Egyházi döntésre vár az iszlám intézet<br/>

Vágólapra másolva!
Meglepte a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen vezetését Orbán Viktor bejelentése, hogy iszlám tudományos intézet létrehozását tervezik az intézményben. Pokorni Zoltán oktatási miniszter szerint az intézetnek a kutatás mellett háttéranyagokat is kell készítenie az arab országokkal folyó gazdasági, kereskedelmi tárgyalásokhoz.
Vágólapra másolva!

Orbán Viktor kormányfő múlt heti marokkói tárgyalásain bejelentette, hogy iszlám tudományos intézetet hoznak létre a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen (PPKE). Az egyetem vezetősége eddig semmilyen megkeresést nem kapott az elképzelésről, így azt nem is hagyhatta jóvá az Egyetemi Tanács - mondta a Magyar Hírlap érdeklődésére Fodor György, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektorhelyettese. A katolikus egyetemen belül iszlám tudományos intézet létrehozásához felsőbb egyházi jóváhagyásra van szükség a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciától mint fenntartótól, s mint a más vallásokkal folytatandó párbeszédben leginkább illetékestől - tette hozzá.

Pokorni Zoltán oktatási miniszter úgy nyilatkozott: a kutatás mellett az iszlám intézet feladata lesz fontos gazdasági, kereskedelmi vagy jogi háttéranyagok elkészítése az arab kapcsolatokat ápoló tárcák számára. A finanszírozás részleteiről egyelőre nem született magállapodás, de az elképzelések szerint az oktatási tárca által biztosított normatíva és a pályázati pénzek mellett a kormány az intézet működését elsősorban megbízásokkal támogatná. Kérdésünkre, hogy miért a katolikus egyetemen jön létre az intézet, miközben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen a pénzhiány miatt az arab tanszék működése is veszélybe került, Pokorni Zoltán úgy válaszolt: ezen a területen is szükség van egyensúlyteremtésre.

A kormány kifejezett érdeklődést mutat az arab országokkal folytatott gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok iránt - jelentette ki Bokor Balázs, a külügyi tárca főosztályvezetője. A Földközi-tenger déli és keleti felén található arab országok ugyanis az EU-val és a NATO-val is szoros kapcsolatokat ápolnak - tette hozzá. A törekvésnek része egy magyarországi iszlám intézet alapítása is. Az anyagi háttér előteremtéséhez a kabinet az arab országok támogatására is számít.

A rektorhelyettes szerint ha a szükséges egyházi, egyetemi és anyagi feltételek teljesülnek, a PPKE-n belül elsősorban fakultásközi intézetet lehetne létrehozni. Az sem kizárt, tette hozzá, hogy az intézet az egyetem szervezeti keretein kívül, de az egyetem munkatársainak részvételével jöjjön létre. Az arabisztikai és teológiai kutatómunka mellett egyéb, például jogi vagy szociológiai területre is kiterjedhet a tudományos vizsgálódás. Amennyiben a szóban forgó terv realizálódik - mondta a rektorhelyettes - mindenképpen számítanak a magyar arabisták és iszlamisták együttműködésére és támogatására.

(Magyar Hirlap)

Ajánló: