Vágólapra másolva!
Délután rendkívüli készültséget és vészhelyzetet rendelt el a Felső-Tisza mentén a Kormányzati Koordinációs Bizottság. A testület képviselői elmondták, több mint 10 ezer ember vesz részt a védelmi munkálatokban. A délután Tarpa és Tivadar között átszakadt gát miatt megkezdték a közeli települések lakóinak kitelepítését. Az illetékesek elmondták, a területen elegendő eszköz, anyag és ember áll rendelkezésre a munkálatok folytatásához.
Vágólapra másolva!

Hajós Béla államtitkár elmondta, hiába próbálták, nem tudták teljesen kiküszöbölni a délelőtt talajmechanikai okok miatt keletkezett suvadásokat. Ezután az árvízvédelmi töltés nem bírta a terhelést, és a töltés 13 óra 30 perckor Tivadar és Tarpa között másfél kilométer hosszan, 8-10 ponton átszakadt. Ezzel veszélybe kerültek a Beregi-öblözetben lévő települések, többek között Tarpa, Gulács, Hete, Fejércse, Tápos, Csaroda, Tivadar és Jánd. A vészhelyzet közvetlenül 8 ezer embert érint, a területen körülbelül 25 ezren élnek. Délután egy másik helyen is átszakadt a gát az előzőtől nem messze - közölte Helmeczy László, a megyei védelmi bizottság elnöke.

Hajós Béla elmondta, arra számítanak, hogy a Tisza-Bodrog összefolyásánál valamint a Hármas-Körös és a Maros torkolatánál is árvízveszélyes helyzet alakul majd ki, mivel ez utóbbi folyók is áradnak. Az államtitkár közölte, nem kaptak hivatalos értesítést Ukrajnából, ezért nem tudnak részleteket közölni az ottani helyzetről.

A 100 millió forintból kiépített katasztrófavédelmi rendszer idejében figyelmeztette a hatóságokat, és már a hétvégén megkezdte a területi vízügyi igazgatóság központi műszaki törzse a munkát - állítja Hajós. A hét folyamán folyamatosan érkeztek a helyszínre a vészhelyzet elhárításán dolgozók. Az első napon több mint 300 fő állt munkába - közölte Hajós Béla.

Eddig nyolc községből mintegy nyolcezer ember kitelepítését rendelték el a környező falvakba. Az érintett nyolc község: Tarpa, Gulács, Hete-Fejércse, Tákos, Csaroda, Tivadar, Márokpapi és Jánd. A mélyebben fekvő falurészeket már valószínűleg nem tudják megvédeni.

Még délelőtt átbukott a víz a Palád-Csécse-főcsatornán, ezért Kispaládról a település minden lakóját, 556 embert kellett kitelepíteni. A veszélyeztetett térségben 17-19 település található, összesen mintegy 25 ezer embert érinthet.

Az éjszakára Vásárosnamény térségében ötven méteres szakaszonként égő fáklyákat tűztek ki a védvonalra, ha netán valamelyik elalszik, abból megtudják, hogy ott szivárog a gát. A lakosság kimenekítése nem megy zökkenő nélkül, Tarpáról például az intézkedés elrendelése után még két órával sem indultak el a buszok, mivel sokan húzódoznak odahagyni házukat. A másik, ellentétes előjelű gond, hogy olyan életerős férfiak is távozni akarnak a falvakból, akikre szükség volna a védekezésnél.

A Tiszán jelenleg másodpercenként 2500 köbméter víz zúdul le, a gátszakadásnál - mintegy 30-50 méteres szakaszon - kiömlő víz pedig eléri a száz köbmétert. A Tisza magyarországi szakaszán az árhullám intenzitása soha nem látott mértékű volt. Ezt az okozta, hogy két árhullám futott egymásra.

A második árhullám Tiszabecsnél kedd reggel hajnali négy órakor tetőzött 716 centiméterrel; ez a gátszakadások ellenére 10 centiméterrel meghaladta az eddig mért maximumot. Tokajnál számolni kell a Tisza és a Bodrog összefolyásával. Várhatóan a Hármas-Körösön és a Maroson is jelentős lesz az árhullám


Fotók: Hodászy István (a képek a tavalyi árvíz idején készültek)

Hajós Béla szerint a meteorológiai előrejelzések biztatóak, csapadékra csak a hétvégén lehet számítani, de akkor sem olyan nagy mennyiségben, mint az elmúlt hétvégén. A veszélyeztetett területen elegendő mennyiségű eszköz, anyag és ember van ahhoz, hogy szembeszálljanak az árhullámmal, minden feltétel adott a munkák folytatására - közölte az államtitkár.

Meskó Attila, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárhelyettese szerint másfajta árvízvédelmi intézkedésekre kell átállni, a gátak folyamatos magasítása nem jelenthet megoldást.

[origo]