Az SZDSZ az Alkotmánybíróságon támadta meg kisgazdák és a Fidesz helyreigazítási javaslatát<br/>

Vágólapra másolva!
Az SZDSZ törvényjavaslatot nyújtott be és az Alkotmánybírósághoz fordult a sajtó véleménynyilvánítási szabadsága védelmének érdekében. Pető Iván és Hack Péter szabad demokrata országgyűlési képviselők azt akarják elérni, hogy a polgári törvénykönyv is tegye lehetővé a közszereplők nyilvános bírálatát.
Vágólapra másolva!

Pető Iván és Hack Péter szabad demokrata országgyűlési képviselők elmondták, az alkotmányban rögzített jogok védelme érdekében az Alkotmánybírósághoz fordultak, hogy a testület állapítsa meg: "Nincs helye helyreigazítási kérelem előterjesztésének, ha a közlés, híresztelés, hamis színben való feltüntetés nyilvános eseményen közszereplőről elhangzott tényeknek pontos formában való tudósításával valósul meg." "Az objektív tudósítás önmagában nem alapozhatja meg a sajtó felelősségét" - tette hozzá Hack Péter.

A polgári törvénykönyv (Ptk.) módosítását kezdeményezték a szabad demokraták annak érdekében, hogy az Alkotmánybíróság korábbi döntéseivel összhangban a Ptk. is tegye lehetővé a közszereplők nyilvános bírálatát.

Pokol Béla kisgazda országgyűlési képviselő már kétszer is benyújtotta, majd visszavonta a Ptk. módosítását célzó indítványát, az úgynevezett lex Pokolt. Az 1998-ban már beterjesztett, majd visszavont és idén január 2-án - az FKGP elnökségének kérésére - változatlan formában újra benyújtott javaslat szerint "társadalmilag hátrányosnak tekintett vélemény és értékelés közlése esetén a személyesen érintett követelheti a vélemény vagy az értékelés cáfolására közlemény közzétételét". A Ptk. alapján jelenleg csak abban az esetben lehet helyreigazítást kérni, ha valakiről valótlan tényt állítanak.

Répássy Róbert (Fidesz) februárban közölte: a Fidesz parlamenti frakciójának jogi kabinetje a Ház elé terjesztette a sajtót érintő, saját indítványát a Ptk. módosítására. A Fidesz azt javasolta, hogy ha egy sajtóorgánumban valakiről a személyiségi jogát sértő állítást közölnek, akkor az érintett kérhesse, hogy az állítással kapcsolatban a média az ő véleményét is tegye közzé.

(MTI)

Korábban:

(2001. február 12.)