Szombatra megszűnhet a mederkifolyás a Tiszán<br/>

Vágólapra másolva!
Az átszakadt gátnál szombatra megszűnhet a mederkifolyás. A töltés helyreállítása ezután kezdődhet meg. Körülbelül 25 ezren vesznek részt a védelmi munkálatokban. A fővárosi önkéntes tűzoltók Tarpán állomásoznak, innen segítik a védekezést. A tűzöltók légi mentői 11 embert mentettek ki az ár elől. A honvédség logisztikai válságkezelő központot alakít ki a nyíregyházi Vay Ádám laktanyában. Kárpátalján a Borzsa mentén súlyosbodik a helyzet.
Vágólapra másolva!



Olcsvaapátit majdnem körülvette a víz

Eddig 100 önként jelentkező hivatásos önkormányzati tűzoltót vezényelt a Tűzoltóság Fővárosi Parancsnoksága a tiszai árvízvédelmi munkálatokhoz - tudatta a testület. A 3 tűzoltójárművel és 2 rohamcsónakkal rendelkező tűzoltók állomáshelye a már félig vízben álló Tarpa község. Az önkéntesek a haszonállatok mentésében vesznek részt, illetve a vámosoroszi gátrendszer védvonalának megerősítésén dolgoznak.

A tűzoltó-parancsnokság 7 fős légi mentést végző csoportja Kárpátalján és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye Felső-tiszai területén hétfő óta folyamatosan menti a bajbajutottakat. A légi mentők eddig 11, a vízi mentők csaknem 20 embert mentettek ki a fák és a házak tetejéről, valamint a vízből. A helyszínen tartózkodik Bende Péter tűzoltó dandártábornok, fővárosi parancsnok, valamint Cziva Oszkár tűzoltó alezredes, a tűzoltási, mentési és katasztrófa-elhárítási főosztály vezetője is.

Az árvíz elleni védekezés hatékonysága érdekében logisztikai válságkezelő központot alakít ki a nyíregyházi Vay Ádám laktanyában a Magyar Honvédség - jelentette be Fodor Lajos vezérezredes, vezérkari főnök szerdán. A Honvéd Vezérkar parancsnoka elmondta: a fővárosban is működik egy operatív csoport, ahonnan a védekezésbe és a mentésbe bekapcsolódott alakulatokat irányítják.

A szárazföldi, a légi és a logisztikai vezérkar ugyancsak működtet saját hatáskörű operatív csoportot. Fodor Lajos megerősítette: jelenleg már több, mint 2500 katona dolgozik az árvíz sújtotta szabolcsi körzetben, megfelelő technikai eszközökkel ellátva.

A Magyar Honvédségnél tartalék erőt is képeztek a további segítség adásához, és speciális egységek is készenlétben állnak. A vezérezredes szólt arról is, hogy a honvédség sátrakkal, ágyneműkkel is segített, mind a lakosság, mind pedig a pihenő véderők elhelyezéséhez. Amennyiben szükséges, a honvédségi üdülőket is rendelkezésre bocsátják kitelepítettek elhelyezéséhez.

Az árvíz sújtotta települések lakóinak megsegítésére két egyenként 6000 liter ivóvízzel két lajtos kocsi indul szakszemélyzettel együtt Budapestről Nyíregyházára és Tarpa térségébe szerdán az esti órákban - közölte Szegedi Péter, a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. szóvivője.

A beregi Mátyus központjában bevetésre várva áll szerdán délután a debreceni műszaki zászlóalj kétéltű páncélozott harci járműve. Bakó Gyula törzsőrmester elmondta: azt a parancsot kapták, hogy az ár közeledtével kimentsék azokat a mátyusiakat, akik a kitelepítési felhívás ellenére sem távoztak a településről.

Sajnos amennyiben nem sikerül megfogni a vizet, lesz dolga a katonáknak, ugyanis a háromszázhetvenkét lakosból százketten még mindig a településen tartózkodnak. A katonák időközben a faluba szállítottak négyszázhúsz homokzsákot a gátak erősítésére, ám a zsákok felhasználatlanul hevernek a harci jármű mellett, és a község főterén halmokban álló homokhoz sem nyúl senki.

Ennek az az oka - mondta el utóbb Varga László polgármester -, hogy a vízügytől semmilyen adatot, iránymutatást nem kapnak arra vonatkozóan, hogy hol kellene erősíteni a gátakat. Csupán négy őr figyel az esetleges szivárgásokra. Az állatok is kimenekítésre várnak; Csepi László polgári védelmi hadnagy, aki Mosonmagyaróvárról érkezett a községbe elmondta, hogy a védelmi bizottságtól segítséget kértek százhúsz sertés, nyolc ló és húsz szarvasmarha elhelyezéséhez.

Kárpátalján súlyosbodik a helyzet

A Borzsa folyó által elárasztott Sárosorosziban tovább emelkedik a víz szintje, a lakosok zöme egy magaslatra menekült az ár elől, de vannak, akik szőlőlugasokra és háztetőkre kényszerültek. Sárosorosziról folyamatosan mentik az embereket kétéltű járművekkel. A településen több ház összedőlt. A közeli Bene falu lakossága eddig sikerrel tudta tartani a község mellett a Borzsa folyó gátját.

Az [origo] kérdésére Dr. Meskó Attila a Magyar Tudományos Akadémia főtitkár-helyettese elmondta, a hirtelen megemelkedett vízszint miatt következett be a tarpai gátszakadás. Azt elismerte, hogy a mederből kiömlő vízmennyiség hatására csökkent a lejjebb fekvő területekre nehezedő nyomás. Ha az idő hideg marad és nem lesz jelentős mértékű hóolvadás, valamint nem esik nagy mennyiségű eső sem, jó kilátások vannak a folyók apadására - tudta meg a főtitkár-helyettestől az [origo]. Dr. Meskó Attila szerint nem megoldás a gátak folyamatos magasítása. A főtitkár-helyettes úgy véli szélesíteni kellene az árteret, így nagyobb területen oszlana el, és nem emelkedne olyan magasra a víz. Ez azon a problémán is segítene, hogy a folyók hordalékuk lerakásával lassan feltöltik medrüket, így egyre magasabbra emelkve a vízszintet.

[origo]