Ésszerű tervezés vagy készülődés a választásokra?<br/>

Vágólapra másolva!
A miniszterelnök által tervezett hároméves büdzsé egy több cikluson átívelő, populáris kormánykoncepció része - véli Csizmadia Ervin politológus. Akar László közgazdász elfogadhatónak tartja a többéves költségvetést, feltéve, hogy az reális bevételi prognózisokon alapul. A parlamenti pártok kevésbé pozitívan fogadták Orbán Viktor bejelentését, a kisgazdák szerint például a parlamentet nem lehet megfosztani a legkeményebb politikai kérdés évenkénti megtárgyalásától.
Vágólapra másolva!

"Ha módunk lesz rá, akkor 2003-ban hároméves költségvetést szeretnénk alkotni, mert ez szolgálja a kiszámíthatóságot, amire a magyar gazdaságnak a leginkább szüksége van" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az MTI-nek adott, a kormány fél- éves tevékenységét értékelő nyilatkozatában a múlt héten. A kormányfő elképzelését a kormánypártok és az ellenzék is kétségekkel fogadta.

Szekeres Imre, az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista elnöke szerint a több évre szóló költségvetés felvetése önmagában még nem jelent problémát. Mint mondta, az Európai Unió több országában alkalmazzák az úgynevezett gördülő tervezés szisztémáját. Ez azt jelenti, hogy évekre előre meghatározzák az állami büdzsé fő irányelveit és a keretszámokat. A költségvetést azonban még ezekben az esetekben is évente pontosítják. Szekeres Imre ugyanakkor hangsúlyozta: a magyar jogszabályok részletes és évi költségvetést tesznek szükségessé. De a központi büdzsé elfogadásának előfeltétele az adótörvények megalkotása, amire azért van szükség, mert az állami bevételek várható mértéke nélkül nem lehet előre tervezni a központi költségvetést. Ez viszont évekre előre a jelenlegi szabályok között nem lehetséges. A politikus felhívta a figyelmet arra is, hogy a két- vagy hároméves költségvetés az önkormányzatokat és az intézményeket hozná a legnehezebb helyzetbe. Példaként említette, hogy egy iskola esetében nem lehet előre ismerni a diákok létszámát.

Mádi László, a parlament költségvetési bizottságának alelnöke, a Fidesz-frakció költségvetési munkacsoportjának vezetője szerint nem lenne szerencsés, ha a parlament a négyéves cikluson átnyúló időszakra fogadná el a büdzsét, a cikluson belüli, többéves tervezést azonban ésszerűnek tartja.

Csúcs László, a költségvetési bizottság kisgazda alelnöke úgy véli, a demokrácia megkívánja, hogy a parlamentet ne lehessen megfosztani a legkeményebb politikai kérdés évenkénti megtárgyalásától. Csúcs szerint korai még azon gondolkodni, hogy 2002 után ötéves vagy hároméves tervet alkosson a parlament, hiszen az FKGP egyelőre a kétéves költségvetést is ellenzi. A kormánypárti politikus úgy fogalmazott, Orbán felvetésében tetten érhető az a szándék is, hogy az ellenzéknek minél kevesebb beleszólási lehetősége legyen a büdzsével kapcsolatban, amit ő fájlal.

Az MDF eddig semmilyen információt nem kapott a tervezetről. Font Sándor, a frakció gazdasági szakértője, a költségvetési bizottság tagja elmondta, hogy a kétéves büdzsé elemeiről a miniszterelnök sajtónyilatkozataiból szereztek tudomást. Az első tervek mellett az MDF nem látott elegendő érvet, ám az azóta nyilvánosságot kapott második verziót könnyebb elfogadni. Font szerint amennyiben nem egy végleges kétéves költségvetés kerülne a Ház elé, hanem kettébontanák egy-egy külön megszavazandó részre a tervezetet, akkor könnyebb lenne beilleszteni az évenkénti költségvetéssel rendelkező önkormányzatok, intézmények finanszírozását. Font szerint az első résznek csupán kitekintést - azaz a költségvetés makroszámait - kellene tartalmaznia a második évre, amely a könnyebb tervezhetőséget segíthetné elő.

- A kormánynak évente kell benyújtani a költségvetést a parlamentnek, majd arról el kell számolnia. A többéves büdzsé tervével e kötelezettsége alól akar kibújni a kabinet - mondta Bauer Tamás, a költségvetési bizottság szabad demokrata tagja. Hozzátette, az új rendszer - a háromhetes ülésezési rendhez hasonlóan - ellentétes lenne a parlamenti demokrácia szabályaival. Bauer szerint a kormány nyilvánvaló célja az, hogy megakadályozza a választások előtti költségvetési vitát.

- A kormányfő legújabb elképzelése egy nagyobb csomagterv része: többek között a Széchenyi-terv, a költségvetés közérthető formájának szétküldése a polgároknak, a kétéves, majd a hároméves büdzsé terve egyaránt azt mutatja: egy tudatosan felépített, több cikluson átívelő, populáris kormánykoncepció kezd kirajzolódni - nyilatkozta Csizmadia Ervin politológus, az MTA Politikai Tudományok Intézetének munkatársa. Véleménye szerint az Orbán-kormány - az egyszerű emberek kormányaként - a kormányzás fogalmát a mindennapok szintjére akarja "levinni" a közérthető, jól kommunikálható üzenetek közvetítésével, teszi mindezt a választásokra való felkészülés jegyében.

Csizmadia azt is elmondta, Orbánnak az állami szerepvállalás növelésével kapcsolatos elképzelései is azt mutatják: a kormány illetékességet, elhivatottságot érez arra, hogy - a "hatékony állam" felfogás nevében - újrafogalmazza a közjót, és ez ad felhatalmazást arra, hogy megszabadítsa meg a T. Házat attól a tehertől, amelyet a legfontosabb belpolitikai-gazdasági kérdés évenkénti megtárgyalása jelent.

A gazdaságban elsősorban a beruházások, fejlesztések igényelnek középtávú gondolkodást. Ezért több nyugat-európai országban bevett gyakorlat a hároméves költségvetés. Akar László, a Gazdaságkutató Rt. vezérigazgatója, a Horn-kormány pénzügyi államtitkára elmondta, a többéves büdzsé keretszámokat jelent, tehát nem három, éves költségvetés összevonásáról van szó, a támogatások részleteit ugyanúgy évente fogadják el. Amennyiben a kormányfő felvetése is erre vonatkozik, és ha reális bevételi prognózisokon alapul, az mindenképpen üdvözlendő - vélekedett a közgazdász. Elmondta, a magyar költségvetésben eddig is szerepeltek a következő két évre tervezett számok, azokat azonban senki sem vette figyelembe. Az elképzelés hátránya, hogy az egyes tárcák, költségvetési intézmények, amennyiben nem tudják kiharcolni a szükséges támogatást, arra csak három évvel később lesz lehetőségük. Ezt egyébként Orbán Viktor is elismerte: "a több évre szóló büdzsének az egyes minisztériumok nem feltétlenül hívei, hiszen így nincs lehetőségük minden évben javítani alkupozícióikon" - nyilatkozta az MTI-nek.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. július 6.)