Két és fél milliárdos program a romáknak<br/>

Vágólapra másolva!
Egészségházak létrehozásával, cigány származású segédegészségőrök és egészségház-felügyelők kiképzésével javítana a romák egészségi állapotán az Egészségügyi Minisztérium. A nemzeti népegészségügyi program tervezete 2,5 milliárd forintot javasol erre a célra.
Vágólapra másolva!

Magyarországon az egészségi állapot tekintetében a cigány és nem cigány származásúak között véli felfedezni a legnagyobb különbséget az Egészségügyi Minisztérium. A tárcánál készülő, a Magyar Hírlap birtokába jutott nemzeti népegészségügyi program szerint konkrét kutatási adatok nélkül is megállapítható, hogy "Magyarországon a cigányság az a legnagyobb létszámú, viszonylag egységesen definiálható csoport, amely minden társadalmi-gazdasági paraméter vonatkozásában a legnagyobb mértékben különbözik a lakosság átlagától".
A tárca - tervezete szerint - elsőként a védőnőket képezné tovább "a roma ellátottakkal való eredményesebb foglalkozás érdekében". A védőnők a számukra ingyenesen tervezett továbbképzés részeként nemcsak a hátrányos helyzetűek egészségproblémáival, egészségfejlesztésével ismerkedhetnének meg behatóbban, de okítást kapnának kommunikációból és romológiából is.
A védőnők munkáját a javaslat alapján "cigány származású segédegészségőrök" segítenék. A tárca úgy látja, erre a fiatal, lehetőleg 8 általános iskolát végzett cigány nők a legalkalmasabbak, akiket 11 héten át - ezen belül háromhetes bennlakásos alapozó tanfolyamon - képeznének ki. Tudásukat pedig a közmunkaprogram keretében, a helyi önkormányzat bevonásával kamatoztathatnák.
A minisztérium előremutatónak tartaná azt is, ha a cigányok lakta településeken egészségházak létesülnének. Az egészségház "a közösség által igénybe vehető fürdési és mosási lehetőséget, főzőtanfolyam megtartására szolgáló konyhát foglal magába". Az egészségházak működtetésében ugyanakkor a javaslat szerint nem nélkülözhetők az egészségház-felügyelők, akik nem mások lennének, mint "lehetőleg" olyan cigány férfiak, akik 50 órás ingyenes képzésben részesülnének környezet-egészségtani, pénzügyi és szervezési ismeretekből.
A védőnők továbbképzésére 15 millió, a segédegészségőrök okítására 28 millió, az egészségház-felügyelők képzésére újabb 15 millió forintot javasol költeni a tárca. Az egészségházakat a tervezet szerint egyenként 20 millió forintból lehetne felállítani, s miután a javaslat 120 ilyen létesítménnyel számol, ezekre összesen 2,4 milliárdot szánnának.
Az Egészségügyi Minisztérium epidemiológiai és szociológiai kutatásokat is szükségesnek tart, ezekre 20 millióval számol. Annak érdekében pedig, hogy az országos lakossági egészségfelmérést a romákra is kiterjesszék, 40 millió forint kellene. Legelőször Borsodban és Szabolcsban valósítanák meg a programot.

Haiman Éva

(Magyar Hirlap)