A kormány járvány idején a megsemmisített állatok után teljes kártalanítást fizetne<br/>

Vágólapra másolva!
Az Európai Unióhoz való csatlakozáshoz az állategészségügy és az állatorvoslás terén is illeszkednie kell a magyar törvényeknek az uniós szabályokhoz. A javaslat egyik lényeges pontja, hogy ha járványügyi intézkedésként megsemmisítik az állatokat, a tulajdonos teljes forgalmi értékű kártalanításra jogosult.
Vágólapra másolva!

A módosítás egyik célja, hogy egyértelműen elhatárolja a hatósági és a magán-állatorvosi feladatokat: a hatósági állatorvosok végzik az irányítást, engedélyezést és ellenőrzést, a magánállatorvosok pedig a szolgáltatást. Ugyanakkor a törvény lehetővé teszi, hogy járványos állatbetegség esetén vagy szükséghelyzetben az állat-egészségügyi szolgálat a magán-állatorvosokat - díjfizetés és költségtérítés ellenében - igénybe vegye. A magán-állatorvosok felügyeletét a Magyar Állatorvosi Kamara látja el.

Az EU egyik alapelvét, a területi elvet is érvényesíti a módosítás. A járványos állatbetegségek megjelenése esetén a regionalizáció alkalmazása lehetőséget biztosít arra, hogy a községi zárlatnál, illetve védőterületnél nagyobb terület kerüljön forgalmi korlátozás alá, de a korlátozás ne lépjen életbe az ország egész területére, ha az nem elengedhetetlen. Így például továbbra is lehetne exportálni.

A jelenleg hatályban lévő törvény értelmében az állam általi kártalanítás csak bizonyos állatbetegségben elhullott, leölt állat és az ezzel kapcsolatos tárgyi eszközök megsemmisítése esetén jár. A tervezet azonban már kimondja: ha járványügyi intézkedésként bármiféle megsemmisítésre sor kerül, a tulajdonos teljes forgalmi értékű kártalanításra legyen jogosult.
A javaslat ugyanakkor kiterjeszti az állat-egészségügyi bírság hatályát.

[origo]

Ajánló:

Korábban:

(2001. március 5.)