Az ombudsman szerint a rendőrségnek dokumentálnia kell a fogva tartások időtartamát<br/>

Vágólapra másolva!
Gönczöl Katalin, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa ajánlást intézett a budapesti rendőrfőkapitányhoz. Gönczöl azt javasolja, hogy a törvénytelen fogva tartások elkerülése érdekében az előállításról készült rendőri jelentések mindig tartalmazzák a személyi szabadság korlátozásának kezdő és befejező időpontját.
Vágólapra másolva!

Gönczöl Katalin felkérte a budapesti rendőrfőkapitányt, hogy rendelkezzék az említett adatok minden esetben történő dokumentálásáról a jogállamiság és a jogbiztonság követelményeinek, valamint a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülése érdekében.

Az ombudsmanhoz a Mahatma Gandhi Jogi Egyesület fordult panasszal, mert úgy ítélték meg, hogy egy rendőri ellenőrzés során jogsérelem ért egy kínai állampolgárt. Múlt év februárjában Budapesten a Kőbányai úti piac területén igazoltatás közben bántalmaztak, földre tepertek, megbilincseltek, majd előállítottak a VIII. kerületi kapitányságra három kínait, és egyikük a bántalmazás következtében nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett. Az előállított külföldi állampolgárok azt mondták, hogy a rendőrök bántalmazták őket, ezért a kapitányság vezetője az iratokat áttette a Fővárosi Ügyészségi Nyomozó Hivatalhoz.

A hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás vétségének alapos gyanúja miatt folytatott nyomozást bizonyíték hiányában szüntették meg, majd az érintettek panaszát a Fővárosi Főügyészség elutasította, mert a bűncselekmény elkövetését nem lehetett kétséget kizáróan bizonyítani.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa nem vitatta a kényszerítő eszközök alkalmazásának jog- és szakszerűségét, mert az intézkedés alá vont személyek az igazoltatást megtagadták és a helyszínről el akartak távozni. Az ombudsman nem állapított meg alkotmányos emberi joggal összefüggő visszásságot az ügyészségi nyomozó hivatal és a Fővárosi Főügyészség határozatával kapcsolatban sem. Gönczöl Katalin kifogásolta ugyanakkor, hogy az ügyben keletkezett rendőrségi dokumentumokból nem lehetett megállapítani az előállítás időtartamát, ezért fordult ajánlással a budapesti rendőrfőkapitányhoz.

(MTI)