Pert vesztett a Budapesti Fegyház és Börtön egykori gazdasági igazgatója<br/>

Vágólapra másolva!
Elutasította a Fővárosi Munkaügyi Bíróság szerdán meghozott elsőfokú ítéletében a Döcher-ügy kapcsán ismertté vált Kövér György, a Budapesti Fegyház és Börtön korábbi gazdasági igazgatójának keresetét. Kövér az ellene hozott fegyelmi büntetés hatályon kívül helyezését kérte.
Vágólapra másolva!

A munkaügyi per, amelyben most hozott a bíróság ítéletet, szorosan összefügg a Döcher-üggyel. Kövér Györgyöt, a Budapesti Fegyház és Börtön korábbi gazdasági igazgatóját ugyanis azért helyezték alacsonyabb beosztásba, mert korábban utasította egy munkatársát, hogy - szabálytalan körülmények között - engedélyezze Döcher Györgynek, hogy kijárhasson a börtönből a városba dolgozni. Ezt a határozatot támadta meg keresetében Kövér.

Döcher Györgyöt tavaly február 2-án, jogerős szabadságvesztésének letöltése idején a főváros XV. kerületében, külső munkahelyén, egy presszóban agyonlőtték. A gyilkosság után kiderült: Döchernek szabálytalan körülmények között engedélyezték, hogy a városban dolgozhasson. A szabálytalan eljárás mögött - a vádirat szerint - Kövér György, a börtön akkori gazdasági igazgatója állt.

A vádirat szerint Kövér György akkori gazdasági igazgató elmulasztotta megvizsgálni a Döcher Györgyöt foglalkoztató Fruzsina Bt. cégadatait. Ha ez megtörténik, akkor kiderült volna, hogy a bt. kültagja a Whitpower Kft., melynek fele részben maga Döcher volt a tulajdonosa. A bíróság megállapította: Kövér György elősegítette Döcher György mielőbbi munkába állását, ez pedig hozzájárulhatott ahhoz, hogy elmaradt a befogadási és foglalkoztatási bizottság ilyenkor szokásos összehívása.

Kövér szerint annak a betéti társaság iratait, amely Döchert foglalkoztatta ,azért nem kellett ellenőrizni, mert a a korlátolt felelősségű társaság jogi személy. A bíróság a Kövér érvelését nem találta megalapozottnak. A bíróság indokolása szerint a gazdasági igazgató elfogadta a foglalkoztatásra jelentkező cég 30 napon túli papírjait, nem ellenőrizte a kültagként szereplő kft.-t, és elfogadta a betéti társaság vezetőjének - mint utólag kiderült - valótlan tájékoztatását.

A bíróság nem fogadta el Kövér azon érvelését sem, miszerint nem a gazdasági igazgató feladatkörébe tartozik az enyhébb végrehajtási szabályozás alatt lévő elítéltek munkába állása előtt az esetleges kizáró okok keresése.

Viniczai Éva bíró közölte: tény, hogy ezen személyek körét egy parancsnoki utasítás határozta meg, de azok, akik elvégezhették volna az ellenőrzést, egyéb okok miatt nem tudták megtenni, így az az alezredes feladata lett volna.

Döcher Györgyöt lopás, csalás, önbíráskodás, súlyos fenyegetés, zsarolás, aljas indokból elkövetett súlyos testi sértés, személyi szabadság megsértése, illetve robbanószerrel, lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés miatt ötéves börtönbüntetésre ítélték. Büntetése megkezdése után röviddel raktári segédmunkásként dolgozhatott egy XV. kerületi presszóban. Ott ölte meg géppisztollyal őt és bolgár állampolgárságú társát 1999. február 2-án egy máig ismeretlen férfi.

Kövér a Döcher-ügy mellett egy korábbi fogvatartott bántalamzásával is vádolják. A Kövér György elleni másik vádpont alapja Deák Attila egykori fogvatartott feljelentése volt. Deák azt állította, hogy Kövér 1998 január végén két emberrel megverette őt.

(MTI)