Online vizit bevetését tervezi a fővárosi önkormányzat<br/>

Vágólapra másolva!
Távirányításos vérnyomásmérés, online orvosi vizit. Ezek bevezetését szorgalmazza a fővárosi önkormányzat. Az idős, beteg emberek karóra nagyságú készüléket kaphatnának, amivel nagy távolságból is ellenőrizhetné orvosuk a páciens állapotát. Sőt, még azt is tudnák, bevette-e gyógyszerét a beteg.
Vágólapra másolva!

Távirányítással vizitálnák a beteg, idős embereket Budapesten. Egy kis karóra nagyságú szerkezettel a rendszeres orvosi ellenőrzésre és felügyeletre szoruló nyugdíjasok pillanatnyi egészségi állapotát nagy távolságból is lehetne ellenőrizni. Így távirányítással tudnának például vérnyomást mérni az ápolók. A készülék arról is informálja az orvosokat, hogy bevette-e napi gyógyszeradagját a beteg. Ha rosszul van az idős ember, egyetlen gombnyomással kapcsolatba léphet az ápolóval.

A szerkezet digitálisan csatlakozik egy telefonvonalhoz, s a szerkezet segítségével máris beszélgethet, elmondhatja panaszait. A technikával sokkal gyakrabban, ugyanakkor olcsóbban tudnák ellenőrizni az idős járóbetegek állapotát a körzeti ápolók és orvosok. A készülék jelenleg 28 ezer forintba kerülne, a rendszer kiépítéséhez pedig 100 millió forintra volna szükség. A rászorultak kedvezményesen, a tehetősebbek teljes áron kaphatnák meg a berendezést - tudta meg a Magyar Hírlap Skultéti Józseftől, a fővárosi önkormányzat szociálpolitikai ügyosztályának vezetőjétől.

A főváros bevezetné a technikát, ám ehhez szükség volna a kerületek összefogására, mivel az idősek otthoni ellátása kerületi feladat, és az együttműködés jelentősen csökkentené a költségeket. A hálózatot egy közhasznú társaság formájában lehetne gazdaságosan működtetni, amely egyben elláthatná az idősek étkeztetését is. Skultéti József szerint a kerületek közreműködésével akár egy-két éven belül
működhetne az online betegápolás.

A rendszerben éppen ezért nem is a technika a legfontosabb Skultéti szerint, hanem az, hogy a rendszerrel megvalósulna Budapesten a kerületi összefogás és legalább a szociális ellátásban, és az egészségügyben megszűnne a huszonháromféle működtetés. Ráadásul így alanyi jogon járhatna az otthoni ellátás az idős betegeknek.

Előbb-utóbb mindenképp szükség lesz erre a szemléletváltozásra - hangsúlyozza Skultéti József -, az egészségügy pénzforrásai ugyanis egyre csak csökkennek.

A fővárosi önkormányzat más területen is változtatni szeretne. Moskovits Péter, a pénzügyi bizottság elnöke tanulmányt készíttet arról, hogy Budapestet - legalábbis a problémák alapján - szabad-e kerületekre osztani. Moskovits Péter felveti: lehetséges, hogy az egyes kerületek problémái átnyúlnak más kerületekbe is, és így a közigazgatási felosztástól független gócpontok vannak Budapesten.

Vajta Zoltán

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

A főváros honlapja.