Áruház a szántóföldön<br/>

Vágólapra másolva!
Heteken belül fölavatják a nagybani piac szomszédságában, Budapest határában az Auchan Áruházat, amely Nagy Tamás és 107 tulajdonostársa földjén épült. A Népszava szerkesztőségéhez eljutott dokumentumok szerint a termelőszövetkezet akkori elnöke 1993-ban néhány millió forintért vásárolta a földet, amiért az áruház több mint kétmilliárd forintot adott a tulajdonosoknak. Nagy Tamás szerint a dokumentumokat a kisgazdapárt szivárogtatta ki, így akarják lejáratni, persze nem véletlenül a gazdatűntetéshez időzítve az akciót.
Vágólapra másolva!

A Népszava birtokába kerültek azok a dokumentumok, amelyekre nagy valószínűséggel Torgyán József is utalt a Duna Televízió reggeli műsorában, megígérve, hogy a gazdatüntetés után visszatér az érdekvédelmi szervezet elnökének ügyeire.

A szerződésekből és határozatokból megállapítható, hogy az Auchan Magyarország Kft. több mint kétmilliárd forintért vette meg a nagybani piac szomszédságában lévő földet a 107 tulajdonostól, köztűk Nagy Tamástól, akinek százmilliós nagyságrendű vételárat fizetett.

A mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet elnöke nem cáfolta, hogy évekkel ezelőtt eladta a birtokában lévő 15 hektárt, de kizárta, hogy bennfentes információja lehetett a területről, mert a földkiadó bizottsághoz benyújtott kérvényét - mint másokét is - sorsolással bírálták el. Másutt szeretett volna földhöz jutni, de ott nem kapott, és az ócskapiac szomszédságában lévő részen is csak az igényelt terület felét ismerte el teljesíthetőnek a bizottság.

Akkor derült ki a tulajdonosok számára is, hogy a terület földművelésre alkalmatlan és csak úgy adható el jövedelmezően, ha olyan befektető veszi meg, akinek van elég pénze az infrastruktúra fejlesztésére, az út- és csatornaépítésre és a belterületté nyilváníttatásra. A 107 tulajdonos Nagy Tamást bízta meg a befektető felkutatásával, amúgy is neki volt a legnagyobb a része.

A szerkesztőség birtokában lévő dokumentumok szerint Nagy eredetileg - a szövetkezetnél eltöltött ideje alapján - csupán 14 aranykorona földhöz jutott, a földkiadó bizottsághoz beadott igénylésben mégis már csaknem 1500 aranykorona részaránytulajdon szerepel.

Nagy Tamás nem lát ellentmondást, mert a részarány-tulajdonosok sok esetben még a föld kiosztása előtt eladták az "aranykoronát", mert nem kívántak vagy nem tudtak gazdálkodni, esetleg szükségűk volt a pénzre. A részarány-tulajdonosok fele megvált a papírjától. Egy aranykorona ára a gyáli szövetkezetben 1993 tavaszán 5-600 forint volt. Az egykori elnök, Nagy Tamás nem tartja összeférhetetlennek, hogy annak idején több millió forintért vett "aranykoronát", ráadásul a piaci ár kétszereséért, háromszorosáért. Mások kevesebbet fizettek, azok is több ezer aranykoronához jutottak. Akkor még senki sem tudhatta, hogy az aranykoronáért hol mekkora földet ítél meg majd a földkiadó bizottság.

Szerinte a papírokat a Földművelésűgyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szivárogtatta ki, a gazdatüntetéshez időzítve a lejártási kampányt.

(Népszava)

Ajánló: