Nem javult az ifjúság helyzete az utóbbi két évben<br/>

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés Ifjúsági és Sportbizottsága általános vitára alkalmasnak találta a kormánynak a gyermek- és ifjúsági korosztály helyzetét bemutató jelentését. A bizottság a fiatal generáció helyzetéről, életkörülményeiről és a kérdéskörrel kapcsolatos kormányzati intézkedésekről készített 1999. évi beszámolót tárgyalta.
Vágólapra másolva!

Az Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) ifjúsági ügyekért felelős helyettes államtitkára a képviselők előtt kiemelte a jelentés néhány fontosabb megállapítását. Szabó László arról beszélt, hogy az ifjúság helyzete nem, de lehetőségei javultak 1998 után.
A KSH, a tárcák, a Legfőbb Ügyészség és az országgyűlési biztosok adatai alapján készített jelentés szerint a kiskorúak devianciája továbbra is aggasztó, és a családok helyzetében jelentős, kedvező fordulat sem tapasztalható.

Az államtitkár a demográfiai helyzet alakulásáról elmondta: 1998-ban az 1990-es 125 ezerről 100 ezer alá esett az élve születések száma Magyarországon, annak ellenére, hogy a művi terhességmegszakítások aránya nyolc év alatt 24 százalékkal csökkent. Ugyanakkor, míg 1998-ban 181,5 milliárd forintot biztosított a kormány a családok támogatására, addig ez a szám 1999-re 250 milliárdra emelkedett.

A helyettes államtitkár arról beszélt, hogy a fiatalok helyzete az oktatási rendszerben is megváltozott. 1991 óta egyre nagyobb számban és arányban vesznek részt a felsőoktatásban a nők, a férfiakhoz képest. Emellett a mai közéletben túlsúlyos a pártokhoz kötődő ifjúsági szervezetek szerepe.

Juhász Gábor (MSZP) nehezményezte, hogy a dokumentum nem egységes, és különböző évek adatait tartalmazza. Zsigó Róbert (Fidesz) viszont arról beszélt, hogy a jelentés a korábbi, 1996-os, 1997-es jelentésekhez képest széles körű áttekintést ad az ifjúság helyzetéről.

A bizottság általános vitára alkalmasnak találta az előterjesztést, és elfogadta Csizmár Gábor (MSZP) módosító javaslatát is, amelyben a képviselők arra kérik a honvédelmi, költségvetési és az önkormányzati bizottságokat, hogy alakítsák ki álláspontjukat a jelentéssel kapcsolatban.

(MTI)

Ajánló: