Vágólapra másolva!
Csak áttételesen jut majd el a betegekhez annak a célvizsgálatnak az eredménye, amelyet az ÁNTSZ a napokban kezd az ország valamennyi kórházában. Meghatározott irányelvek alapján nézik át a dokumentációt, a gyógyszerkezelést, a halottakkal kapcsolatos ügyintézést, illetve az ügyeleti beosztásokat. Elkészült, de egyelőre titkos az a fővárosi jelentés, amely a Nyírő Gyula Kórházról készült.
Vágólapra másolva!

A napokban kezdődnek az ÁNTSZ egységes irányelveken alapuló országos vizsgálatai. A megyei és kerületi tisztiorvosoknak március végéig kell befejezniük az ellenőrzéseket és április 10-ig elkészíteniük a jelentést. Mint ismert, a Nyírő Gyula Kórházban történt, feltételezett gyilkosságsorozat miatt rendelte el Mikola István egészségügy miniszter az átfogó, célzott ellenőrzést. A minisztérium illetékesei szerint a mindeddig példátlan áttekintő vizsgálat a közvélemény megnyugtatása miatt szükséges, de a szakemberek választ várnak arra a kérdésre is, hogy meg kell-e erősíteni az intézmények szakfelügyeletét, illetve milyen minőségbiztosítási szabályok bevezetésére lenne szükség.

Valamennyi intézmény belosztályát és egy-egy, a tisztiorvosok döntése alapján kijelölt osztályát vizsgálják meg a felügyelők. A Nyírő Gyula Kórházban 8-10 munkatárs vizsgálódott, a Népszava információi szerint a többi kórházban 3-4 szakember nézi majd meg, mennyire tartják be a kollégák az előírásokat. A megyei vagy kerületi orvosvezető, a vezető ápolónő, tiszti főgyógyszerész, esetleg még a szakfelügyelő főorvos kerül egy-egy vizsgálati csapatba.

Az országos ellenőrzések során egyetlen osztályt sem kell majd bezárni, működés közben vizsgálják a munkát. A megyei tiszti főorvosok hétfőn kaptak teljes tájékoztatást az ellenőrzés menetéről.

Dr. Nagy Zsuzsanna, Békés megye tiszti főorvosa elmondta, négy jelentősebb témát vesznek majd sorra a kérdőív-szerű anyagok. A részletes, szerkesztett szempontrendszert azonban nem kapják majd meg az intézményvezetők, ugyanis vannak olyan kérdések is, amelyeknél fontos, hogy milyen gyorsan kerülnek elő, illetve vannak kéznél egyes anyagok.

- Először is nézzük a kórház működési rendjét, belső szabályozását, házirendjét és dokumentációját. Majd a gyógyszerkezelést, a kompetenciát, ki miért felelős egy-egy osztályon, vizsgáljuk az ügyeletek szabályozottságát, az ügyeletátadást, a jelentési kötelezettség gyakorlatát, illetve a halottakkal kapcsolatos eljárásokat, dokumentációs rendeket. Végül a főgyógyszerész a kórházi patikákat is ellenőrzi - tájékoztatott a megyei tiszti főorvos. Békésben összesen 6 kórházat és 17 klinikát vizsgál az ÁNTSZ. Egyedül a főorvos döntésén múlik, hogy a belgyógyászaton kívül hol ellenőriznek még a munkatársak.

A Kórházszövetség tegnapi ülésén szintén szóba kerültek az átfogó vizsgálatok, s a szövetség is jónak tartja az eddig példátlan ellenőrzést. dr. Varga Ferenc, a Siófoki Kórház igazgatója, az elnökség egyik tagja szerint nem árt, ha egy-két típushibára, ha van, fény derül, azonban úgy véli: az egészségügy bizalmi elvekre épül. - Elképzelhetetlen, hogy szigorú biztonsági intézkedéseket vezessünk be, kulcsfelelősöket jelöljünk ki és tiltásokkal éljünk. Az orvos beleegyezése kell mindenhez, ezt a szabályt azonban az egészségügyben mindenki betartja - mondta az igazgató.

Mikola István egészségügy miniszter tegnapra ígérte, hogy nyilvánosságra hozza a budapesti Nyírő Gyula Kórházban végzett ellenőrzések eredményét, egyelőre azonban lemondta a sajtótájékoztatót és közleményben sem adott információt. Jóllehet, tudomásunk szerint a fővárosi tiszti főorvos, Lun Katalin időben elkészítette a 60 oldalas beszámolót.

A Fekete Angyal néven ismertté vált ügy szakmai kérdéseiről tájékozódott az Országgyűlés Egészségügyi és Szociális Bizottsága is tegnap, az ülésen azonban nem jelent meg a fővárosi tiszti főorvos, akinek vezetésével folyt a Nyírő Gyula kórházban a vizsgálatsorozat. Lun Katalin, az ÁNTSZ fővárosi vezetője az egészségügyi miniszternél volt az ülés idején. A szaktárca illetékese se mondott semmit a vizsgálatokról, annyit azonban igen: a kórház belgyógyászatának egyes kulcsfontosságú dokumentumai a rendőrség birtokában vannak, így azokhoz az ÁNTSZ munkatársai egyelőre nem juthatnak hozzá.

A kórház Fekete Angyal-ügyben elsősorban érintett belgyógyászati osztályának vezetője, dr. Vadnai Mariann sem kapott még hivatalos értesítést az eredményekről. Előzetes információi szerint azonban nem találtak súlyosabb hibákat a felügyelők, s elképzelhető, hogy ezért is húzódik a miniszteri beszámoló.

- Egy első, négyoldalas jelentés szerint 2-3 apró szabálytalanságot találtak az ellenőrök, s azokat sem a nővérek követték el. Amikor ugyanis az orvos bizonyos panaszokra orvosságot rendel el, azt a nővérlapon dokumentálja az ápoló, majd az orvos feladata azt a beteg lázlapjára is felvezetni. Ez utóbbi egy-két esetben elmaradt. A nővérek regisztrációja tehát tökéletes volt - mondta az osztályvezető orvos. Egyelőre azt sem tudni, mikor fogadhat újra betegeket az osztály, reményeik szerint azonban már ma feloldják az illetékesek a belgyógyászat zárlatát.

Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes kijelentette: a Nyírő Gyula Kórház belosztályának bezárása felesleges volt és riadalmat okozott az egészségügyi dolgozók, valamint a betegek körében. Úgy vélekedett, hogy a Fekete Angyal-ügy kapcsán elhangzott nyilatkozatok miatt bűnös kórházzá vált a Nyírő, amiért az egészségügyi miniszternek kell vállalnia a politikai felelősséget. Fontolgatják, hogy az osztály bezárása miatt elmaradt 3,6 millió forintos bevételért polgári pert indítanak az Egészségügyi Minisztérium ellen.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2001. február 26.)