Egyszerre tárgyal a hat konföderációval az MSZP<br/>

Vágólapra másolva!
Először fordul elő, hogy az MSZP mind a hat szakszervezeti konföderációval tárgyalóasztalhoz ül. A Népszava úgy értesült, a hétfői találkozón Kovács László, az MSZP elnöke és Kiss Péter ügyvezető alelnök a munka világának jogi szabályozásáról, a társadalmi párbeszédről és a bérreformról akar szót váltani az érdekvédelmi szervezetek elnökeivel. A szocialisták programkészítésük során maximálisan figyelembe veszik a szakszervezetek álláspontját.
Vágólapra másolva!

A Népszava értesülése szerint hétfőn találkozik Kovács László, az MSZP elnöke és Kiss Péter ügyvezető alelnök a hat szakszervezeti konföderáció elnökével. A megbeszélésen a társadalmi párbeszéd intézményeinek működéséről, a munka világának jogi szabályozásáról és a bérreformról lesz szó - tudta meg a lap Kiss Pétertől.

A szocialisták úgy gondolják, az európai uniós bérek megközelítése érdekében a gazdasági növekedés kétharmadát (és nem a felét, ahogyan a vezető kormánypárt gondolja) a reálbérek emelésére kell fordítani. Így a reálbérek 3,5-5 százalékkal növekedhetnének. Az ügyvezető alelnök azt is elmondta, a közszférában a fenti bérnövekedési arány dupláját kellene megvalósítani legalább 4-6 évig, így lehetne behozni a versenyszférától való lemaradást.

Valamennyi konföderáció vezetője elfogadta az MSZP meghívását. Először fordul elő - ahogyan a közösen megünnepelt május elsején erről már szó esett - hogy a teljes szakszervezeti mozgalommal tárgyal a szocialista párt. Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke kijelentette: egyetértenek az MSZP-vel, hogy a közszféra béreit javítani kell, sőt, a szocialisták még nagyobb mértékre gondoltak, mint a SZEF. Gaskó István, a Liga és Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke örül, ha az MSZP összeegyezteti most készülő programját a szakszervezeti követelésekkel.

Sándor László, az MSZOSZ elnöke úgy nyilatkozott lapunknak: a bérek idén - a hamis inflációs előjelzés miatt - nemcsak az unióhoz, de a gazdaság valódi teljesítőképességéhez mérten is rendkívül alacsonyak. Az MSZOSZ elnöke kiemelte: támogatják a kormány minimálbér-emelési javaslatát, de az agrár-, a kereskedelmi és a könnyűipari ágazatban (ahol nagyon alacsonyak a keresetek) tömeges elbocsátásoktól tartanak. Az MSZOSZ szerint nem elég a társadalombiztosítási járulék jövőre 3 százalékra tervezett csökkentése, az egészségügyi hozzájárulás összegét is jelentősen mérsékelni kellene.

Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek első embere az elmúlt két év mérlegét szeretné elkészíteni az MSZP-vel, és azt is jónak látná, ha a szocialisták összegeznék, mit tudtak tenni a T. Házban a munkavállalókért. Borsik szeretné azt is tisztán látni, milyen kapcsolatra gondol a továbbiakban az MSZP a konföderációkkal, hiszen "nem érdemes anélkül belebonyolódni egy vitába, hogy további viszonyunkat nem tisztázzuk" - mondta.

Török Katalin

(Népszava)