Tiszabecsnél néhány centit áradt a Tisza<br/>

Vágólapra másolva!
A korábban jött csapadék miatt Tiszabecsnél pár centivel ismét emelkedett a folyó vízállása. Rendőrök akadályozták meg Tiszaadony térségében, hogy a védelmi bizottság engedélye nélkül átvágjanak egy gátat a helyiek. Gemzsén féltucatnyi kitelepítettet állítottak elő garázdaságért a hatóságok. Nem vonják ki az árvízvédelmi eszközöket a Felső-Tisza vidékéről, a szivattyúk számát meg is növelik. Az elmúlt 24 órában hullott csapadék ellenére továbbra is apad a Felső-Tisza és mellékfolyói. A rendkívüli készültség helyenként még érvényben van. A Közép-Tisza árad, itt tovább erősítik a töltéseket. A beregi újjáépítést fejlesztéssel kötik egybe.
Vágólapra másolva!

Árvízi helyzetkép a Felső-Tiszán
Az [origo] képriportja az árvízről

A szerdára előre jelzett 20 milliméter átlagos csapadék fél nappal korábban érkezett meg a térségbe, így Tiszabecsnél megállt a folyó apadása, sőt néhány centimétert emelkedett a Tisza vízszintje.

Demonstratív rendőri kivonulásra volt szükség hétfőn hajnalban ahhoz, hogy Tiszaadony térségében megakadályozzanak egy gátátvágást. A térség lakói a védelmi bizottság engedélye nélkül akarták átvágni a gátat annak érdekében, hogy biztosítsák a víz gyorsabb átfolyását. A demonstratív rendőri felvonulás elegendő volt ahhoz, hogy megakadályozzák a spontán akciót.

A rendőröknek eddig mindössze egyetlen helyen, Gemzsén kellett beavatkozniuk, ahol féltucatnyi kitelepített megkapva a segélyt lerészegedett és garázdálkodott. Őket gyorsított eljárással állítják bíróság elé - közölte Tóth Ferenc rendőr ezredes, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye rendőrfőkapitánya.

Nem vonják ki az árvízvédelmi eszközöket a Felső-Tisza vidékéről

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes vezetője szerint indokolatlan az a lakossági félelem, hogy az árvízvédelmi eszközöket kivonják a Felső-Tisza vidékéről. Oravecz István vezérőrnagy elmondta: valamennyi eszköz és véderő amire szükség van, a térségben marad. Sőt a szivattyúk számát jelentősen növelik ezekben a napokban. Elmondta azt is, hogy az úszójárművek és a helikopterek addig maradnak a térségben, amíg szükség van rájuk. Ezen túlmenően készenlétben is tartanak bármikor bevethető felszereléseket a térségben.

Folyamatos a lassú ütemű apadás a Tiszán és mellékfolyóin annak ellenére, hogy a folyó felső vízgyűjtőjén az elmúlt 24 órában a kis mennyiségű csapadék hullott. A rendkívüli árvízvédelmi készültség még érvényben van a Tiszán a Záhony fölötti, valamint a Szamos és a Kraszna torkolati szakaszán.

A Tisza középső szakaszán folytatódik a lassú áradás. A Szolnok alatti, Tisza jobb partján fekvő magasparti településeken folyamatosan erősítik a töltéseket. Ennek köszönhetően hét kilométerrel csökken az a védvonal hossz, ahol újabb árvíz esetén ideiglenes gátat kell kiépíteni.

Törökszentmiklós és Szajol környékén, ahol tavaly nyúlgátat kellett építeni, 3300 méteren magasították meg a töltést. A végleges jelleggel megépített létesítmények mellett további huszonhárom kilométeren készült el a védvonal megerősítése. Védelmi munkát már csak a végleges jelleggel épülő létesítményeknél végeznek. Kedden délutántól a magasparti védvonalak kiépítésében segédkező huszonegy dunántúli vízügyes alkalmazott is hazautazik. A Közép-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóságtól a helikopteres védekezésben résztvevő két műszaki szakember mellé újabb tíz utazott el a Felső-Tiszára, ők szivattyúkkal segítik a védekezést.

A 41-es út átvágása elkerülhetetlen lépés volt

Lónya, Tiszaadony és Tiszakerecseny térségében folyik a rendkívül intenzív védekezés, ahol az éjszaka folyamán is nagy erőket vetettek be. Helmeczy László a térségi védelmi bizottság elnöke elkerülhetetlen lépésnek nevezte a 41-es főközlekedési út múlt heti átvágását.

Mintegy 140 millió köbméter víz zúdult a területre, s az út egyik oldalán - a szakemberek számításai szerint - maximálisan 80 millió köbméter fért volna el. A vízügyesek ezért javasolták, hogy az 58,2, illetve a 62,5 kilométerszelvényeknél, 40-40 méter szélességben vágják át a 41-es főutat, hogy a víz szabályozottan folyhasson a mélyebb területek felé. Az ár így a Latorcán és a Bodrogon át visszajut majd a Tiszába. E döntés folytán 12 falu lakosságát ki kellett telepíteni, amelyekből ténylegesen három falu, Gergelyiugornya, Gelénes és Vámosatya került víz alá.

Helmeczy elmondta azt is, hogy a nagynyílású robbantáshoz nem volt elég robbanóanyag, de miután az megérkezett, úgy döntöttek, hogy mégsem robbantással, hanem átvágással nyitnak utat a víznek. Helmeczy rémhírnek nevezte azokat a térségben keringő információkat, miszerint "az ukránok ránk nyitották a vizet" Lónya térségében. Közölte: a szabályozott vízelvezetés a magyar-ukrán vízügyi szervek megállapodásán alapul.

Eddig 209 épület dőlt össze a vízzel elöntött beregi térségben, ám további 700 megsérült, illetve 604 veszélyeztetett.

Helyreállították a gázszolgáltatást kedden a kora délutáni órákra Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 14 településén, amelyeken korábban az árvíz miatt kapcsolták ki a gázt.

A töltések erősítésén, magasításán túl lehetőséget kellene biztosítani arra, hogy a Tisza a rendkívüli árvizek esetén a természetes terepviszonyok miatt eleve mélyebb mezőgazdasági területeket öntse el, s innen vezessék később vissza a vizet a folyóba - javasolta Haraszthy László, a WWF Magyarország igazgatója sajtótájékoztatón,
kedden Budapesten.

(MTI)

Ajánló: