Michael Lake: az uniós csatlakozáskor nem változik meg azonnal a magyar életszínvonal <br/>

Vágólapra másolva!
Michael Lake, az Európai Unió budapesti nagykövete - tolmácsai segítségével - chatelt a Vendégszobában március 7-én. Michael Lake szerint Magyarország 2002-re befejezi a felkészülést az EU-csatlakozásra. Lake a magyar emberekről azt mondta, hogy nagyon barátságosak, de ösztönösen pesszimisták.
Vágólapra másolva!

Ön szerint mennyire vagyunk már felkészültek a csatlakozásra? Mely területeken nagy a lemaradásunk? (Chipmunk)

Michael Lake: Magyarország jól halad a felkészülésben, és nem látom akadályát annak, hogy a saját maga által kitűzött 2002-es határidőig befejezze a felkészülést. Még számos végrehajtási rendeletet kell meghozni, hogy úgymond kitöltsük a már meglévő kerettörvényeket, és éppen ezért a kormány tervei szerint ebben az évben, csomagokban fogadják el ezeket a törvényeket, később pedig a végrehajtási rendeleteket. A következő területeken van lemaradás, legalábbis a végrehajtási rendeletek meghozatala területén: környezetvédelem, mezőgazdaság, közlekedés, bel- és igazságügy. Ezeknek a jogszabályoknak nagy részét, például a környezetvédelem területén kb. 40%-át, az önkormányzatoknak kell végrehajtaniuk, amelyek azt a tanácsot kapták, hogy ne várjanak szeptemberig a kormányzat utasításaira. Ehhez főleg adminisztratív kapacitásra van szükség, például a központi és a helyi kormányzati szinteken, a magánszférában, illetve a civil társadalom területén, hogy a gyakorlatban is betartassák ezeket a jogszabályokat. Ennek a felkészülésnek párhuzamosan kell folynia a Brüsszelben folyó csatlakozási tárgyalásokkal, amelyek tulajdonképpen arról szólnak, hogy Magyarország milyen átmeneti időszakokat kér az Uniótól. A magyar jogharmonizációs program szerint 2002 végére befejeződik a felkészülés, és az európai bizottság bővítési stratégiája szerint 2002 második felében lezárulhatnak a csatlakozási tárgyalások. Közelednek tehát az időpontok, ezért már nincs idő és lehetőség késedelemre.

A legközhelyesebb, de a legfontosabb kérdés: Ön szerint mikor léphet be Magyarország az EU-ba? (Fekpofa)

Michael Lake: Az Európai Tanács tavaly decemberi nizzai csúcstalálkozóján az EU-tagállamok állam- és kormányfői azt a reményüket fejezték ki, hogy az első új tagok már részt vehetnek, remélhetőleg részt vesznek, a 2004-es európai parlamenti választásokon. Ez persze inkább remény, mint elkötelezettség, de egy pontosabb dátum valószínűleg ebben az évben megszülethet, attól függően, hogy mennyire haladunk a svéd elnökség alatt a tárgyalásokkal, amely júniusig tart, illetve az azt követő belga soros elnökség alatt.

Ön szerint egy EU-tagállamnak milyen előnye lehet a bővítésből? (Fekpofa)

Michael Lake: Az Európai Unió létrehozásának eredeti célja az volt, hogy békét biztosítsunk Európában, ahol a korábbi hetven év során 3 háború volt, beleértve az első és második világháborút. Gazdasági eszközökkel értük el ezt a békét és stabilitást, és az EU kiterjesztése a volt szovjet blokkhoz tartozó országokra megerősíti a demokráciát, a jogállamiságot és így a stabilitást és a biztonságot is. Ez nem csak biztonságosabb, hanem olcsóbb is számunkra. Konkrétabban az új tagállamok új piacokat fognak jelenteni, ahol ugyan a fejlettség jelenleg még nincs az EU-s szinten, de a gazdaságuk kétszer olyan gyorsan fejlődik, ami vonzó az EU-s befektetők számára. A tagságra való felkészülés már most is nagy előnyöket és fellendülést hozott az EU és Magyarország közti kereskedelemben, ami új munkahelyeket jelent. Míg régebben Magyarország főként a Szovjetunióval, illetve a volt szocialista országokkal bonyolította le kereskedelmét, addig most már külkereskedelmének 75%-a az EU-hoz kapcsolódik. És bár az összes tagjelölt országra vetítve az országoknak kereskedelmi deficitjük van az EU-val szemben, Magyarország. kereskedelmi aktívuma az EU-val évente közel 1 milliárd dollár. Az új tagállamok az európai állampolgárok számára vonzóak lesznek, ott szabadon dolgozhatnak, élhetnek és utazhatnak. Úgy gondolom, hogy a béke, stabilitás, biztonság, gazdasági növekedés és szabadság jó üzlet az EU-tagországoknak. Ráadásul Kelet-Közép-Európában az EU szabályai szerint sokkal gyorsabban fejlődik a környezetvédelem, mint az EU nélkül, és ez mindannyiunk számára előnyös.

Az utóbbi időben több olyan törvényjavaslat vagy módosítás is az Országgyűlés elé került, melynek megalkotására az EU-s jogharmonizáció miatt van szükség. Figyelemmel kíséri-e az ezekről a javaslatokról szóló vitákat? (Chipmunk)

Michael Lake: Igen, szoros figyelemmel követi az Európai Bizottság a jogharmonizációs folyamatot, mivel Magyarországnak, akárcsak a többi tagjelöltnek, a csatlakozás napjáig a közösségi jogszabályok egészét át kell vennie. Mindezt egy brüsszeli adatbázisban rögzítjük, és a bizottság évente megjelenő országjelentésében értékeljük. A tavaly november 8-án megjelent értékelést az interneten is megtalálják a www.eudelegation.hu honlapon.

Ön szerint mi (volt) a legnagyobb akadálya annak, hogy még nem vagyunk EU-tagok? (Hejjj)

Michael Lake: Nincs egyetlen akadály sem, hiszen az uniós csatlakozás folyamata nem olyan, mint a magasugrás, sokkal inkább maratoni futáshoz hasonlít. Rengeteg felkészülésre van szükség, például a magyar jogszabályok harmonizációjára (a közösségi joganyag - acquis communautaire - angolul kb. 86 ezer oldal, magyarul kb. 130 ezer lesz). Magyar intézményeket is fel kell készíteni, újakat kell létrehozni, hogy betartassák ezeket a jogszabályokat, ehhez persze időre van szükség. És Magyarország legalább olyan gyorsan, ha nem gyorsabban halad előre, mint a többi tagjelölt. Ezért nincs értelme egy konkrét akadályról beszélni. Nem látok politikai akadályt vagy megoldhatatlan technikai akadályt, ami megakadályozhatná Magyarországot abban, hogy befejezze a felkészülést jövő év végére, ahogy azt célul tűzte ki.

Az EU többször bírálta Magyarországot, amiért indokolatlanul hosszú időre bezárva tartja az illegális bevándorlókat a közösségi szállásokon. Az új törvényjavaslat ezt az állapotot megszüntetné. Egy-egy ilyen lépés mennyiben mozdítja elő a csatlakozást? (Chipmunk)

Michael Lake: Ez az úgynevezett puha EU-joghoz tartozik, és nem az úgynevezett kemény EU-joghoz, amely a közösségi jogszabályok szigorú alkalmazásait jelenti. Ez a kérdés a bel- és igazságügy területére vonatkozó jogszabályokhoz tartozik. A menekültkérdés állandó probléma nem csak Magyarországon, hanem más tagjelölt országokban is. Egyes uniós tagállamokban nehézséget okoz a nagyszámú új menekült kezelése. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy minden menekültet megfelelő körülmények között szállásoljanak el, és megfelelő ellátásban, egészségügyi és élelmezési ellátásban részesítsenek, és ha kell, oktatási intézményekhez is hozzáférést kell biztosítani, és fontos, hogy ne keverjék őket össze a bűnözőkkel vagy más nem kívánatos személyekkel. Megfelelő időn belül kell elbírálni az ügyeiket. Ez egyébként valószínűleg nem fogja érinteni Magyarország csatlakozásának időpontját és kérdését, a közelmúltban tapasztalható javulás miatt. Nem szabad elfelejteni, hogy minden tagjelölt országgal kötött csatlakozási szerződést mind a 15 EU-tagállam parlamentjének ratifikálnia kell.

Nem tart attól, hogy nagy csalódás lesz itt, ha az EU-csatlakozás pillanatában nem csatlakozik rögtön az életszínvonal is az uniós országokéhoz? (Fekpofa)

Michael Lake: Nem. Az uniós csatlakozás nem olyan, mint egy villámcsapás vagy mint egy varázspálca, de a fenntartható fejlődés és jólét által a magyar életszínvonal fokozatosan emelkedni fog. Bár egy-két évtizedbe beletelhet, amíg a bérek elérik az uniós átlag színvonalát. A bérszínvonalban az unión belül is nagy különbségek vannak, azaz a béreket és fizetéseket nem harmonizáljuk, de ahogy nőnek a magyar bérek, a magyar minőségnek is javulnia kell, a termelékenységnek is, hiszen csak így maradhat versenyképes az ország. Jó példa lehet Portugália vagy Írország, ahol korábban hasonlóan alacsonyak voltak a bérek, de sokat emelkedtek azóta. De azt nem szabad elfelejteni, hogy a példában említett országok már évtizedekkel a csatlakozás előtt is működő piacgazdaságok voltak.

A rendeletek és jogszabályok szintjén való csatlakozás a legegyszerűbb, csak el kell fogadnia az Országgyűlésnek a formaszövegeket. A lényeg nem ez, hanem az egész mögött ott lévő gondolkodás, attitűd, szellem stb. Azzal hogy állunk Ön szerint? (Fekpofa)

Michael Lake: A magyar történelem bizonyítja, hogy Magyarország Európához tartozik, a világháborúk és 40 év kommunizmus mesterségesen elszakította Európától. Korábban Magyarország tényleg Európa központja volt. Az unió kibővítése helyreállítja számos korábban szétszakított régió egységét. És bár a jelenlegi határok nem fognak eltűnni, szerepük csökkenni fog, átjárhatóságuk növekedni. Az idősebb magyaroknak, akik elszoktak az aktív döntéshozataltól és az átláthatóságtól, nehezebb lehet az átalakulás, de a fiatalabbak számára könnyebb. És a legtöbb területen ma már azonosak az értékeink.

Mit gondol a cigánykérdésről? Ez valódi probléma Magyarország csatlakozása szempontjából? (Guest26195)

Michael Lake: Világosan kimutatható a romák elleni tudatos vagy tudatalatti diszkrimináció, főként a lakáskérdés, foglalkoztatás, oktatás és az egészségügy területein. A romáknak sikerült megőrizniük kulturális identitásukat több száz éven keresztül, és ezt figyelembe kell venni akkor, amikor jobban asszimilálni akarják őket a társadalomba. Az EU támogatja a magyar kormány középtávú és hosszú távú roma cselekvési programját, amelynek célja, hogy javítsa az életszínvonalukat. Várjuk a tavaly és idén tett költségvetési ígéretek eredményét. A romakérdés nem szabad, hogy a csatlakozás útjába álljon, az Országos Cigány Önkormányzat sem szeretné, ha őket okolnák a tagság megakadályozásáért. Az OCÖ támogatja a magyar csatlakozási programot, mert úgy gondolják, hogy előnyös lenne a romák számára is. Az EU egy multikulturális, soknemzetiségű és többvallású társadalommá vált, és a Közép-Kelet-Európában tapasztalt romák elleni diszkrimináció igen ritka az EU-ban. Fontos, hogy a magyar társadalom fejlődjön ebben a tekintetben, EU-konform legyen.

