Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés a költségvetést<br/>

Vágólapra másolva!
Az SZDSZ és az MSZP megegyezése lehetővé tette, hogy a Fővárosi Közgyűlés elfogadja az idei évre szóló költségvetést. A közgyűlés egyetlen ellenzéki módosító javaslatot sem fogadott el a költségvetési szavazáskor. A hannoveri villamosvásárlást ellenző Atkári János főpolgármester-helyettes nem szavazta meg az egyébként általa előterjesztett költségvetést.
Vágólapra másolva!

Fotó: HavariaPress
Demszky Gábor

Keddre nagyjából elkészült a szöveg, így lehetett szavazni is a költségvetésről. A szocialisták és a szabad demokraták az utolsó másodpercig egyeztettek: kedd délelőtt még mintegy félmilliárd forint sorsáról kellett megegyezniük. Az MSZP eredetileg 16 milliárd forintot érintő módosítást akart elfogadtatni, ezt végül is az SZDSZ lealkudta 10,7 milliárdra.

"Majd 11 milliárd forint felhasználását érinti az a módosítás, amit az SZDSZ-szel folytatott tárgyalásokon sikerült elfogadnunk. Szükség volt erre a kompromisszumra, és a város működtetése szempontjából legfontosabb igényeket sikerült belevenni a javaslatokba" - értékelte a kötélhúzást az [origo]-nak G. Németh Erzsébet, az MSZP frakcióvezetője. A szocialisták több javaslatát az ellenzéki Fidesz-MDF-MKDSZ frakció is támogatta. Az utóbbiak közé tartozik 10,7 milliárdból a legnagyobb egyedi tétel, a hannoveri villamosokra szánt 4,3 milliárd forint. (Hannover 68 darab használt villamoskocsit ajánlott fel eladásra. A szocialisták és a Fidesz kezdettől támogatta az új kocsiknál lényegesen olcsóbb járművek megvételét, míg az SZDSZ és a MIÉP új szerelvényeket vett volna. Ez a vita vezetett az SZDSZ és az MSZP ideiglenes szakításához, amit a már említett, múlt szerdai megegyezés boronált el.) A hannoveri bevásárlás tehát szerepel a költségvetésben, de még mindig nem biztos, hogy valóban megvásárolja a város a BKV-nak a kocsikat. Ugyanis csak akkor történik meg az üzlet, ha a közbeszerzési döntőbizottság szabályosnak ítéli azt. Atkári János, a villamosvásárlást rossz üzletnek tartó szabad demokrata főpolgármester-helyettes az [origo]-nak azt mondta, komoly kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy a bizottság szabályosnak minősíti a BKV vásárlási szándékát. G. Németh Erzsébet ezzel kapcsolatban az [origo]-nak azt mondta, hogy nem tartja szerencsésnek, hogy Atkári prejudikál. G. Németh szerint ha kedd éjfélig nem jelzi a döntőbizottság, hogy szabálytalanságot talált, akkor a BKV hivatalosan is kihirdetheti, hogy igényt tart a villamosokra. "Ha komoly szabálytalanság lett volna, valószínűleg már kiderült volna" - tette hozzá G. Németh Erzsébet. A villamosokról szóló vita lehetett az oka, hogy Atkári nem fogadta el a költségvetést. A szavazás után az ellenzék lemondásra szólította fel ezért a főpolgármester-helyettest.

Fotó: HavariaPress
Tirst Tamás

Az eredeti költségvetésből érintetlenek maradtak az ellenzék által leginkább kifogásolt tételek, melyek mind a 4-es metróval vannak összefüggésben. A Fidesz-MKDSZ-MDF és a MIÉP-frakció szerint is megalomán és fölösleges vállalkozás a 4-es metró építésének erőltetése. Néhány budai megálló szerkezeti kialakítása és az ehhez kapcsolódó Bartók Béla út felújítása 30 milliárdos tétel lesz, így ez 2001 legnagyobb fővárosi berhuzása. Emellett pedig mintegy 70 milliárdot fektet értékpapírba a város. Az ellenzék szerint azért zárolja ezt a hatalmas összeget a város vezetése, mert hosszú távon a metróra kívánják költeni. A legtöbb ellenzéki módosító javaslat e metrópénzek másra való elköltését szorgalmazta.

Komoly beruházás lesz még az idén a Hungária körút felújítása és két szennyvíztisztító építése. Az összesen 278 milliárdos költségvetésnek csak kevesebb mint 50%-át fogja a város működtetésére költeni a Főpolgármesteri Hivatal. A koalíciós képviselők a költségvetés vitájában többször panaszkodtak, hogy a kormány egyre több pénzt von el az önkormányzatoktól, megnehezítve a város működésének feltételeit. Az ellenzék szerint elég forrás áll Budapest rendelkezésére, csak ebből nem kellene metróra spájzolni. Ugyanakkor az ellenzéki képviselők kifogásolták, hogy miért nem szerepel a költségvetési tervek között a Gazdasági Minisztérium Széchenyi-tervének kihasználása, pályázati ötletek felsorolásával.

Magyari Péter

Ajánló: