Drága lehet a megkerült autó<br/>

Vágólapra másolva!
A hatóság nem könnyíti meg azok helyzetét, akik autóját ellopják. A megtalált autók ugyanis - a nyomozás érdekében - akár több évig is vesztegelhetnek a hatósági telephelyeken. Az a tulajdonos pedig, aki nem kap időben észbe és a rendőrségi értesítés után röviddel nem szállítja el autóját, akár több százezres tárolási díjjal találhatja szembe magát, amikor mégis hozzá akar jutni kocsijához - értesült a Népszava rendőrségi forrásokból.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt évben összesen több mint 20 ezer gépjármű körözését rendelte el a rendőrség. Ugyanakkor 8538 körözést vontak vissza a hatóságok. Ezek többsége ugyan adminisztratív okokból történt, de a nyilvántartásból kiderül, hogy összesen mintegy 5500 járművet sikerült megtalálni - tájékoztatta a Népszavát Szőgyényi Zoltán, az Országos Rendőr-főkapitányság tárgykörözési alosztályának vezetője.

A nyomozás érdekében lefoglalt autók sorsa megyénként eltérő. Ahol a rendőrségnek lehetősége van rá, saját ingatlanján tárolja a járműveket. A nyomozás ideje alatt a tárolás költségei - természetesen - az illetékes rendőri szervet terhelik. Miután a rendőrség lezárta a nyomozást, értesíti a tulajdonost: elviheti autóját. A problémák azonban csak ekkor kezdődnek. Központi szabályozás hiányában ugyanis minden szerv olyan árakat állapít meg, amilyet csak akar.

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy jó néhány megyei főkapitányságnak, esetleg városi kapitányságnak sem terület, sem apparátus nem áll rendelkezésre ahhoz, hogy a járművek tárolása megoldható legyen. Ilyen esetekben megengedhető, hogy a rendőri szerv vállalkozókatn meg a feladat elvégzésével. A vállalkozó pedig saját árakkal dolgozik.

A siófoki város kapitányság egy betéti társaságot bízott meg e feladat elvégzésével - tudta meg a lap Nagy Györgytől, a kapitányság bűnügyi osztályának munkatársától. Mint elmondta, a Balaton-parti üdülővárosban ez a vállalkozás szállítja el, s tárolja balatonföldvári telephelyén a meglelt lopott autókat. Ez a cég naponta 200 forintot számol fel egy-egy jármű tárolásáért.

A Csongrád Megyei Rendőr-Főkapitányságnál is hasonló a helyzet. A főkapitányság gazdasági igazgatójától arról értesültünk, hogy a szállítással és tárolással megbízott vállalkozó a kapitányság egyik ingatlanját vs ott végzi tevékenységét. Ennek járulékos ellentételezéseként kedvezményt biztosít a tárolási díjból, ha annak kifizetése a rendőrségre hárul. Ez abban az esetben fordulhat elő, ha a nyomozás végén kiderül, a hatóság jogosulatlanul foglalta le a gépjárművet. Ha a nyomozás lezárása és a kocsi elszállítása közötti tárolási időszak költségei a tulajdonost terhelik, neki naponta 500 forintot kell fizetnie. Igaz: ez ,,csak" addig terjedhet, amíg el nem éri a jármű teljes értékét.

Ezek a számok sem nevezhetőek alacsonynak, hiszen ennyiért akár fedett, fűtött tároló hely is bérelhető. Ugyanakkor akadnak ennél kirívóbb, visszaélést sejtető példák is. Egy délkelet-magyarországi nagyváros rendőrkapitánysága által lefoglalt járművek tárolásáról gondoskodó vállalkozónak például napi 1500 forintot kell fizetnie annak, aki vissza akarja kapni ellopott és megtalált autóját - értesült a Népszava.

Ezt nyugodtan megteheti a vállalkozó, ugyanis jelenleg semmi sem szabályozza a tárolás körülményeit. Így előfordulhat, hogy egy-egy jármű akár több évig is amortizálódik a telephelyeken. Egy neve elhallgatását kérő autótulajdonos arról tájékoztatta a lapot, hogy az egyik megyei kapitányság értesítette őt : megkerült az autója. A következő értesítés két és fél évvel később érkezett: mehet a kocsijáért. Az egykor vadonatúj Seatot a tolvaj portájáról vihette el a "boldog" tulajdonos. Igaz, autójára alig ismert rá, mert a tárolás két éve alatt a letartóztatásban lévő tolvaj tyúkjai kakasüllőnek nézték a ház udvarán lezárt, lepecsételt autót, s jócskán rajta hagyták "bélyegüket".

(Népszava)

Ajánló: