Az Országgyűlés megszavazta az önkormányzati összeférhetetlenségi törvényt<br/>

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A kedden elfogadott törvény szerint közigazgatási köztisztviselők és az önkormányzati részesedésű gazdasági társaságok vezetői nem lehetnek a jövőben önkormányzati képviselők. Az MSZP már a hatpárti egyeztetéskor bejelentette:nem támogatja a törvényjavaslatot, mivel a párt ragaszkodik ahhoz, hogy az intézményvezetők - óvodavezetők, iskolaigazgatók, művelődési házak vezetői - továbbra is a képviselőtestületek tagjai lehessenek. Az MSZP szerint ugyanis a helyi értelmiség meghatározó képviselőit nem lehet kizárni az önkormányzati testületekből.

Ugyanezért tiltakozott több önkormányzati szövetség már az előkészítés fázisában. Szerintük a kistelepülések esetében gyakorlatilag a helyi elit jó néhány tagját kellene meneszteni, Magyarországon ugyanis alig akad olyan település, amelynek önkormányzati képviselő-testületében ne venne részt a helyi fenntartású iskolák, egészségügyi vagy kulturális intézmények vezetői közül legalább egy-kettő.
Az elfogadott törvény az említett problémák ellenére nem tesz különbséget például a községi vagy városi képviselő-testületi tagságra vonatkozó szabályok között.

A törvény részletesen tartalmazza azokat a tisztségeket, posztokat, amelyek összeférhetetlenek az önkormányzati tisztséggel.
Az önkormányzati képviselő tiszteletdíjat, más járandóságot - a költségtérítés kivételével - nem vehet fel az önkormányzat által létrehozott közalapítványban, közhasznú társaságban végzett tevékenységéért.

A törvény szerint az önkormányzati képviselő a megbízólevelének átvételét, illetve az összeférhetetlen helyzet keletkezését vagy annak az önkormányzati képviselő tudomására jutását követő 30 napon belül köteles a vele szemben fennálló összeférhetetlenségi okot megszüntetni, az összeférhetetlen tisztségről való lemondását írásban benyújtani és annak másolatát átadni a polgármesternek.

Az önkormányzati képviselő összeférhetetlenségének a megállapítását bárki kezdeményezheti a polgármesternél. A képviselő-testület következő ülésén, de legkésőbb a kezdeményezést követő 30 napon belül határozattal dönt az összeférhetetlenségről.

Az elfogadott törvény rendelkezései nem terjednek ki a kisebbségi önkormányzat testületének tagjaira.

[origo]

Ajánló:

Korábban:

(2000. május 25.)