A Legfelsőbb Bíróság szerint jogszerű volt Cser Ágnes felmentése<br/>

Vágólapra másolva!
Cser Ágnes, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) volt főigazgatója a legmagasabb fokú magyar jogorvoslati fórumon is elvesztette a pert. A volt főigazgató azért fordult bírósághoz, mert szerinte jogellenesen bocsátották el állásából. Bár Cser Ágnes kimerítette a hazai jogorvoslati lehetőségeket, az [*****]-val mégis azt közölte: nem adja fel. Frajna Imre, a társadalombiztosítási alapokat felügyelő politikai államtitkár viszont nagyon örül a döntésnek.
Vágólapra másolva!

Cser Ágnest 1998. július 23-án kormányhatározattal menesztették az OEP főigazgatói székéből. A határozat indoklást nem tartalmazott. Csert a felmentésről egy héttel később levélben tájékoztatta Bártfai Béla, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) közigazgatási államtitkára. A levél szerint a közigazgatásban "nincsen a főigazgató asszony végzettségének, képesítésének megfelelő beosztás".

Cser Ágnes (a kép a másodfokú ítélet
kihirdetése után készült)

Magyarországon a másodfokú ítélet jogerős, az utolsó jogorvoslati lehetőség a felülvizsgálati kérelem. Ezzel élt is az OEP, s a felülvizsgálati kérelemről döntött csütörtökön a Legfelsőbb Bíróság (LB). Eszerint jogszerű volt Cser Ágnes felmentése.

Cser Ágnes - akit először a táskájában található körömreszelő miatt nem akartak beengedni az épületbe - aránylag nyugodtnak tűnt az ítélethirdetés előtt. Valószínűleg bízott abban, hogy a Legfelsőbb Bíróság helybenhagyja a jogerős ítéletet, s így mehet vissza az OEP főigazgatói posztjára. Ez azonban nem így történt.

A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint az OEP főigazgatója államtitkárnak tekintendő. A törvény szerint viszont az államtitkárok indoklás nélkül felmenthetők, s az LB szerint - szemben az előző két bírói ítélettel - Cser Ágnes esetében az így is történt. Az LB a Csert értesítő államtitkári levelet nem tekinti a felmentés részének, így az jogi szempontból érdektelen, hogy az abban foglalt indok igaz-e vagy sem. Az LB szerint az indoklás nélküli határozat utólag nem indokolható. Az elsőfokú ítélet szerint a Miniszterelnöki Hivatalnak meg kellett volna indokolnia az elbocsátást, mivel Cser nem volt államtitkár. A másodfokú ítélet szerint is jogszerűtlen volt Cser menesztése, ám itt teljesen ellentétesen indokolták a döntést. Eszerint Cser államtitkárnak tekintendő, így indoklás nélkül elbocsátható, de fel kellett volna ajánlani neki egy másik állást.

Cser Ágnes amiatt nem fordult bírósághoz, hogy nem ajánlottak fel neki más vezető állást, s az eljárás során kifejezetten olyan nyilatkozatot tett, hogy semmilyen más posztot nem fogadna el. Így a bíróság szerint ennek a körülménynek semmi köze nincs a jogvita érdemi tárgyához.

Az LB ezek alapján elutasította Cser Ágnes keresetét, azaz megváltoztatta a korábbi jogerős ítéletet. A volt főigazgatót nem kell visszahelyezni állásába, az őt állásából felmentő határozat érvényes.

Frajna Imre a társadalombiztosítási alapokat felügyelő politikai államtitkár "rendkívül örül", hogy a bíróság két év után kimondta: a kormány döntése jogszerű volt. Frajna szerint most a biztosítottak visszakapják azt a 6 millió forintot, amit a korábbi bírósági ítélet nyomán a volt főigazgatónak az OEP kifizetett.

Az LB-hez benyújtott felülvizsgálati kérelem a Magyarországon létező legmagasabb szintű jogorvoslati lehetőség. Cser Ágnes ennek ellenére nem adja fel. Az [*****] arra vonatkozó kérdésére, hogy most mit fog csinálni, azt válaszolta: "Természetesen országhatáron kívül folytatom."
Cser a strasbourgi Nemzetközi Bírósághoz fordulhat.

"Lehet gratulálni?" -kérdezte kifele menet a biztonsági őr Cser Ágnestől. Nem lehetett.

Szakács Judit

Ajánló: