A parlament határozná meg a fővárosi forrásmegosztást<br/>

Vágólapra másolva!
Tiltakozik a főpolgármesteri hivatal az ellen a pénzügyminisztériumi javaslat ellen, amely szerint jövő évtől a parlament határozná meg a központi költségvetés útján, hogy a főváros miként osztja meg helyi bevételeit saját maga és a kerületek között. A legnagyobb kerületi szövetség vezetője is úgy tartja, hogy ezzel a kormány beavatkozna Budapest belső ügyeibe.
Vágólapra másolva!

''Jogszabályi ellentmondást tartalmazna, ha a költségvetési törvény határozná meg a fővárosi forrásmegosztás szabályait, mert az önkormányzati törvény kimondja, hogy ez a fővárosi önkormányzat hatásköre'' - reagált Tóth Sándor, a főpolgármesteri hivatal gazdasági főpolgármester-helyettesi irodájának vezetője a Népszava kedden megjelent hírére. A 2001. évi adórendszer változásairól szóló törvényjavaslat szerint ugyanis a jövő évtől a költségvetési törvény rendelkezik a fővárosi források megosztásának szabályairól. Idén a főváros és a kerületek összesen 154 milliárd forinton osztoztak.

Tóth Mihály csepeli polgármester, a Külső Kerületek Szövetségének elnöke szerint a parlament ezzel a lépéssel beavatkozna a főváros és a kerületek belső ügyeibe. Tóth szerint sajnálatos, hogy Budapest önkormányzatai még nem tudtak megegyezni a forrásmegosztás megnyugtató rendezéséről. Ám úgy véli, hogy a reformfolyamat megindult, és 2002-2003 körül le is záródhat. Ezért politikailag és szakmailag sem tudja elfogadni a tervet. Mindemellett várható, hogy ha a kerületek anyagilag jobban járnak az új szabályozással, akkor nem fognak tiltakozni.

A forrásmegosztásról közel tíz éve minden év elején éles vita támad a 23 kerületi és a fővárosi önkormányzat között, mert a kerületek keveslik a nekik jutó pénzt. Tavaly év végén, a központi költségvetés elfogadásakor a parlament először próbált igazságot tenni az osztozkodásban. Elfogadta Juharos Róbert fővárosi és egyben országgyűlési képviselő módosító indítványát, ami meghatározta, mekkora a legkisebb arány, amelyben a kerületek részesedhetnek. Juharos a lapnak elmondta, hogy bár a most készülő költségvetést még nem ismeri, tavalyi módosító indítványa várhatóan beépül a normaszövegbe. A főváros vezetése rögtön a Juharos-féle módosítás elfogadása után Alkotmánybírósághoz fordult, amely még nem határozott az ügyben.

Tenczer Gábor

(Népszava)

Ajánló: