Bármikor szabadon hazatérhetnek a menekültstátuszt kapott romák<br/>

Vágólapra másolva!
A külügyminisztérium értesülései szerint három zámolyi roma kapott menekültstátust, hármuk kérelmét pedig elutasították Strasbourgban. A tavaly július óta Strasbourgban tartózkodó zámolyi romák közül, önkéntes tolmácsuk jelentése alapján nyolc személy kapta meg a menekültstátust szerdán. A családok felnőtt tagjainak állást ajánlott, gyermekeiket beiskolázta Strasbourg. A külügyi szóvivő szerint a francia döntés nem a magyar kisebbségpolitikát értékeli. A döntést Magyarország tudomásul veszi, és tiszteletben tartja.
Vágólapra másolva!

A francia féltől kapott tájékoztatás szerint három zámolyi roma kapott menekültstátust szerdán Strasbourgban, három másik személy kérését pedig elutasították az illetékes hatóságok - közölte a külügyi szóvivő csütörtökön. Horváth Gábor elmondta: a Külügyminisztérium nem ismeri a döntések indoklásait, ám ilyen tájékoztatási kötelezettsége nincs is a francia félnek a magyar állam felé.

A szóvivő szerint az illetékes francia hatóságok döntése nem a magyar kormány kisebbségpolitikáját érintő értékelésnek, hanem konkrét személyekhez kapcsolódó esetnek tekinthető. Nincs és nem is lehet közvetlen összefüggés a teljesített kérelmek és Magyarország EU-csatlakozási tárgyalásaihoz való francia megközelítés között. Franciaország elismeri a magyar kormány erőfeszítéseit a romák helyzetének javítása érdekében ? emelte ki a szóvivő.

Kifejtette azt is, hogy Magyarország továbbra is hazavárja azokat a zámolyi romákat, akiknek kérelmét elutasították, vagy a jövőben elutasítják, és azokat is, akik most vagy a jövőben menekültstátust, illetve tartózkodási engedélyt kapnak Franciaországban. Továbbra is magyar állampolgárok maradnak, így bármikor szabadon hazatérhetnek - tette hozzá Horváth Gábor.

A francia hatóságok szuverén döntését Magyarország tudomásul veszi és tiszteletben tartja - közölte a szóvivő. Elmondta, hogy a "strasbourgi menekültkérelmek" miatt senkit semmiféle hátrányos megkülönböztetés nem érhet. Arra is felhívta a figyelmet, hogy mint minden magyar állampolgárt, őket is megilleti a konzuli segítségnyújtás, amennyiben haza kívánnak térni.

A hazai roma társadalom valós gondjaira nem Strasbourg és nem Kanada kínálja a megoldást ? emelte ki Horváth Gábor. Ezekre a problémákra ugyanis - mint mondta - Magyarországon kell megoldást találni, amit a kormány középtávú romaprogramja és a tervezett hosszú távú romastratégia szolgál.

A zámolyiak önkéntes tolmácsa nyolc menekültstátuszt kapott romáról tud

Korábban Bombola Mihály, a zámolyiak önkéntes tolmácsa Strasbourgból telefonon jelentette, hogy két család - egy öt- és egy négytagú - szerdán kapta meg a francia menekültügyi hivatal (OFPRA) értesítését arról, hogy elismeri menekülti státusukat. (Az öttagú családból a családfő később csatlakozott a kiutazókhoz, az ő kérelmére még nem érkezett válasz.)

Az OFPRA döntése a genfi menekültügyi konvenció előírásaival összhangban ismerte el a zámolyi kérelmezők menekülti státusát. Krasznai Andrást, feleségét és két gyermekét csütörtökre hívták be a prefektúrára, ahol beadhatják tartózkodási engedély iránti kérelmüket. Ennek az engedélynek a birtokában a zámolyi családok letelepedhetnek Franciaországban, és munkát is vállalhatnak. A másik családot péntekre várják a hivatalba. A két család felnőtt tagjainak már előzőleg állást ígért a strasbourgi önkormányzat. A Caritas szervezet tudomása szerint a napokban további családok is számíthatnak válaszra az OFPRA-tól.

Georges Federman, a zámolyi romák ügyének felkarolására alakult strasbourgi támogató bizottság elnöke történelmi" jelentőségű döntésnek minősítette, hogy a francia hatóságok megadták a menekültsátust a Strasbourgban tartózkodó zámolyiaknak. A strasbourgi pszichiáter az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva jelezte, hogy várakozásaik szerint a napokban újabb családok is megkaphatják az értesítést a francia menekültügy hivataltól, az OFPRA-tól.

Federman véleménye szerint a határozat abból a szempontból jelentős, hogy "az emberi jogok tiszteletben nem tartását egy európai uniós csatlakozásra váró ország esetében ismerte el". A strasbourgi orvos, aki kezdettől segítséget nyújtott a zámolyiak beilleszkedéséhez, örömmel üdvözölte, hogy jogi helyzetük rendezésével hamarosan megoldódik franciaországi letelepedésük és munkavállalásuk problémája.

A zámolyi romák 46 tagú csoportja tavaly július 24-én érkezett Strasbourgba, ahol menekülti státus iránti kérelmet adott be a francia hatóságokhoz. A csoport az Európa Tanács jogi testületénél, az Emberi Jogok Európai Bíróságánál panaszt tett a magyar állam ellen otthoni üldöztetése miatt. A csoporthoz augusztusban újabb öt fő csatlakozott, az ő ügyükben még nem történt hivatalos meghallgatás. A zámolyiak közül az előző hetekben egy fiatal anya három kisgyermekével hazautazott Magyarországra, nyolc másik fő pedig már előzőleg Kanadába távozott.

A zámolyiak ellátásáról a francia állam és a strasbourgi önkormányzat közösen gondoskodik. A csoporttal számos helyi karitatív szervezet foglalkozik, Strasbourgban támogató bizottságot hoztak lére a zámolyiak ügyének felkarolására. Az Európai Parlament 33 képviselője is csatlakozott a támogató bizottsághoz.
Strasbourg városa az előző hónapokban francia nyelvoktatást biztosított a zámolyiaknak, a gyermekeket beiskolázták.

(MTI)