Vérszegény bérkiegészítés<br/>

Vágólapra másolva!
Általános elégedetlenséget váltott ki az egészségügyi dolgozók egyszeri juttatása Alkotmánybírósághoz fordul és országos megmozdulást hirdet az egészségügyben dolgozók szakszervezete az egyszeri bérkiegészítés miatt. A miniszter átlag nettó 40 ezer forintot ígért, ám, mivel a kifizetés az alapbérektől függ majd, a többség legfeljebb 20 ezer forintot kap.
Vágólapra másolva!

Alkotmánybírósághoz fordul az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) az egyszeri bérkiegészítés ügyében. A tömörülés a munkavállalók, érdekvédők és intézmények kérésére keresi meg a taláros testületet a szerintük többszörösen törvénysértő és megalázó fejlemények miatt.
- A miniszter 100 ezer forintot ígért, ehhez képest a kormányrendelet egészen mást tartalmaz. Ráadásul a kifizetés mindenhová előlegként érkezik, és nem látunk garanciát az utólagos pótlására - nyilatkozta a Népszavának Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke. Kifejtette: a rendelet szövegéből az is egyértelmű, hogy a 15 milliárdból visszatartott 2-3 milliárd sorsáról a miniszter rendelkezik majd, méghozzá szakmapolitikai szempontok alapján. Ez szintén megkérdőjelezi, hogy bérkifizetésre fordítják-e a keret fennmaradó részét.
Amint azt a kormányrendelet kimondja: az egészségügyi dolgozók egyszeri, rendkívüli juttatását - munkáltatói közterhekkel együtt - egy főre 68 ezer forintban állapítja meg. Ez az összeg kerül az intézményekhez létszámarányos előlegként. Ebből a fedezetből a járulékterhek kifizetése után bruttó 50 ezer forint áll a szolgáltatók rendelkezésére, amiből ki kell fizetni minden jogosultnak a rendeletben meghatározott mértékű juttatást. A juttatás közalkalmazottak esetén megegyezik a (szakmai és szakképesítési szorzóval) megállapított június havi illetménnyel. A kiutalások felső határa személyenként 75 ezer forint. A fejenkénti 50 ezer forintos átlagfedezetből fennmaradó összeggel az intézménynek el kell számolnia. A területi ellátási kötelezettséggel rendelkező háziorvosoknak, illetve fogorvosoknak 136 ezer forintot utalnak ki, mivel működésüket átlagban két fő biztosítja.
Az összeget az orvosnak meg kell osztania, ápolóival és aszszisztenseivel, fejenként itt is áll a 75 ezer forintos felső határ.
Horváth Zsolt, az Egészségügyi Minisztérium politikai államtitkára a Népszavának úgy nyilatkozott, hogy várják az intézmények visszajelzését. - Ezekből pontosan kiderül, hányan dolgoztak július 1-jén a rendszerben s pontosan mennyi marad az 50 ezer forintos átlaggal számolt kiutalások után a 15 milliárd forintos keretből - reagált a felvetésekre az államtitkár. Az MTI-nek nyilatkozva Horváth Zsolt elmondta, a híresztelésekkel ellentétben minden egészségügyi dolgozó maradéktalanul meg fogja kapni az egyszeri bérjuttatás teljes összegét.
Jelenleg 12 milliárd forint került ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) az előleg kifizetésére - tudta meg a Népszava Donkáné Verebes Évától, az OEP főosztályvezetőjétől. A fennmaradó 3 milliárd forintból 2,5 milliárdról az egészségügyi miniszter később rendelkezik, a maradékra az egészségügyben dolgozó, OEP-pel szerződött vállalkozások pályázhatnak. Az egyszeri bérkiegészítést az egészségbiztosító a korábban elhangzott 130-150 ezer helyett 190-195 ezer dolgozó között osztja majd szét.
Országszerte szinte valamenynyi megyében felháborodást váltottak ki az elmúlt hetek eseményei. Az egészségügyi miniszter múlt hónap végén jelentette be, hogy az ágazat minden dolgozója átlagosan 100 ezer forintos egyszeri kifizetésre számíthat július elején, ami nettó 40 ezret jelent.
Azokban az intézményekben, ahová már megérkezett az átutalás, megdöbbentek a kimutatás láttán. Ugyanis az ápolónők, műtősök, mentősök és szakápolók többsége legfeljebb 20 ezer forintra számíthat. Az ország több pontjáról is jelezték: munkabeszüntetésre, illetve tömeges pályaelhagyásra készülnek.

Fadgyas Gábor-Kun J. Viktória

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. július 13.)