Vágólapra másolva!
A Budapesti Katonai Ügyészség befejezte a nyomozást a magyar KFOR-alakulat márciusban leváltott vezetőjének ügyében. Az ügyészség hétfői iratismertetése után az alezredes ügyvédje továbbra is biztos abban, hogy Papp Gyula alezredes semmiféle bűncselekményt nem követett el, sőt bízik a vádemelés elmaradásában. A parancsnokot többféle okirat-hamisítással, elöljárói intézkedés elmulasztásával, elöljárói hatalommal való visszaéléssel, valamint csalással gyanúsítják.
Vágólapra másolva!

Az iratismertetést követően - amelynek során az ügyvéd és az alezredes megtekinthette a nyomozás összes anyagát és jegyzőkönyveit - Zeke László ügyvéd elmondta: a dokumentumokból kiderül, az ügyészség az eddigieken túl nem gyanúsítja újabb bűncselekménnyel Papp Gyulát.

Zeke László szerint az ügyészség korábbi háborús fosztogatásból, a Katonai Főügyészség felülbírálata alapján lopássá "redukálódott" gyanúsítással kapcsolatos állásfoglalása nem szabályos, mert annak törvény szerinti közlésére nem került sor. Zeke úgy látja: a Budapesti Katonai Ügyészségnek úgy kellett volna közölnie a lopás gyanúját Papp Gyulával, hogy ugyanakkor biztosítja az alezredesnek a véleménynyilvánítást.
Várhatóan augusztus 12-ig dönt az ügyészség arról, hogy vádat emelnek-e Papp ellen.

Papp Gyula mellett, az ügyhöz kapcsolódóan mintegy 40, Koszovóban szolgálatot teljesítő katonát gyanúsít az ügyészség kisebb-nagyobb bűncselekményekkel: például lopással vagy elöljárói tekintély megsértésével.

A honvédelmi miniszter Fodor Lajos vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka, vezérkari főnök javaslatára március 15-i hatállyal szüntette meg Papp Gyula megbízatását, mert a Pristinában állomásozó magyar KFOR-kontingensnél folytatott ellenőrzés során szabálytalanságok gyanúja merült fel. Ezek tisztázására vizsgálatot indítottak.
Papp Gyula jelenleg a debreceni, 5. Bocskai Gépesített Lövészdandár parancsnokhelyetteseként tevékenykedik.

Zeke László arról is beszámolt, hogy szeptember 25-én kezdődik az alezredes munkaügyi pere, amelyet Papp Gyula indított a Honvédelmi Minisztérium és a honvédség ellen.
Ennek hátterében az áll, hogy kontingens parancsnoki munkaszerződése határozott idejű volt, és ez mostanában járt volna le. Viszont az alezredes ellen indult fegyelmi és büntetőeljárás miatt a munkaszerződését a Magyar Honvédség Szárazföldi Vezérkara felmondta, és megszüntették a vezénylését is.

(MTI)

Korábban:

(2000. június 25.)