Ökológiai egyezmény megkötését szorgalmazza a tiszai kormánybiztos<br/>

Vágólapra másolva!
Gönczy János kormánybiztos ökológiai egyezmény megkötését szorgalmazza a Tisza vízgyűjtő területe által érintett öt ország: Jugoszlávia, Magyarország, Románia, Szlovákia és Ukrajna között. A kormánybiztos szerint Erdélyben 10-11 olyan környezeti veszélyforrás van, amely bármelyik pillanatban újabb ökológiai katasztrófát okozhat a Tiszán.
Vágólapra másolva!

A Tisza-Szamos Kormánybiztosi Iroda vezetője pénteken a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Fényeslitke községben rendezett környezetvédelmi konferencián beszélt elképzeléseiről. Gönczy János azt reméli, hogy a magyar kormány támogatja majd kezdeményezését, és hamarosan létrejön a nemzetközi egyezmény a Tisza védelmére.

A kormánybiztos elképzelésének fontosságát a romániai Nagybányai Bányászati és Meteorológiai Kutató Intézet által készített tanulmányban foglaltakkal magyarázta, mely szerint Erdélyben 10-11 olyan környezeti veszélyforrás van, ami bármelyik pillanatban újabb ökológiai katasztrófát okozhat a Tiszán. A veszélyforrások közül kiemelte a borsabányai szakadék állapotát, ahol igen magas tartalmú nehézfém zagyszennyeződés gyűlt össze a környék bányáiból. "A borsabányai szakadéknál bármikor bekövetkezhet a katasztrófa, hiszen nincs támfal vagy gát védőrendszere" - mondta Gönczy.

Hozzátette: az erdélyi veszélyforrások elhárításának műszaki megoldása igen költségigényes, és ezért lenne szükség az öt ország közötti ökológiai egyezmény megkötésére, hogy az érintettek közösen nemzetközi forrásokat pályázzanak meg elsősorban az Európai Uniónál. A kormánybiztos úgy véli, ugyancsak elengedhetetlenül szükség lenne egy Tisza vízgyűjtői nemzetközi ökológiai központ kialakítására is, amely a múlt évi cián- és nehézfém-szennyeződéseket követő tiszai revitalizáció mellett létrehozná a folyó riasztó-jelző és monitoring rendszerét is.

Gönczy a konferencián megerősítette, hogy szerinte Magyarországnak peren kívüli egyezségre kellene jutnia a tiszai cián- és nehézfém-szennyeződéseket okozó nagybányai ausztrál-román tulajdonú Aurul céggel a keletkezett 29,3 milliárd forintos kár megtérülése érdekében. Hozzátette: konkrét intézkedések még nem történtek, erre az általa vezetett Tisza-Szamos Kormánybiztosi Iroda ezután készíti elő a lehetőséget.

Gönczy szerint a múlt évben súlyos ökológiai katasztrófát szenvedett Tiszától "mintha elfordult volna a politika, a szakma és a társadalom is, pedig a folyó élővilága még nem regenerálódott teljesen". "További hathatós intézkedésekre van szükség, különösen a holtágak életterét kellene jobban kihasználni a Tisza ökológiai rendszerének helyreállításához" - mondta a kormánybiztos.

(MTI)

Ajánló:

Az [origo] összeállítása