Átszakadtak a megsüllyedt gátak Tarpánál <br/>

Vágólapra másolva!
A Tisza tetőzése miatt egyes helyeken a víz átlépte a töltéseket, Tarpánál átszakadtak a megsüllyedt védőgátak. Emiatt 8 község, mintegy 7000 lakosának a kimenekítése kezdődött meg. Az önkéntesek mellett katonák, tűzoltók és rendőrök is részt vesznek az emberek mentésében és a gátak erősítésében.
Vágólapra másolva!

Átszakadtak a megsüllyedt gátak Tarpánál, ahol öt méteres szélességben ömlik az ár a sérült töltésrészen át.

A tarpai gátszakadás után a térségből nyolc község - Tarpa, Gulács, Hete-Fejércse, Tákos, Csaroda, Tivadar, Márokpapi és Jánd - mintegy hétezer lakójának kimenekítése kezdődött meg.

A térségi katasztrófavédelmi igazgatóság nyíregyházi védelmi központjában közölték: Jánd 1100 lakóját Gyulaháza, Gulács 1100 lakóját Rohod, Tivadar 200 lakóját Pusztadobos, Tarpa 2500 lakóját Nyírmada, Hete-Fejércse 300 lakóját Szabolcsbáka, Márokpapi 500 lakóját Ilk, Csaroda 700 lakóját Nyírlövő, míg Tákos 600 lakóját Gemzse fogadja be ideiglenesen.

A katasztrófavédelmi igazgatóság kitelepítési és befogadási terve szerint elsőként a beteg és az idős embereket viszik el az érintett településekről, majd a nők és a gyerekek következnek, míg a férfiak egyelőre maradnak a további védelmi feladatok ellátására.

A szükséges szállító járművek rendelkezésre állnak.

Gátsuvadás, vagyis a töltés megsüllyedése teremtett veszélyhelyzetet kedden a déli órákban a Túr sonkádi szakaszán - tájékoztatott Mihalikné Csorbák Erika, a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság sajtóreferense.

Sonkád községnél két helyen történt gátsuvadás, az egyik helyen négy-öt méter szélességben folyik át a Túr vize a megrongálódott töltésen.

A vizet a kis folyó holtágai egyelőre befogadják. A védekezés nagy erőkkel folyik, ötven katonát és százfőnyi közerőt is a helyszínre vezényeltek a fenyegető helyzet elhárítására.

A Tarpánál bekövetkezett tiszai gátsuvadást elhárítására a tervek szerint helikoptert is bevetettek volna a véderők, de azóta már átszakadtak a gátak és egy öt méteres résen ömlik a víz.

Istenes Sándor ezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője hangsúlyozta: változatlanul érvényben van a térségi védelmi bizottság legutóbbi határozata, mely szerint úgynevezett megelőző kitelepítést sehol nem hajtanak végre, az esetleges vészhelyzet bekövetkezésekor határoznak inkább az érintett lakosok kimenekítéséről. Erre a katasztrófavédelmi szervezetnek pontos terve van.

Az árvíz-elhárítási munkákra önként jelentkezett negyvenöt hajdú-bihari hivatásos és önkéntes tűzoltó indult el kedden délben Kispaládra - tájékoztatott a Hajdú-Bihar Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyeletvezetője.

Kozma Imre tűzoltó százados elmondta: az egyéni védőfelszerelésekkel induló tűzoltók a lakosság kitelepítésében, illetve a gátak megerősítésében segítenek.

Közölte továbbá, hogy a debreceni repülőtéren folyamatos ügyeletet tart a katasztrófavédelmi igazgatóság vegyi felderítő csoportja.

Az ügyeletvezető emlékeztetett rá, hogy a debreceni repülőtérről szálltak fel az éjszaka azok a rendőrségi, illetve katonai szállítóhelikopterek, amelyek kárpátaljai területeken vesznek részt a mentésben.

Kárpátalján a kedden elöntött Csetfalváról kimenekítették a lakosságot, Mezővári lakosságát is evakuálni kell, Nagypaládról Magyarország területére menekül a lakosság - tájékoztatott kedden délben Szakács Zoltán ungvári magyar főkonzul Mezővári körzetéből.

A magyar diplomata közölte: sikeresen kimentették a beregszászi járásban lévő Csetfalva lakosságát, amelyet Mezővári felől - ahogy 1998-ban is - elárasztott a Borzsa vize. A közel ezerlelkes faluban alig húszan maradtak az állatok ellátására, őket szükség esetén az ott várakozó kétéltű járművel és hat mentőcsanakkal viszik ki a településről.

Szakács azt is elmondta: Mezőváriból is menekíteni kellene a lakosságot, de ehhez egyelőre nem állnak rendelkezésre a megfelelő eszközök. Ugyancsak bajba került Nagypalád község, ahonnan mintegy háromszáz lakos menekül a víz elől Magyarország irányába - tette hozzá.

Ezzel kapcsolatban Viski János, az ungvári magyar főkonzulátus tanácsosa úgy tájékoztatott, hogy mind az ukrán, mind a magyar határőrségnél megtette a szükséges lépéseket, hogy Nagypalád lakói akadálytanul, megfelelő körülmények között menedéket kaphassanak Magyarország területén.

Válságos a helyzet az ugyancsak a nagyszőlősi járásban lévő Feketeardó községben is, mert a települést elöntötte a víz, ide a magyarországi katasztrófavédelemtől kérnek sürgősen mentőket. Az ügyben a Magyar Köztársaság Ungvári Főkonzulátusa a kárpátaljai
református egyház kérésére már kapcsolatba lépett a magyar Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságával - közölte Viski János.

(MTI)

Korábban:

(2001.03.06.)