Az Alkotmánybíróság megsemmisítette az ombudsman hatáskörébe tartozó hatóságokkal kapcsolatos rendel

Vágólapra másolva!
Pokol Béla kisgazda képviselő, a parlament alkotmányügyi bizottság elnökének beadványára az Alkotmánybíróság (AB) megvizsgálta az ombudsman hatáskörébe tartozó hatóságokkal kapcsolatos rendelkezést. Pokol azt kifogásolta, hogy az ombudsman a parlament döntéseit is vizsgálta. Az AB kimondta, hogy mivel a bizonytalan jogfogalmak miatt vitatottá vált, hogy mely intézmények esnek az ombudsman hatáskörébe, így ezeket a rendelkezéseket 2001. december 15-i hatállyal megsemmisítik.
Vágólapra másolva!

Az Alkotmánybíróság (AB) kedden megállapította: a törvényhozó bizonytalan jogfogalmakkal határozta meg az országgyűlési biztosok hatáskörébe tartozó hatóságokat, az államhatalmi szerv, az igazságügyi szerv és a bíróságon kívüli jogvitát kötelező érvénnyel eldöntő szerv kifejezések tartalma nem egyértelmű, ezért 2001. december 15-ével megsemmisítette e rendelkezéseket.

Az Alkotmánybíróság közleménye szerint a bizonytalan jogfogalmak miatt a hatalommegosztás rendjében meghatározó helyet elfoglaló szervek között vitatottá vált, hogy az állampolgári jogok országgyűlési biztosának hatásköre, az általa gyakorolható ellenőrzési jog mely állami szervekre terjed ki és melyekre nem.

A testület álláspontja szerint a megsemmisített rendelkezések ellentétesek az alkotmányban rögzített jogállamiság alapértékét képező jogbiztonság elvével.

- Az Alkotmánybíróság az indítvány vizsgálatakor különös súllyal mérlegelte azt a körülményt, hogy az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, általános helyettese, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok biztosa, valamint az adatvédelmi biztos alkotmányos intézménye fontos szerepet tölt be a végrehajtó hatalom ellenőrzésében, az állampolgárokat az állammal szemben megillető védelem megteremtésében. Működésük folyamatosságának fenntartása alkotmányos érdek - áll a közleményben.

A tájékoztatás szerint a határozathoz Bagi István és Kiss László alkotmánybírók különvéleményt fűztek, mert álláspontjuk szerint a törvénynek az országgyűlési biztosok hatóságokkal kapcsolatos hatáskörét szabályozó, hatályban maradó részei is bizonytalanok, ezért - a jogbiztonság védelme érdekében - az egész bekezdés megsemmisítésének lett volna helye.

Az ombudsmanokról szóló törvény értelmében az országgyűlési biztoshoz bárki fordulhat, ha megítélése szerint valamely hatóság, illetve közszolgáltatást végző szerv eljárása, ennek során hozott határozata, intézkedése, illetőleg a hatóság intézkedésének elmulasztása következtében alkotmányos jogaival összefüggésben sérelem érte, vagy ennek közvetlen veszélye áll fenn, feltéve, hogy a rendelkezésre álló közigazgatási jogorvoslati lehetőségeket már kimerítette, illetve a jogorvoslati lehetőség nincs számára biztosítva.

A törvény rendelkezése szerint a jogerősen befejezett ügyekre vonatkozóan az országgyűlési biztos jogosult bármely hatóság ellenőrzésére.

A törvény alapján hatóságnak minősül az államigazgatási feladatot ellátó szerv, a fegyveres erők, a rendőrség, a rendészeti szerv, a nemzetbiztonsági szolgálatok és a helyi önkormányzat.

Pokol Béla, az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának kisgazda elnöke örömmel üdvözölte az Alkotmánybíróság döntését, amelyet indítványa nyomán hozott a testület.

Pokol Béla emlékeztetett: azt sérelmezte, hogy az ombudsman a parlament döntéseit is vizsgálni kezdte 1999-től, ezért kezdeményezte az állampolgári jogok országgyűlési biztosáról szóló törvény egyik bekezdésének felülvizsgálatát.

- Az, hogy az országgyűlési biztos vizsgálja az Országgyűlés döntéseit, sérti a magyar központi államszervezetet - vélekedett a kisgazda bizottsági elnök.

A testület álláspontja szerint a megsemmisített rendelkezések ellentétesek az alkotmányban rögzített jogállamiság alapértékét képező jogbiztonság elvével.

Pokol Béla úgy fogalmazott: az Alkotmánybíróság döntésének köszönhetően pontosabbá válik az ombudsman jogköre, és megszűnnek az ezzel kapcsolatos anomáliák.

- Az Alkotmánybíróság túl is ment a kérelmemen, hiszen én nem három, csak egy rendelkezés felülvizsgálatát kértem - jegyezte meg a kisgazda politikus.

(MTI)

Ajánló: