Vágólapra másolva!
Az elmúlt hónapban egy magára hagyott és a második emeletről csaknem kizuhant négyéves kisfiú esete mutatott rá: a szülők büntetőjogi felelősséggel is tartoznak gyermekükért. Budapesten évente száznál több kicsit sodornak súlyos veszélybe közvetlen hozzátartozói. A vakáció idején fokozott figyelmet igényelnek a gyermekek.
Vágólapra másolva!

Csak a tűzoltók gyors és szakszerű beavatkozása mentett meg egy négyéves budapesti kisfiút, hogy kizuhanjon második emeleti otthona ablakából. Az eset nemrégiben a VI. kerületi Vasvári Pál utca egyik házában késő éjszaka történt. Samu Attila főtanácsos, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) sajtófőnöke elmondta, hogy a gyermek édesanyja és annak élettársa nem tartózkodott otthon, ezért mászhatott a kicsi az ablakba. A szülők csak később kerültek elő, ám addigra a gyermeket már nevelőotthonban helyezte el a rendőrség. Sorsáról a hatósági vizsgálatot követően a gyámhatóság dönt majd. A két felnőtt ellen kiskorú veszélyeztetése miatt indult eljárás.

A fővárosban minden évben száznál több esetben nyomoz a rendőrség gyermekkorú vagy fiatalkorú veszélyeztetése miatt azon felnőttek - elsősorban szülők - ellen, akik a felügyeletük alatt lévő gyermeket különféle módon sodorják veszélybe.

Nem csupán a kicsik felügyeletének elmulasztása valósítja meg ezt a bűncselekményt, de ugyanezért kell felelniük kell a szülőknek akkor is, ha gyermeküket jogsértő magatartásra - például lopásra, törvény előtti hazugságra - veszik rá.

A fővárosban 1998-ban 111 esetben nyomozott a rendőrség kiskorú veszélyeztetése ügyében. 62 esetben gyermekkorú, azaz 14 éven aluli, 48 alkalommal pedig fiatalkorú, vagyis 14 és 18 év közötti gyermek került közvetlen veszélybe a felnőttek miatt. 1999-ben 118 nyomozást rendeltek el 75 gyermekkorú és 35 fiatalkorú védelmében.

Csendes László, az Országos Rendőr-főkapitányság ifjúságvédelmi osztályvezetője a Népszavának elmondta, a rendőrség nem gyűjti külön az iskolai szünidőben történt és gyermekeket érintő bűncselekményekre vonatkozó statisztikákat, a tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy ebben az időszakban megnövekszik a gyermekek ellen, illetve általuk elkövetett bűncselekmények száma. A kiskorúak a szünidőben kikerülnek a szülők és az iskola fokozott ellenőrzéséből, több szabadidővel rendelkezve gyakran keveredhetnek rossz társaságba is. Erre az időszakra tehető az évi ötezer gyermekeltűnés nagy része is. Ilyenkor megszaporodik a nevelőintézetekből megszökött gyerekek száma, akik a vízpartokon és más idegenforgalmi központokban keresnek szórakozást.

Gyakori gond, hogy a szülők nem biztosítanak megfelelő anyagi fedezetet a gyerekek kikapcsolódásához, így ők vagyon elleni bűncselekményekből szerzett pénzzel fedezik szükségleteiket, igényeiket.

A szakember arra figyelmezteti a szülőket, hogy ellenőrizzék, hol tartózkodik a vakációzó csemete és kik a barátai.

A kiskorú nevelésére, felügyeletére vagy gondozására köteles személy, aki e feladatából folyó kötelességét súlyosan megszegi, és ezzel a kiskorú testi, értelmi vagy erkölcsi fejlődését veszélyezteti, bűntettet követ el, és egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, ugyanígy büntetendő az a nagykorú, aki kiskorút bűncselekmény elkövetésére vagy züllött életmód folytatására rábír vagy rábírni törekszik.

Bűntett miatt két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az a nagykorú személy, aki a kiskorúval kényszermunkát végeztet.

(Népszava)

Ajánló: