Csarodán és Tákoson a távozó lakosság menti az állatokat<br/>

Vágólapra másolva!
Több ezer birkát és szarvasmarhát hajtottak át szerda reggel a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tákoson a csarodai gazdák, akik attól tartottak, hogy a falut 3-4 méteres víz önti el.
Vágólapra másolva!

A kedden még ódzkodó csarodaiak 80 százaléka szerdán reggelre elhagyta a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kitelepítésre ítélt községet. Lukovics Bertalan, a település polgármestere elmondta: a lakosoknak csupán 25 százaléka távozott a befogadónak kijelölt Nyírlövőre, a többiek szerte a megyében rokonokhoz, ismerősökhöz költöztek.

Eközben a jószágok döntő többségét is elszállították, illetve elterelték a községből, ám Bakó Imre helyi gazdálkodó nem tudja hová elhelyezni 70 fejős tehenét. Elmondta: beépített fejőállásokkal felszerelt gazdaságában naponta kétszer feji az állatokat. - Egyszerűen nincs olyan hely, ahol szabad fejőállomás található, ezért félő, hogy rámegy az állomány az árvízre - mondta a gazda.

A megyei védelmi bizottság szerdán reggel háromezer homokzsákot utalt ki a község számára. A falu saját agyagbányával rendelkezik, a zsákokat az onnan kitermelt agyaggal töltik meg, ezzel védik a házak bejáratát a támadó ártól.

Több ezer birkát és szarvasmarhát hajtottak át szerda reggel a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tákoson a csarodai gazdák, akik attól tartottak, hogy a falut 3-4 méteres víz önti el. A gazdák a Tisza ellentétes partján fekvő Vásárosnaményba terelték az állatokat.

Időközben a tákosiak is egyre szaporábban pakolnak azok után, hogy a Bereksurányba vezető út egyik oldalán álló házakat már elöntötte a víz. - Ugyanígy történt 1948-ban. Akkor is a falu egyik oldalát öntötte el az ár, azok a házak újjá is épültek, ám a másik oldalon még a régi vályogépületek állnak - mondta a település egyik lakosa, Gál Istvánné. Hozzátette: attól félnek, hogy most átcsap a víz az úton és ledőlnek a vályogházak.

(MTI)

Korábban:

(2001. március 7.)