Szakszervezeti tiltakozás a törvénymódosítás ellen<br/>

Vágólapra másolva!
Az MSZOSZ elnöksége úgy döntött, felszólítja a kormányzatot: haladéktalanul vonja vissza a Munka törvénykönyve módosítását célzó tervezetét. Az uniós jogharmonizációt helyesli a konföderáció, de a munkavállalók jogainak csorbítását elfogadhatatlannak tartja. A kormányzat kész a további tárgyalásokra.
Vágólapra másolva!

''Forró hangulatú elnökségi ülés volt pénteken, az ország minden részében tiltakoznak a Munka törvénykönyve (Mt.) tervezett módosítása ellen'' - nyilatkozta lapunknak Wittich Tamás, az MSZOSZ alelnöke. Mint mondta, a konföderáció elnöksége felszólítja a kormányt, haladéktalanul vonja vissza az Mt. módosításának tervezetét.

Az MSZOSZ a többi szakszervezeti szövetséggel együtt kíván fellépni az ügyben, s hétfőn a Külügyminisztériumban az európai integrációs tanács ülésén is felvetik az Mt. Módosításával kapcsolatos aggályaikat, ez az ügy ugyanis szembeállíthatja a munkavállalókat az uniós csatlakozással. Az alelnök kiemelte: ha a kormány nem vonja vissza a javaslatot, az MSZOSZ tiltakozóakció szervezésére is kész.

A lap érdeklődésére az alelnök kifejtette: az MSZOSZ tudja, hogy a hazánkban tartózkodó multinacionális vállalatok adják az ipari termelés, az export jelentős részét, mégsem kellene a nagytőke érdekeit ilyen mértékben kiszolgálni. Egy nemzeti kormánynak az is dolga, hogy esélyegyenlőséget teremtsen a magyar munkavállalók számára. Különösen sérelmezi az MSZOSZ, hogy a módosítási javaslat lehetővé tenné, hogy a munkaadók "szabadon garázdálkodjanak" a munkaidővel. Elég lenne például egy nappal előbb közölni a dolgozóval, hogy másnap pl. tizenkétóráznia kell majd. Egész ágazatokat - a kereskedelmet, a ruhaipart - érintene hátrányosan, ha az idénymunkát végzők közé sorolnák be.

A Népszava érdeklődésére Dudás Katalin, a Gazdasági Minisztérium munkajogi kodifikációs titkárságának vezetője elmondta: a kormányzat kezdeményezte az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) munkajogi bizottságának újbóli összehívását. Ez várhatóan július utolsó hetében lehetséges. E fórum feladata, hogy eldöntse, mely pontokon módosuljon a tervezet. Dudás Katalin szerint fontos, hogy fennmaradjon a párbeszéd. Ezért szakmai fórumon kell megvitatni, melyik az a része a tervezetnek, amelyről még tárgyalni sem szabad mostani formájában.

A lap megkereste Pál Lajost, a Szociális és Családügyi Minisztérium helyettes államtitkárát, aki elmondta: szerinte a vitát nem a sajtóban, hanem szakmai fórumon kell folytatni. A kormányzat sajnálja, hogy a szakszervezetek nem vettek részt az OMT munkajogi bizottságának több ülésén és bírálatukat jelentős késéssel nyújtották be a bizottságnak. Pál hozzátette: a vitára továbbra is kész a kormányzat.

Török Katalin

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének honlapja.

Korábban:

(2000.07.12.)