Mit tesz az EU annak érdekében, hogy az Európában fellépő száj- és körömfájás, illetve kergemarhakór ne terjedjen tovább? (Guest26195)

Michael Lake: Az EU állat-egészségügyi bizottsága kéthetes tilalom bevezetését javasolta az élőállatok szállítására, és a gyorsított eljárásnak köszönhetően ez a tilalom csütörtökön vagy pénteken életbe lép. A mezőgazdaság a közösségi politika körébe tartozik a '60-as évek közepe óta, és ez egyike azoknak a területeknek ahol az EU-nak és az EU-bizottságnak kompetenciája van, az Európai Tanácsban minősített többségi szavazással hoznak döntéseket.

A második világháború után a győzelem miatt, később pedig a hatvanas évek végéig tartó tudományos sikerek miatt a magyarok (is) csodálták az oroszokat. Később szkeptikusok lettünk velük szemben. Nem lesz abból baj, ha az oroszokat kiközösíti Európa? (Apipi)

Michael Lake: Oroszország európai ország, de túl nagy ahhoz, hogy beléphessen az EU-ba. És akkor még nem is beszéltünk a csatlakozási kritériumok teljesítéséről. Úgy gondolom, hogy Oroszország erős gazdasági hatalommá fog fejlődni, és az USA, Japán és Kína riválisává válhat a világkereskedelemben. Az EU-nak már régóta van együttműködési megállapodása Oroszországgal, és gyakran folytatunk konzultációkat minisztériumi, szakértői és diplomáciai szinten. Az EU Bizottságnak is nagy delegációja van Oroszországban.

Ön szerint nem lesz-e rosszabb a Szlovákiában, Romániában élő magyar kisebbségnek, ha Magyarország belep az EU-ba, de Románia és Szlovákia nem? (Hejjj)

Michael Lake: Az életszínvonaluk javulása és más pozitív változások akkor várhatóak , amikor azok az országok is belépnek, amelyeknek állampolgárai. A határon túli magyarok Szlovákia, Románia stb. állampolgárai. Az EU nem tesz különbséget egy adott ország állampolgárai között. A magyar kormány határon túli magyarokra vonatkozó intézkedéseinek viszont EU- konformnak kell lenniük.

Ön hol született, és hogy érzi magát Magyarországon? (Hejjj)

Michael Lake: Szüleim britek voltak, de én Dunedinben, Új-Zélandon születtem és nőttem fel. 1961-ben Nagy-Britanniába költöztem. 20 évig újságíró voltam, és 1973 óta dolgozom az Európai Bizottságnál. 1968-ban, ill. 71-ben jártam először Magyarországon, akkor még a Guardian tudósítójaként. Teljesen otthon érzem magam itt, hiszen egyre inkább olyan, mintha egy EU-tagállamban élnék. Talán a munkám miatt, a legtöbb ajtó nyitva áll előttem, de sajnos emiatt nagyon elfoglalt is vagyok. Sokat utazom az országban, és, ezt jobban élvezem, mint az irodai munkát. Az irodai munkámba tartozik a PHARE program felügyelete, ezért eléggé Budapesthez vagyok kötve. A magyar emberek nagyon barátságosak, de ösztönösen pesszimisták, de ez talán érthető, ha megnézzük az elmúlt egy évszázadot. Remélem, hogy a most következő évszázad és az EU-tagság optimistává teszi a magyarokat, akik pár év tagság után az egészet természetesnek veszik.

Mennyire tanult meg magyarul az itt eltöltött évek során? (Hejjj)

Michael Lake: Túlzottan elfoglal, hogy Magyarország uniós csatlakozását egyengetem, nem marad időm a magyar nyelv tanulására. De sok szót megértek, mert "túlélő" török nyelvtudásom egész jó, sőt japánul is beszélek egy kicsit. Így pl. felismerem a Suzuki reklámokat. :)

Boldog ember Ön? (Tigrincs)

Michael Lake: Igen. 64 éves vagyok, és minden rendben. :)


[origo]