Az EDDSZ nyílt levele a társadalomhoz<br/>

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

1999-ben a 2000. év költségvetéseit a kormány és a szakszervezetek tiltakozása ellenére, egyeztetés nélkül fogadtatta el az Országgyűléssel. Már akkor kifogásoltuk, - az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) - hogy a 2000. év költségvetése tragikus helyzetet teremt az egészségügyi ágazatban, és továbbra sem jelent érzékelhető javulást a szociális területen.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nyilvánosságra hozott adatai egyértelműen bizonyítják az ágazataink dolgozóit sújtó - évek óta tartó - jelentős reálkereset csökkenést.

2000. májusára vártuk a tervezett 8,25 százalékos bérfejlesztés megvalósulásának felülvizsgálatát, melyre a kormány ígéretet tett. A kormány ezt az ígéretét sem tartotta be!

- 1999-ben létszámcsökkenés mellett tömeges pályaelhagyás indult el ágazatainkban, mely a kormány által tervezett 3 százalékkal szemben a fizikai foglalkozásúaknál 7 százalékos volt! Idetartoznak a három műszakban dolgozó ápolók is! Társainkat annak ellenére fenyegetik központi létszámcsökkentéssel évek óta, hogy ma már a szakdolgozók 30-40 százaléka hiányzik az egészségügyből.

- A több műszakban, túlórában, ügyeletben, nehéz munkakörülmények között helytálló egészségügyi fizikai foglalkozású dolgozók (ebbe a körbe tartoznak az ápolók is) nettó átlagkeresete 34.918 forint/hó, az egészségügyi szellemi foglalkozású dolgozók (ebbe a körbe tartoznak az orvosok is) nettó átlagkeresete 50.151 forint/hó, a szociális intézményekben dolgozó fizikai foglalkozásúak (ebbe a körbe tartoznak az ápolók is) 28.593 forint/hó, a szellemi foglalkozásúaké 38.291 forint/hó. Közterheik 1999. óta növekedtek.

- Az EDDSZ tagságának többsége túlmunkával sem tudja munkahelyén megkeresni önmaga és családja számára a tisztességes megélhetéshez szükséges bért! Létfenntartásához ezen kívül is többletmunkára kényszerül, és ezzel egészségét, életkilátásait veszélyezteti.

- Pályakezdő kollégáinknak belátható időn belül reményük sincs szülői segítséggel sem önálló otthonteremtésre, a szakma vagy a családalapítás között kell választaniuk.

- Az EDDSZ azt tapasztalja, hogy ma Magyarországon a munkaerő értékét, a munkavállalói státusz presztízsét különböző kormányzati nyilatkozatok csökkentik. Politikai szándék a költségvetési területen a bérből-fizetésből élők nagy tömegeinek "kényszervállalkozóvá" tétele.

- A munkavállalók egzisztenciális biztonságának maradéka is veszélyben van fiskális okokból. A döntéshozók a munkavállalók terheit, kiszolgáltatottságát fokozzák.

- Ma Magyarországon a gazdaság teljesítményével szemben nem érvényesül az igazságos közteherviselés, az esélyegyenlőség, a jobb módúak társadalmi szolidaritása. A társadalom elvárásaival, a feladatokkal nem arányos a jövedelemszerzés.

- Ágazataink nyugdíjasai a létminimum szintjén, vagy az alatt élnek 30-40 évi tisztességes munka után.
Tiltakozunk a társadalom kettészakadása, a szociális elnyomorodás és a kilátástalanság ellen.

Követeljük az alkotmányos gazdasági és szociális jogok érvényesülését minden magyar állampolgár érdekében.

Az egészségügyben és a szociális ágazatban levő emberi erőforrás nemzeti kincs! Ezt nem megbecsülni, eltékozolni megbocsájthatatlan bűn! Felkérjük a társadalom tagjait, hogy közös nemzeti kincsünk megóvása érdekében csatlakozzanak az EDDSZ célkitűzéseihez.

Várjuk, hogy civil tagozatunk tagjaként segítsen, és a 2000. évi valóban az egészségügy éve legyen: a betegekért, az ellátottakért és gondozottakért, az ápoló-gyógyítókért és az ellátókért.

Közös céljaink elérése érdekében országosan meghirdetjük június 30-án 18-19 óráig első közös támogató demonstrációnkat.

Segítségére, támogatására, jelenlétével számítunk.

Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezete
Alapszervezetek Tanácsa