Július végéig mindenki megtudja, felvették-e valahova<br/>

Vágólapra másolva!
Ma lezárulnak a felvételi vizsgák az ország egyetemein és főiskoláin. Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is a művészeti felsőoktatási intézményekbe volt a legnagyobb a túljelentkezés, de jelentősen nőtt a környezetvédelmi, a mérnök, illetve az informatikával kapcsolatos szakokra felvételizők száma is. Az egyes szakokra vonatkozó ponthatárokat központilag határozzák meg, a pontszámokat július 22-én közli lapunk.
Vágólapra másolva!

Idén 142 ezren adtak be jelentkezési lapot valamilyen felsőoktatási intézménybe, s ez - az enyhe demográfiai csökkenés ellenére - egyszázalékos növekedést jelent az elmúlt évhez képest. A felvételizők átlagosan két helyre jelentkeztek, így az intézményekhez közel 300 ezer jelentkezési lap érkezett. (125 ezren első diplomás képzésre jelentkeztek.)

Az államilag finanszírozott keretszám nappali tagozaton 43 500-ra növekedett idén (ez 1500-zal több a tavalyinál). Hasonló mértékben emelkedett az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben felvehetők száma is (2500-ra nőtt). Az esti és levelező szakon nem változik a hallgatói keretszám: 9000-en kezdhetik meg tanulmányaikat. Költségtérítéses képzésben 20-30 ezren tanulhatnak szeptembertől.

Az Országos Felsőoktatási és Felvételi Iroda adatai szerint ebben az évben 20 százalékkal többen akartak főiskolai szakokra bejutni, mint egyetemiekre. A túljelentkezés továbbra is a művészeti területen a legmagasabb (ötszörös), ezt követi a jogi és az igazgatás jellegű képzés, ahol csaknem négyszer annyian tanulnának tovább, mint amennyi hely van. Még mindig népszerűek az egyetemi szintű egészségügyi (itt háromszoros a túljelentkezés), a közgazdasági és menedzser jellegű, valamint humán és természettudományi, nem tanári szakok.

Az elmúlt évekhez viszonyítva jelentősen nőtt a jelentkezők száma a környezetvédelemmel kapcsolatos szakokon (38 százalékkal), a mérnökképzésben (hét százalékkal), valamint a humán és az informatikai képzéseknél (3 százalékkal). Nagyságrendi a változás az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzés esetében: csaknem 30 százalékkal emelkedett a jelentkezők száma.

A felvételről, illetve annak elutasításáról július 29-ig értesítik a jelentkezőket. Az értesítés tartalmazza majd az intézményi ponthatárt és az elért eredményt is. Az egyetemek és főiskolák a felvettek névsorát az intézményekben teszik közzé. A ponthatárokat - melyeket központilag határoznak meg - a Népszava július 22-i számában közlik.

A felvételt elutasító határozat ellen a kézhezvételtől számított nyolc munkanapon belül fellebbezhet a jelentkező. Jogorvoslati kérelmemmel abban az esetben fordulhat az egyetem, illetve főiskola vezetőjéhez, ha úgy véli, hogy a felvételével kapcsolatos döntés jogszabályt vagy intézményi szabályzatot sértett. (Panasszal élhet például az a hallgató, aki olyan kérdést kap, amelynek témája a
megadott szakirodalomban nem szerepel.) Az intézmény vezetőjének kötelessége az összes beérkezett panaszt kivizsgálni, s annak eredményéről az érintetteket 15 napon belül értesíteni. E döntés után fellebbezésnek helye nincs.

(Népszava)