Hatmilliárdos kiadással járna 2002-ben a státustörvény<br/>

Vágólapra másolva!
A kormány pénteki ülésén első olvasatban tárgyalta a határokon túli magyarok helyzetét szabályozó úgynevezett státustörvényt. A törvény megvalósítása várhatóan 6-6,5 milliárd forintos kiadással járna 2002-ben.
Vágólapra másolva!

"A státustörvény elfogadásával 80 éves adósságot törlesztene a magyar kormány" - közölte Borókai Gábor kormányszóvivő a kormányülést követő sajtótájékoztatón. "A javaslat rendezné a határon túli magyarok és Magyarország viszonyát" - tette hozzá.

A javaslat értelmében a határon túli magyarok az úgynevezett magyar igazolvány révén juthatnának kedvezményekhez az oktatás, a kultúra, a tudomány, az utazás, az egészségügy, a társadalombiztosítás, valamint a munkavállalás területén.

Borókai egy nemrég készült felmérésre hivatkozva azt mondta: a határon túli magyarok negyede áttelepülne, ha azonban a törvény értelmében támogatást kapnának, az áttelepülni akarók fele mostani lakhelyén maradna. "A törvénnyel lényegében az otthon maradást támogatná a kormány" - közölte Borókai.

A kormány számításai szerint 2002-ben 6-6,5 milliárd forintos kiadással járna a státustörvény, az ideiglenes munkavállalási engedélyeken keresztül azonban - adók és járulékok formájában - 4,5-5 milliárd forintos bevételhez jutna a költségvetés. A fennmaradó 1-1,5 milliárd forintot feltehetően az általános tartalékból fedeznék.

"Sajnálatosnak tartja az SZDSZ, hogy az ígéretekkel ellentétben, további egyeztetések nélkül került a kormány elé a státustörvény tervezete" - közölte Szent-Iványi István, szabad demokrata frakcióvezető. A politikus emlékeztetett rá, hogy e kérdésben a parlamenti pártok illetékesei januárban Mádl Ferenc köztársasági elnöknél Martonyi János külügyminiszter részvételével egyeztettek. Mint mondta, ott ígéretet kaptak arra, hogy a tervezet tárgyalása előtt további egyeztetések lesznek a minél szélesebb körű egyetértés érdekében. "Ez nem történt meg" - tette hozzá, majd kifejtette, hogy az általuk ismert, tavaly decemberi verziót nem tartják elfogadhatónak.

[origo]