Az MFB fantáziát látott a Defendben<br/>

Vágólapra másolva!
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) fantáziát látott a Defend Kft.-ben, ezért vett részt a társaság tőkeemelésében. A befektetés összegét egyelőre titkosan kezelik, csupán az biztos, hogy a tőkeemelés révén a bank 60 százalékos többségi tulajdont szerzett a biztonsági cégben. Ez a konkurensek szerint egyben azt jelenti, hogy újabb több száz milliós állami megrendelésekre számíthat a Földi László vezette vállalkozás.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt év végén kizárólag gazdasági okokra hivatkozott Kalmár István, a Magyar Posta (MP) Rt. elnök-vezérigazgatója, amikor bejelentette: 51 százalékos tulajdoni részt szerzett cége a Defend Kft.-ben, és ezzel együtt megbízási szerződést is kötött a posta pénzfeldolgozási tevékenységének ellátására. Az egykori hírszerző tiszt Földi László által vezetett biztonsági cég megvásárlása százmillió forintos nagyságrendű befektetés volt - tájékoztatott annak idején Kalmár -, a posta részéről ugyanakkor ez az üzlet a szerződés jóvoltából több milliárd forint megtakarítást is hozhat. Ehhez képest meglepetés erejével hatott a hír, hogy a posta a napokban "lemondott" saját biztonsági cégéről, amit korábban még Magyar Posta Securitynak akart elkeresztelni. Mint ahogy arról a Népszabadság is beszámolt, a többségi tulajdonos az ugyancsak állami kézben lévő Magyar Fejlesztési Bank lett. Az MFB 60 százalékos tulajdonrészhez jutott a Defendben, miközben a posta részesedése az eredeti 51-ről 21 százalékról olvadt. A Földi László által vezetett V. I. B. Vagyonkezelő, Ingatlanhasznosító, Befektető Kft. részesedése 49-ről 19 százalékra apadt. A Magyar Hírlap biztonsági cégektől származó információja szerint a tranzakció révén a Defend újabb több száz milliós állami megrendelésekhez juthat.

Szigeti Ildikó, a Magyar Posta szóvivője szerint mindössze annyi történt, hogy az MFB tőkeemelést hajtott végre a biztonsági cégnél, így többségi tulajdonhoz jutott. Hozzátette: attól, hogy mostantól a bank a Defend fő tulajdonosa, még igazak Kalmár István szavai, miszerint üzleti megfontolások miatt vették meg tavaly a Defendet. A vételárról - üzleti titokra hivatkozva - sem Szigeti Ildikó, sem Hajda Iván, a biztonsági cég általános igazgatóhelyettese nem kívánt nyilatkozni. Hajda ugyanakkor nem cáfolta információnkat, miszerint az MFB korábban sohasem volt tulajdonosa a Defend Kft.-nek, vagyis külső részvevőként hajtotta végre a tőkeemelést.

,Ezt nem tiltja jogszabály - szögezte le Hajda -, azzal, hogy a tulajdonosok hozzájárultak a tranzakcióhoz, elhárult annak minden akadálya." Az igazgatóhelyettes szerint egyébként az MFB befektetésére nem azért volt szükség, hogy a biztonsági társaság újabb állami megrendeléseket kapjon. Hangsúlyozta: a tőkeemelést a cég gyors ütemű fejlődése, perspektivikus üzleti kilátásai indokolták. ,Tárgyaltunk más pénzintézettel is, s végül azért kötöttünk ki az MFB-nél, mert ez a bank kínálta a legjobb kondíciókat. A pénzintézet vélhetően pedig azért választott bennünket, mert fantáziát látott a társaságban" - fűzte hozzá Hajda Iván. A tőkeemelés révén a Defend pénzügyi befektetőhöz is hozzájutott, ami hosszabb távon is garantálja a cég biztonságos működését a hazai piacon. A Defend egyébként minden állami megrendelését pályázat útján nyerte el, vagyis nem "csak úgy" odaadták nekik, mint ahogyan azt sokan gondolják - tette hozzá az igazgatóhelyettes.

Tarnóczi László, az MFB szóvivője elmondta: a bank azért döntött úgy, hogy befektet a Defendbe, mert egy nyereséges üzletágban tevékenykedő cégről van szó, vagyis a kiadásai előbb-utóbb megtérülnek. Arra a kérdésre, hogy mennyi pénzt "áldozott" erre a célra a pénzintézet, csak annyit közölt: mindez hamarosan kiderül, miután a cégbíróságon megtörténik a tőkeemelés bejegyzése.

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Korábban:

(2000. december 29.)