Két MSZP-s képviselő szigorítaná a megkülönböztető jelzés használatát<br/>

Vágólapra másolva!
Kovács László és Tóth András szocialista képviselők módosító javaslatot terjesztettek be a közúti közlekedésről szóló törvényhez. Ebben szigorítanák a megkülönböztető jelzés használatának lehetőségét. Törvényjavaslatuk rögzíti a megkülönböztető jelzés használatának törvényes lehetőségeit, így a jövőben nem lehetne indokolatlanul állandó engedélyeket kiadni megkülönböztető jelzés használatára.
Vágólapra másolva!

A hatályos törvény szerint a belügyminiszter rendeletben állapítja meg a megkülönböztető jelzés felszerelésének, engedélyezésének szabályait, illetve használatuk és visszavonásuk rendjét. A szocialista képviselők szerint a miniszteri rendelet kevés a kérdés rendezésére, ezért törvényben rögzítenék az alapvető szabályokat, és csak a részletes szabályok megalkotására kapna felhatalmazást a belügyminiszter.

A törvényjavaslat rögzíti, hogy megkülönböztető jelzés használatára azoknak a gépjárműveknek adható ki engedély, amelyeket az emberi életet, a testi épséget, a vagyoni javakat, az emberi környezetet közvetlenül fenyegető veszély elhárítása és a kármentés érdekében; a közbiztonság, a nemzetbiztonság és a belső rend védelme érdekében, illetve bűnüldözés céljából; valamint a külön jogszabály szerinti védett személyek, illetőleg szükség esetén kíséretük jogszabályban meghatározott módon történő szállítására használnak.
A szabályozás a képviselők szerint azért szükséges, hogy méltányossági alapon ne lehessen engedélyt kiadni megkülönböztető jelzés használatára.

A törvényjavaslat szerint a megkülönböztető jelzés csak akkor használható, ha a gépjárművet - amelynek van érvényes engedélye - védett személyek vagy szükség esetén kíséretük szállítására használják, a gépjárművezető külön jogszabályban előírt egészségügyi és pályaalkalmassági minősítéssel rendelkezik, a készülék használatára a döntésre jogosult személy utasítást adott, és azt az adott szervnél meghatározott módon írásban rögzítik.
A készülék felszerelésére jogosító engedély legfeljebb három évre adható ki.

A javaslat egyik lényeges pontja, hogy védett személyek szállítására mobil kéklámpa használatára szóló eseti engedélyt lehessen kiadni, ami megszüntetné azt a gyakorlatot, hogy indokolatlanul állandó engedélyt adjanak ki.

A törvényjavaslat elfogadása esetén 2001. január 1-jétől lépne életbe. Ezután a régi engedélyek alapján használt megkülönböztető jelzések közül nem lennének használhatók azok, amelyek nem felelnek meg az új törvény előírásainak.

A fideszes Rogán Antal, frakciója nevében a megkülönböztető jelzés használatának szigorítását szorgalmazta a parlament keddi plenáris ülésén és tájékoztatást kért a belügyminisztertől, Pintér Sándortól a vonatkozó jogszabály-módosítás előkészületeinek állásáról.

Pintér beszámolt arról, hogy az új minisztériumi rendelet várhatóan decemberben hatályba lép. Az abban érvényesíteni kívánt elvekről elmondta: szűkíteni fogják az alanyi jogon járó kék lámpák számát és felülvizsgálják az egyedi engedély alapján felszereltek indokoltságát.

Kék lámpát csak akkor lehet majd használni, ha az azzal történő közlekedés emberi életet, egészséget, vagyoni javakat fenyegető veszély elhárítását, illetve a köz- és nemzetbiztonságot szolgálja. Szabálysértéssé minősítik a jogosulatlan lámpahasználatot, a kormánytagok és védett vezetők pedig csak rendőri felvezetéssel használhatnak majd megkülönböztető jelzést a belügyi tárca tervei szerint.

A képviselő elfogadta a választ, bár megjegyezte: a kormányfő már egy éve kérte a jogszabály-szigorítás kidolgozását.

[origo]

Korábban:

(2000. november 6.)