Kezdődik a költségvetési adok-kapok<br/>

Vágólapra másolva!
A tavalyi évhez hasonlóan idén is Torgyán József tárcája kéri a legmagasabb többlettámogatást a költségvetési kerethez képest. A tárcáknak július végéig kell továbbítaniuk jövő évi költségvetési igényüket a Pénzügyminisztériumhoz. Az egyeztetések után, várhatóan augusztusban kerül a kormány elé a tervezet.
Vágólapra másolva!

A rendelkezésre álló költségvetési kerethez képest a legmagasabb többlettámogatást, csakúgy, mint tavaly, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium kéri. Torgyán József miniszter tavaly 413 milliárd forintot követelt az agrártámogatásokra, jelenlegi igényei ennél valamivel szerényebbek: a 290 milliárdos keretnél csak 115 milliárddal kér többet. Ebből a PM már mintegy 14 milliárdos összeget elfogadásra javasolt. Torgyán szerint a pluszpénz a szükségtározók kialakítására, az öntözés ingyenessé tételére, a biogazdálkodás támogatására, az erdősítési program megvalósítására, az élelmiszeripar korszerűsítésére, valamint a Nemzeti Földalap rendezésére kell. Úgy tudjuk azonban, a támogatásra elsősorban az exporttámogatási keret kiürülése miatt van szükség.

A Belügyminisztérium igénye 89 milliárddal magasabb annál, mint amire lehetőséget lát a kormány. A pontos összegről a tárca illetékesei a kormányülés előtt nem kívánnak nyilatkozni. Csak annyit tudni, a menekültek ellátására 700 millió, a következő parlamenti választások előkészítésére pedig 900 millió forintos többlettámogatásra számíthat a BM.

Elsősorban a vízumpolitikai jogharmonizációra, a konzuli hálózat bővítésére és az EU-kommunikációs feladatokra kér plusztámogatást a Külügyminisztérium.

A tárca ezen kívül a külgazdasági terület átvétele miatt megnövekedett költségek finanszírozására is több pénzt igényel. További támogatást tart szükségesnek amiatt is, hogy a valutában fizetett kiadásaik miatti árfolyamveszteség is fedezhető legyen.

Az Igazságügyi Minisztériumnak 28,8 milliárd forintot szánnak a jövő évi büdzséből. Ez 212 millióval több, mint az idei évi támogatás. A büntetés-végrehajtással és az EU-jogharmonizációval kapcsolatos kiadásokra közel hét és fél milliárddal többet kérnek a keretnél. Az új börtönökre, intézetekre közel 3 milliárdos, a likviditási problémák megoldására közel 2 milliárd forintos pluszpénzt igényelnek.

A honvédelmi tárca 2001-2003 között rögzített pénzügyi támogatásban részesül, amely évente a GDP 1,5 százaléka. Jövőre ez az összeg 215-220 milliárd forint lesz (a HM idei költségvetése 189,4 milliárd forint).

Az Egészségügyi Minisztérium elsősorban a vérellátó szolgálatra és a sürgősségi betegellátásra költene többet, mint tavaly. A mentőszolgálatnál a gépkocsik cseréjén és az állomások korszerűsítésén túl a hosszabb készenléti idő megvalósítását is tervezik, de a növekvő benzinköltségek is indokolják a magasabb juttatást. A 20 milliárdos többletkövetelésből bérfejlesztésre, beruházásokra, fejlesztésekre, illetve a védőnőszolgálatokra, az anya- és csecsemőszolgálatokra költenének. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár büdzséjét a PM jövőre 30 milliárd forinttal növelné. Az OEP azonban 90 milliárdot szeretne, így ez az idei 350 milliárdról 440 milliárd forintra növekedne.

A szociális tárca az idei 29 milliárdos keretét a PM valamivel több mint 2 milliárddal tervezi bővíteni, a tárca viszont 7 milliárdos többletre tart igényt. Ezt elsősorban a fogyatékosprogram jövő évi megvalósítására költenék. Erre a PM 1 milliárdos többletet adna, de további félmilliárdra van szükségük. Intézményfejlesztésre újabb 1milliárdot, a családpolitikai koncepció megvalósítására pedig körülbelül 1,8 milliárd többletjuttatást igényelnek.

Az oktatási tárca 148 milliárdos keretét 45 milliárd forinttal szeretné növelni, ebből a tárgyalások eddigi eredményeként 170 milliárdot látnak érvényesíthetőnek. A többletet a felsőoktatásban dolgozók új szakmai bérrendszerre fordítaná, a kutatás-fejlesztési programokra pedig 18 milliárd forintot kérnek.

Az Ifjúsági és Sportminisztérium a PM által beígért 12 milliárdos keretnél 15 milliárddal nagyobb támogatást kér. Ezt többek között a debreceni atlétikai vb-vel kapcsolatos munkákra, olimpiai centrumok építésére, futballstadionok felújítására fordítanák. A drogmegelőzésre közel 2 milliárdos többletet kérnek.

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma a keretnél 5 milliárd forinttal többre tartana igényt. A pénzt filharmonikusok támogatására, illetve a jövőre Franciaországban megrendezésre kerülő Magyar kultúra évének szervezésére költenék.

(Népszava)

Ajánló: