Keresik az olajügyek félszáz szereplőjét<br/>

Vágólapra másolva!
A vám- és pénzügyőrség az írott sajtó és az elektronikus média segítségét kéri hamarosan 25, jelenleg ismeretlen helyen tartózkodó, az olajügyekben érintett személy felkutatására - tudta meg a Magyar Hírlap Bencze József tábornoktól, a testület rendészeti főigazgatójától.
Vágólapra másolva!

Az újságok és a televíziók hamarosan megkapják a gyanúsítottak fotóit és a hozzájuk kapcsolódó személyleírást. A főigazgató közölte, a vámhatóság újra vizsgálja az olajjal kapcsolatos bűncselekményeket.

A békési olajbotrány kapcsán tavaly ősszel átfogó vizsgálatot rendeltek el a vám- és pénzügyőrségnél, hogy kiderítsék történtek-e jogsértések a testület részéről. A tényfeltáró vizsgálat során 1992-ig visszamenőleg tekintették át az ügyeket, szám szerint 902 esetet. Ezek során a gyanúsítottak több mint 90 milliárd forint értékű olajat és olajszármazékot kíséreltek meg jogellenesen forgalomba hozni Magyarországon. A csempészet, adócsalás, illetve jövedéki visszaélés miatt indított nyomozások többsége vádemeléssel végződött. Kiderült, hogy a legtöbb, olajjal való visszaélés nem is Békésben, hanem Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt (171). A sorban a következő Bács-Kiskun (138) és Csongrád megye (84).

Az ellenőrzések befejeztével Arnold Mihály, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának vezetője bejelentette: a pénzügyőrök minden, az olajjal kapcsolatos bűncselekményben törvényszerűen jártak el, egyetlen ügyet sem tussoltak el. Ennek ellenére újra górcső alá veszik az ügyeket.

A Magyar Hírlapnak nyilatkozó Bencze József ugyanakkor hangsúlyozta, nem arról van szó, hogy újra átnyálazzák a 902 eset dokumentumait. Csupán azt a 84 ügyet veszik kontroll alá, amelyeket a vizsgálat befejeztéig, azaz múlt év októberéig nem sikerült lezárni. Mégpedig azért, mert eltűntek a gyanúsítottak, vagy a nemzetközi bűnüldöző szervezetektől segítségét kellett kérni a különböző bűncselekmények felgöngyölítése érdekében.

Az elmúlt fél év során a meglévőkhöz 23 újabb ügy kapcsolódott, ugyanakkor 15-öt sikerült vádemeléssel lezárni, 11-et pedig átadtak a társhatóságoknak. Vagyis marad 81 eset, amelyet megint áttekintenek. Ezek jó része a 90-es évek közepéig nyúlik vissza, amelyek során zömében csempészetet, adócsalást valósítottak meg az elkövetők, akik közül 25-öt nem talál a hatóság. Felderítésükre a vám- és pénzügyőrség az írott sajtó és az elektronikus média segítségét kéri. Bencze József közölte: a 81 ügy szereplői több milliárd forinttal károsították meg a költségvetést, ami azt is jelenti, nem kisebb skandalumokról van szó.

A rendészeti főigazgató elmondta, a vizsgálatok során természetesen a vámosok munkáját is górcső alá veszik. Az eddig ismertté vált olajügyekben 31 fegyelmi vizsgálat indult a pénzügyőrök ellen korrupció gyanúja és különböző, a szolgálattal összefüggő fegyelemsértések miatt. Ezekben 63 vámos volt érintve. Közülük 10-ről időközben kiderült, hogy ártatlanok és ugyanennyi ügyét felfüggesztették bizonyítékok hiányában. Azokat a pénzügyőröket, akikről kiderült, hogy vaj van a fülük mögött, azonnal elbocsátották a testülettől.

Bencze József szerint az időközben megszületett jogszabályok, valamint az ellenőrzések szigorítása következtében ma már nem kell arra számítani, hogy újabb fajsúlyosabb, több milliárd forint kárt okozó olajügyek keletkeznek. Kisebb bűncselekmények természetesen mind a mai napig megtörténhetnek, illetve meg is történnek. Mostanság az dívik, hogy kisebb lepárlókban állítanak elő bizonyos olajtermékekből motorikus üzemanyagot. A közelmúltban 80 lepárlót fedezett fel a vámhatóság.

A rendészeti főigazgató megjegyezte: Pallag László részéről mostanság újra elhangzanak különböző, a vám- és pénzügyőrséget is érintő vádak, amelyek aláássák a testület tekintélyét. Jó lenne, ha a parlament olajbizottságának elnöke bizonyítékokkal rukkolna elő, hogy minél hamarabb fel lehessen deríteni az esetleges visszaéléseket - tette hozzá a tábornok.

Szilágyi Béla

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Korábban:

(2000. június 27.)