Nemzeti: újabb botrány készül<br/>

Vágólapra másolva!
Nem vállalja el a munkát a Nemzeti Színház tervpályázatát megnyerő építésziroda, ha Schwajda György kormánybiztos legutóbbi, konzulensi szerepkörre vonatkozó ajánlata marad érvényben a ma délelőtti tárgyaláson. Schwajda elismerte, a tavasszal kiírt pályázat hiábavaló volt, mert a nyertes pályamű nem tetszik neki, és plusz költsége miatt nem is kívánja felhasználni.
Vágólapra másolva!

Nem vállalja el a munkát a Nemzeti Színház tervpályázatát megnyerő építésziroda, ha Schwajda György kormánybiztos legutóbbi, konzulensi szerepkörre vonatkozó ajánlata marad érvényben a ma délelőtti tárgyaláson. Schwajda elismerte, a tavasszal kiírt pályázat hiábavaló volt, mert a nyertes pályamű nem tetszik neki, és plusz költsége miatt nem is kívánja felhasználni.

Nem vállaljuk el a munkát abban az esetben, ha Schwajda György kormánybiztos legutolsó ajánlata marad érvényben a Nemzeti Színház megtervezésével kapcsolatban - mondta Vadász Bence, a pályázaton nyertes Vadász György építész fia és munkatársa.

Vadász Bence elmondta, hogy a pályázat megnyerése után, mintegy három hete küldték át eredeti szerződéstervezetüket az Új Nemzeti Kht.-nak, amely az épület teljes generál kivitelezését tartalmazta Siklós Máriával közösen. Schwajda ezt nem fogadta el. Arra kérte őket, olyan tervezetet fogalmazzanak meg, amelyben társtervezők. A kormánybiztos az ennek alapján elkészült újabb tervezetet sem fogadta el. Ekkor már azt mondta, csupán arról lehet szó, hogy Siklós Mária mellett résztervezők lehetnek. Schwajda kijelölte Siklós Mária cégét, amely az új Nemzeti teljes tervezését végzi. Ekkor Vadász Györgynek már csak konzulensi szerepet ajánlott. Ez az építésziroda számára elfogadhatatlan.

Schwajda György kormánybiztos tegnap a Nap-keltében elmondta, véleménye szerint nem volt közte és Vadász között vita: a pályázat után megegyeztek abban, hogy a nyertes mű nem fog megépülni, mert arra ő nem tart igényt. Schwajda elismerte: nem tudja, hogy az egész pályázat valójában mire volt akkor jó, erről az építészeket kellett volna megkérdezni. Gyakorlatilag az ő szakmai nyomásukra írták ki a pályázatot, esélyt adva másoknak is. Schwajda szerint a nyertes pályamű a kiíró birtokába kerül, amelyet ha akar, felhasznál, ha akar, nem. Ezt a pályaművet - amely a kormánybiztos szerint ugyanúgy lehetne soroksári vasöntöde, mint NDK-s kultúrház - nem kívánja felhasználni, mert mintegy 2,5 milliárd forintos többletköltséget okozna.

A többletköltség miatt Schwajda szerint a pályamű megsértette a pályázati kiírást, ezért, mint utólag kiderült, ki kellett volna zárni. A kormánybiztos szerint egyébként mind a hét beadott pályázat érvénytelen volt.

Schwajda legutolsó számítása szerint a Nemzeti Vadász György tervei alapján 14 milliárd forintba kerülne, míg neki 11 milliárd forint körüli összegből kellene kihoznia a beruházást.

Vadász Bence szerint az általuk elkészített terv olyan léptékű, amelyre nem lehet még hiteles költségbecslést készíteni. Így azt sem lehet megmondani, mekkora lesz a többletköltség, ha lesz.

Siklós Mária szerint a kormánybiztos magánvéleményét fejtette ki a tervezett épülettel kapcsolatban. Úgy tartja, Vadász tervei nagyon jók, de ő egészen másképpen képzeli el a Nemzeti Színházat. Szerinte mindkét tervet meg lehet valósítani, Vadász György épülete többe kerül, hiszen ő ezer négyzetméterrel nagyobb házat tervezett. Ennek ellenére azt hiszi, együtt tudnak majd dolgozni Vadász Györggyel, hiszen kezdettől arról volt szó, hogy egymás mellett dolgozva, egyenrangú társakként tervezik az épületet. A tervezőnő szerint minden helyzet megoldható, most két gond van csupán: a pénz és az idő. Siklós Mária úgy véli, a 2002. március 15-i határidő, ha nehezen is, de tartható, annál is inkább, mert az építési engedélyezési tervet ezen a héten szeretnék benyújtani. A kivitelező egyébként (Arcadom Rt.) 6,7 milliárd forintos költségvetést adott az épület felépítésére. Ebből azonban még hiányzik a színpadtechnika, amelyre hamarosan kiírnak pályázatot.

Schneller István, Budapest főépítésze szerint beleilleszkedik Schwajda eddigi működésébe az, hogy utólag kéri számon a pályázat nyertesén a költségek betartását, és utólag ítéli eredménytelennek a pályázatot. Elmondta: az építészszakma nem azért harcolt a pályáztatásért, mert esélyt akart, hanem azért, mert a szakemberekből álló fővárosi tervtanács, tagjai között Makovecz Imrével, megépíthetetlennek ítélte Siklós Mária tervét. Legalább ilyen fontos volt az az elv is, hogy közpénzből épülő középületet pályáztatni kell. Egy ilyen pályázaton kollektív szakmai ítélet születik, amelyet Schwajda nem bírálhat felül.

A május 26-i kihirdetéskor a pályázat eredménye, mint azt Balogh Balázs, a Magyar Építész Kamara elnöke elmondta, megfelelt a szakmai szervezet elvárásainak. Schneller szerint, ha a történtek után Vadász kimaradna a tervezésből, az a közbotrány kategóriába tartozna.

(Népszava)

Ajánló: