34 képviselő egyáltalán nem szólalt fel a parlamentben tavaly szeptember óta<br/>

Vágólapra másolva!
Bauer Tamás SZDSZ-es politikus, a legaktívabb felszólaló összesen több mint 21 órát beszélt a parlamenti felszólalásai alatt az 1999. őszi és 2000. tavaszi ülésszakon. Ez kétszer annyi, mint az utána következő Keller László MSZP-s képviselő teljesítménye. Bauer ezt az eredményt elsősorban a napirend utáni felszólalásaival érte el. A legtöbbet interpelláló képviselő az MDF-es Lezsák Sándor, aki idei teljesítményével a tavalyi 87. helyről a 7.-re küzdötte fel magát. 34 képviselő egyáltalán nem szólalt fel az őszi ülésszak kezdete óta.
Vágólapra másolva!

Bauer Tamás

A képviselők felszólalási lehetőségeit a Házszabály szabja meg. A plenáris ülések hetén két nap maximum 5 perces napirend előtti felszólalási lehetőséget kap mindegyik frakció. "Mindig van valami nagyon fontos dolog, amit a frakció el akar mondani, ezért napirend előtt ritkán kapunk szót" - mondta Mécs Imre (SZDSZ), aki felszólalásai idejét tekintve - ha értelemszerűen nem vesszük figyelembe a megszólított kormánytagok és a levezető elnökök felszólalásait - az 5. helyen áll a rangsorban.

A vitákon való felszólalás idejét a házbizottság határozza meg. Itt szigorúan csak a napirenden lévő témával kapcsolatban fejtheti ki a képviselő az álláspontját.

A képviselő interpelláció és azonnali kérdés formájában felvilágosítást kérhet egy adott ügyben az illetékes minisztertől vagy a miniszterelnöktől. Az interpelláció ideje 3 perc.
Mivel a rengeteg kérdés, interpelláció nem fér bele a korlátozott időkeretbe, nemegyszer előfordul, hogy egy beterjesztett kérdés vagy interpelláció csak egy év múlva hangozhat el.

Napirend után azonban 5 percben bármennyi képviselő, bármilyen témában kifejtheti véleményét. Azonban ehhez végig kell ülni a teljes ülésnapot, amire sokan nem vállalkoznak, ezért ez "nem egy népszerű műfaj" - mondta a szabad demokrata Béki Gabriella. Többen azért nem tartják hatékonynak ezt a felszólalási formát, mert a napirend utáni felszólalások elhangzásakor - a levezető elnökkel és két jegyzővel együtt - 5-10 képviselőnél több sosem tartózkodik már az ülésteremben. "A rádió azonban még ilyenkor is közvetít, illetve a jegyzőkönyvnek mondjuk el a mondandónkat, ami megmarad a történelem számára. Meg az ott lévő képviselők is hallják" - mondta Bauer Tamás az [origo]-nak, aki előszeretettel él a napirend utáni felszólalás lehetőségével. "Úgy látszik, Bauer Tamással divatba hoztuk a napirend utáni felszólalást. Ez nagyon áldozatos munkát igényel, mivel ki kell várni az ülés végét, és a parlament nagyon kiszámíthatatlan. Volt már, hogy hajnali fél 3-kor került rám a sor" - mondta a napirend utáni felszólalások másik nagy híve, a szintén szabad demokrata Mécs Imre.
A toplista első 10 helyezettjének többi tagja - egy-egy kivételes esettől eltekintve - egyáltalán nem élt a napirend utáni felszólalás lehetőségével.

Mécs Imre

A pénzügyi szakértő Bauer és az eredendően honvédelemmel foglalkozó Mécs szinte minden témával kapcsolatban megtette ebben az időszakban észrevételét. "Mi afféle polihisztorok vagyunk" - mondta Mécs. "Igaz, hogy van munkamegosztás a frakcióban, de kevesen vagyunk, és sok feladat van. Este pedig különösen kevesen vagyunk, ezért olyasmibe is belekeveredünk, amibe eredetileg nem akartunk, de úgy érezzük: a többiek olyan butaságot mondtak, hogy azt nem hagyhatjuk szó nélkül" - tette hozzá.

