minisztert tekintse etalonnak, úgy járjon el, ahogy a kisgazda politikus a környezetvédelmi tárcánál.

Egy másik téma kapcsán Orbán Viktor elmondta: 1998-ban azért döntöttek a Postabank konszolidálása mellett, mert 300 milliárd forintra taksálták azt az összeget, amelyet az államnak kellett volna kifizetnie, ha a pénzintézetet bezárják. A miniszterelnök beszélt arról is, hogy a Postabankot azért nem próbálták meg pályázati úton értékesíteni, mert az OTP-n kívül csak külföldi pénzintézetek jelentkezhettek volna. Elmondta: egy tanácsadó cég a Postabank értékét 30 és 60 milliárd forint között állapította meg. Hangsúlyozta: mivel az OTP a pénzintézetért csak 25 milliárd forintot ajánlott, a kormány a bank állami kézben tartása mellett döntött.

Egy a Magyar Fejlesztési Bankra vonatkozó kérdésre válaszolva a miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy az tulajdonképpen egy banki státusban lévő állami fejlesztési intézmény. Mint monda, az EU a csatlakozási tárgyalások során elfogadta, hogy két ilyen jellegű pénzintézet, az Eximbank és az MFB működjön Magyarországon. Hozzátette, hogy ilyen intézmények minden EU-tagállamban vannak.

A Malévvel kapcsolatban a miniszterelnök végcélként a cég értékesítését jelölte meg. Jelezte, a légitársaság bezárása az államnak 25-30 milliárd forintjába kerülne.

A tőzsde kapcsán Orbán Viktor úgy fogalmazott: az ma Magyarországon nem látja el ősi, klasszikus feladatát, vagyis hogy a kis- és középvállalkozásokat tőkéhez juttassa. A kormányfő a tőzsdét gazdaságpolitikai szempontból mérsékelt jelentőségűnek minősítette. Elmondta ugyanakkor, hogy a miniszterelnöki gazdasági tanácsadó testület szerdai tanácskozásán foglalkozik azzal, hogy miként lehetne a lakossági megtakarításokat bekapcsolni a tőzsdei folyamatokba.

A Franciaországban menekült státust kapott két zámolyi roma családra vonatkozó kérdésre válaszolva Orbán Viktor megjegyezte, hogy az ügy semmiben nem befolyásolja Magyarország életét. - Nekünk továbbra is a roma-program végrehajtására kell az erőinket fordítani - mondta a kormányfő, hozzáfűzve: a romák magyarországi felemelkedése csak a munkán és a tanuláson keresztül lehetséges.

(MTI)

Ajánló:

új honlapja