A szakszervezetek egységesen lépnek fel a Munka törvénykönyve módosítása ellen<br/>

Vágólapra másolva!
A kormány szembeállítja a munkavállalókat az uniós csatlakozással amikor indokolatlanul erősíteni kívánja a munkaadók pozícióit a munkavállalók helyzetének rovására - áll a hat országos szakszervezeti konföderáció hétfőn kiadott közleményében. Az érdekvédelmi szervezetek a Munka törvénykönyvére vonatkozó módosítójavaslat visszavonására szólították fel a kormányt.
Vágólapra másolva!

Az országos szakszervezetek hétfő délután elfogadott közös nyilatkozatukban arra szólították fel a kormányt, hogy vonja vissza az általuk felelőtlennek ítélt módosítójavaslatot, mivel az alapvetően szemben áll az EU irányelveivel, értékrendjével és visszaél a közösségi joggal.

Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke elmondta: az Országos Munkaügyi Tanács szakszervezeti oldalát alkotó szövetségek képviselői megállapodtak abban, hogy egységesen lépnek fel a módosítójavaslat ellen, és annak visszavonásáért a nyilvánossághoz fordulnak. Véleményük szerint az ország jövője függ attól, hogy "útját álljuk a kormány sorsunkat rontó szándékainak".

Határozottan követelik, hogy a kormány vonja vissza a magyar munkavállalók ki-szolgáltatottságát növelő, és az EU-jogharmonizációhoz szükséges mértéket messze meghaladó javaslatait.

Orbán Viktorral külön levélben tudatják álláspontjukat, és haladéktalanul felveszik a kapcsolatot az EU Gazdasági és Integrációs Bizottságával, valamint a nemzetközi érdekvédelmi szervezetekkel.

Az EU-csatlakozással kapcsolatban általában is elmondható a szakszervezetek és a kormány kapcsolata megreked a tájékoztatás szintjén - közölte Borsik János. A kormány nem vonja be megfelelő mértékben a szakszervezeteket a csatlakozás előkészítésébe.

Az egyik legfontosabb megoldásra váró kérdés, a munkaerő szabad áramlása ügyében ősszel nemzetközi konferenciát szerveznek. - Véleményünk szerint bővíteni kell a szomszédos országokban dolgozó magyar munkavállalók számára kiadható engedélyek számát - közölte a szakszervezeti vezető, aki hozzátette: hazai bérszínvonalat legalább a viszonylag fejletlen EU-tagállamok szintjére kell emelni, nehogy áthidalhatatlanná váljon a bérszakadék.

Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma elnöke elmondta: idén mintegy ötvenmillió forintot fordíthatnak az uniós csatlakozás meghatározott területeire vonatkozó - munkaegészségügy, foglalkoztatáspolitika, bérek, keresetek alakulása - kutatásokra.

Javasolták a kormánynak, hogy osztrák, illetve finn mintára vonják be a szakszervezeteket a csatlakozás tényleges előkészítésébe. Ez vonatkozhat az egyes tárgyalások szakmai megalapozására, de akár az azokon való közvetlen szakszervezeti részvételre is. Javaslatukra ez idáig nem kaptak választ.

Vig György

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2000. július 15.)