Csak a szakterületüket érintő vitákban való részvétel inkább a női képviselőkre jellemző: igaz ez a felszólalások idejét tekintve 4. helyen álló Béki Gabriellára (SZDSZ) és a 8. helyen álló Vojnik Máriára (SZDSZ) is. Vojnik tavaly óta sokkal aktívabb: akkor még csak a 32. helyen állt. Mindketten az egészségüggyel kapcsolatos viták során szólaltak fel.

"Tavaly sok téma tartozott hozzám, ezért tudtam, hogy az élbolyban vagyok, de az idén meglepett, mert lényegében csak a magzatvédelem tartozott hozzám" - mondta Béki. Hozzátette: ő azért nem írt interpellációt vagy kérdést, mert nem volt rá "kapacitása". Emellett nem is tartja már "izgalmasnak" az interpellációt, amióta csak 3 hetente ülésezik a parlament. "Amíg hetente üléseztünk, 1 óra alatt körülbelül 6 interpelláció ment le. Most viszont két óra alatt 16-18. Az újságírók viszont ugyanúgy csak egy-kettőt emelnek ki közülük, tehát semmi értelme ennek a mennyiségi dömpingnek; devalválódik a műfaj" - mondta az [origo]-nak.

A tavaly még 12. helyen álló Hack Péter (SZDSZ) idén hátraszorult az 56. helyre. "Lényegében tudatosan vonultam az idén háttérbe. Egyrészt nem sok olyan téma volt, ami az én szakterületem, másrészt úgy látom: a parlament az érdemi munka helyszínéből fokozatosan propagandaintézménnyé válik. Elmaradtak a nagy reformok, nincsenek koncepcionális viták, mivel a kormánypártok többnyire a stábjuk által megírt szövegeket olvassák fel, és a vitában már általában nem vesznek részt. Mióta háromhetente ülésezik a parlament, a választókhoz is kevésbé jut el az üzenet, mivel a sajtó csak egy-két nagyobb horderejű témát emel ki" - mondta Hack az [origo]-nak.

Lezsák Sándor


A kormánytagok közül a legaktívabb Varga Mihály pénzügyminisztériumi politikai államtitkár volt, a teljes listát tekintve (amibe a kormánytagok is beletartoznak) a 4. helyen áll. Második Torgyán József földművelési és vidékfejlesztési miniszter (12.), a harmadik pedig a teljes lista 13. helyén álló Gógl Árpád egészségügyi miniszter.

34 országgyűlési képviselő egyáltalán nem szólalt fel 1999. szeptember 6., az őszi ülésszak kezdete óta. Közöttük volt többek között Vitányi Iván (MSZP), Tölgyessy Péter (Fidesz), Tirts Tamás (Fidesz), Horn Gyula (MSZP), Csintalan Sándor (MSZP), Mikes Éva (Fidesz), Rapcsák András (Fidesz) és a Fidesz-frakcióból kivált Gyuga Pál.

"Sok olyan téma volt, amihez kedvem lett volna hozzászólni, például az önkormányzati összeférhetetlenségi törvény. Amikor azonban meghallottam a sok képviselő 'okosságát', inkább visszavonultam" - mondta az [origo]-nak Tirts Tamás, aki 10 éve országgyűlési képviselő; egyéni és fővárosi képviselő. "Aki 10 éve ül a parlamentben, az a 10. évben már azt mondja: most már beszéljenek mások is" - tette hozzá.
A képviselő szerint mindössze a nyilvános megszólalásoktól vonult vissza tudatosan, a háttérben együttműködött képviselőtársaival. "Nem arról van szó, hogy aludtam volna, a kerületemben is jól jelen voltam. Nyilván a választások közeledtével többet szólal fel az ember a parlamentben is, meg ha hiányolnak, akkor elgondolkodom azon, hogy esetleg ősztől gyakrabban felszólaljak" - mondta Tirts Tamás.

Kapcsándi Dóra

Ajánló: