Az államfőjelölt minden vitában tűzoltóként vesz részt<br/>

Vágólapra másolva!
Magyarország következő köztársasági elnöke valószínűleg nem lesz mindenki nagypapája. A kormánykoalíció jelöltjének ismerősei azt mondják: Mádl jóval "úriemberesebb", mint Göncz Árpád jelenlegi elnök. Az elnökjelöltet integratív, kompromisszumkész embernek tartják, aki így várhatóan megpróbál majd javítani a kormány és az ellenzék viszonyán. Higgadt, nyugodt stílusával, "tűzoltó" mentalitásával valószínűleg megpróbálja majd lecsendesíteni a közéleti viharokat. Mádl új pozíciójában a nemzet egységét és a demokráciát akarja majd szolgálni, ahogyan hite szerint eddig is ezért tevékenykedett: több egyesületet szervezett azért, hogy a polgári pártok összefogjanak. A szervező típusú Mádl céljait várhatóan nem elnöki jogainak gyakorlásával fogja elérni, hanem sokkal inkább arra a képességére támaszkodik majd, hogy le tudja ültetni egymással a különböző világképű embereket. Diákjainak egy része ugyanakkor unalmasnak tartja a jogászprofesszor előadásait, ami köztársasági elnökként komoly hátrány lehet.
Vágólapra másolva!

Mádl Ferenc
Fotó: FEB

Mádlt váratlanul érte a jelölés, pedig jutalomként számíthatott volna rá, hiszen rengeteget dolgozott a kormánykoalíció létrejöttéért. Igazi szervező emberként számos társadalmi szervezetet hozott létre azzal a céllal, hogy elősegítse a polgári pártok összefogását. "Nagyon hamar rájött, hogy nem kerülhető meg a kisgazdapárt. Azt is tudta, hogy a kampányt egy emberre kell alapozni, s az Antall-kormányból senkit nem lehet megépíteni '98-ra" - mondta Mádl egy ismerőse. Ő maga pedig a Magyar Nemzetben úgy nyilatkozott: "Belátván, hogy az egyetlen eredményes megoldás a váltásra a legnagyobb eséllyel nyerni tudó erőt támogatni, a Fidesz és személy szerint Orbán Viktor mellett törtünk lándzsát." (Magyar Nemzet, 2000. február 3.) Ezzel a céllal hozta létre Mádl O'sváth György, az Antall-kormánym egykori főtanácsadója, Martonyi János külügyminiszter, Nemeskürty István, a Milleniumi prorgramiroda vezetője és mások társaságában 1996-ban a konzervatív értelmiség körében nagy befolyással bíró Nemzeti Kört. A társaság politikusoknak szervezett "tanácsadó megbeszélésekkel" rendkívül sokat tett a polgári koalíció létrejöttéért. "A tanácsadás legfontosabb része a konzervatív pártok közötti választási szövetség szükségességének hangsúlyozása volt" - mondta az [origo]-nak O'sváth. "Mádl rendkívül aktív volt ebben a munkában, egyetlen ülésről sem hiányzott."

A polgári értékeket propagáló céllal jött létre 1995-ben a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület (MPEE) is, amely Orbán Viktor vigadóbeli országértékelő beszédeit szervezi, s amelynek Mádl az elnöke. Egy ismerőse megfogalmazásában a politikusoknak szervezett találkozók s a különböző polgári szervezetek, az MPEE mellett például a Professzorok Batthyány Körének létrehozása mind arra szolgáltak, hogy "Orbán Viktor mögé egy szellemi holdudvar alakuljon ki."

Mádl Ferenc integráló személyiség. 1995-ben ő volt az a személy, akit az akkor még elég rossz viszonyban levő konzervatív pártok közös köztársaságielnök-jelöltként el tudtak fogadni. Most pedig Mádl Ferencet a MIÉP-en kívül a jelenlegi ellenzéki pártok is támogatják. Ez előnyt jelenthet számára Göncz Árpád még hivatalban lévő köztársasági elnökkel szemben, akinek a kormánypártokkal megromlott a viszonya: például 1998-ban Gönczöt nem hívták meg az október 23-i állami ünnepségre. A rossz kapcsolatot mutatja az is, hogy Dávid Ibolya igazságügy miniszter nem írta alá Göncz Kunos Péter bankárnak adott kegyelmét.

Mádl embereket összehozó személyisége miatt várható, hogy köztársasági elnökként megpróbál majd javítani az ellenzék és a kormány viszonyán. Ismerősei úgy vélik: "Össze tudja hozni a különböző világképű embereket, el tudja érni, hogy leüljenek és beszéljenek egymással." Egy volt MDF-es miniszter szerint Mádl "mindig is integrátor akart lenni".

Mádl integráló személyisége abból is következik, hogy – a köztársasági elnöki poszttal sokáig kacérkodó Torgyán Józseffel ellentétben – nehezen megfogható a karaktere. "Legfőbb jellegzetessége, hogy jellegtelen" - mondta róla az ELTE jogi karának egy hallgatója. Jankovics Marcell úgy véli, többek között éppen ez teszi alkalmassá Mádlt a köztársasági elnöki poszt betöltésére. "A szürkeség ennél a pozíciónál előny, s Mádl terepszínűsége meg fogja könnyíteni a mindenkori kormányok dolgát" - mondta az [origo]-nak Jankovics.

Mádl szinte kezdetektől tagja az atlanti eszmerendszert propagáló Magyar Atlanti Tanácsnak (MAT) is. "Magyarországon nincsenek az amerikaihoz hasonló befolyásos lobbicsoportok. De hazai mércével mérve a MAT-nak van szakmai befolyása" - mondta az [origo]-nak Somogyi Ferenc, a MAT elnöke.
A szervezkedés nemcsak politikai elkötelezettségére, hanem tanári pályájára is jellemző. "Lényegében ő hozta össze az ELTE nemzetközi magánjogi tanszékét, s noha a korhatár túllépése miatt már nem tanszékvezető, még mindig ő tartja össze. A tanári szobáját is megtartotta, ő hívja össze az értekezleteket" - utal Mádl szervezőkészségére az [origo]-nak egy egyetemi kollégája. "De nem az a nyüzsgő típus, sokkal inkább kisugárzó központ. Ő adja az aurát."

Mádl számára fontos a közerkölcs, a keresztény nemzeti értékek, a társadalmi szolidaritás helyreállítása, sok olyan szervezetnek is a tagja, amelynek ez a célkitűzése. Egyik fo szervezője volt a Professzorok Batthyány Körének, amely vissza akarja hozni a közerkölcsöt a társadalomba. Ő az elnöke a Magyar Örökség Díj bírálóbizottságának is. Ezt a díjat olyan emberek kapják, akik sokat tettek a magyarság nemzettudatának megőrzéséért. Mádl részt vett a Magyar Nemzet szerkesztőbizottságának munkájában, s tagja a Herendi Porcelángyár igazgatótanácsának is. 1999 óta pedig Mádl a kormány egyik tudományos tanácsadója.

Ismerősei egybehangzóan állítják: Mádlt nem valamiféle jutalom reménye hajtotta, amikor elvállalta ezeket a társadalmi szerepeket. "Ő az a fajta értelmiségi, aki nem tud hazamenni füvet nyírni. Ha az állam vagy a rendszer nem ad neki munkát, akkor ő megkeresi, hogy mivel tud hozzájárulni a dolgok javításához" - mondta róla Fekete György. Mádl egykori és mai munkatársai azt állítják: a köztársaságielnök-jelölt – Antall József néhai miniszterelnökhöz hasonlóan - szolgálatként fogja fel munkáját.

Köztársasági elnökként Mádl valószínűleg csendesítő, békítő szerepet fog játszani a közéletben. Mádlt ugyanis – Torgyánnal szintén ellentétben - mindenki higgadt, nyugodt embernek tartja. Az [origo] szinte minden forrása impulzívabbnak érzi magát a következő köztársasági elnöknél. "Az én érzéseim sajnos kiülnek az arcomra, Mádléi soha" - mondták. "Soha nem csapott az asztalra, s az örömét sem libegős fenékemelgetéssel fejezte ki" - fogalmazott egy volt minisztertársa. Ez a higgadt stílus a vitákban is jellemzi a köztársaságielnök-jelöltet. "Én ütköző típus vagyok, Mádl viszont állatszelidítő türelemmel kezelt. Ez először bőszítette az embert, de később rájöttünk, hogy ez jó, mert köztisztviselőként sok mindent nem lehet megtenni" - mesélte Fekete György, Mádl egykori helyettes államtitkára. "Ha érzelmi érvekkel akarták rá hatni, arra nem hasonló stílusban reagált, legfeljebb az arca pirosodott bele. Inkább még árnyaltabban fogalmazott, nehogy az ő szavaitól is nőjön a láng" - tette hozzá Fekete. Egy volt minisztertársa megfogalmazásában "nem tűzrakó, hanem tűzoltó típus, erre pedig a mai közéletben nagy szükség van."

Az Antall-kormány egy volt minisztere szerint higgadtsága egyben konfliktuskerülést is jelent. "Kicsit túl toleráns, igazat tud adni mindenkinek, akár egymással ellentétes nézetet képviselő embereknek is"- mondta a volt miniszter az [origo]-nak. Weszelovszky Zoltán, az MPEE főtitkára szerint azonban csak arról van szó, hogy Mádl annyira finoman tudja megmondani ellenvéleményét, hogy a másik azt tudomásul tudja venni, nem érzi, hogy haragudnia kellene. "S ha előfordult is, hogy nem konfrontálódott, az csak azért volt, mert tudta, hogy ha neki van igaza, arra előbb-utóbb a másik is rájön, így neki nem kell elrontania a kapcsolatát vele. Ez egyfajta kivárásos élettermészet" - tette hozzá Weszelovszky.

Mádl minden tekintetben konszenzusra törekszik. "Tudja, hogy a konszenzus fontosabb, mint az egyformaság" - mondta egy tanártársa. "Nem térítő típus." Egy volt minisztertársa szerint "Antall József néhai miniszterelnökhöz hasonlóan chairman típusú: hagyja beszélni az embereket, kivár, majd dönt."

Mádl abból a szempontból is Torgyán Józsefnél megfelelőbb köztársasági elnök lehet, hogy a protokolláris dolgok valószínűleg nem fognak neki gondot okozni. "Nyelvtudása, kapcsolatteremtő képessége, diplomáciai érzéke megakadályozza baklövések elkövetésében" - vélték munkatársai. "Sikerrel túljutott a protokoll buktatóin is" – mondta Somogyi Ferenc, aki az Antall-kormány külpolitikai államtitkáraként látta Mádlt diplomáciai eseményeken is.
Mádl Ferencnek mint köztársasági elnöknek nehézséget jelenthet majd, hogy Göncz Árpáddal ellentétben nem igazán jó szónok. Egyetemi hallgatói szerint előadásai nem igazán követhetőek. "A kétórás előadásból fél oldalt lehet lejegyzetelni, annyi a lényeg, csak nagyon bonyolultan mondja el." Az Antall-kormány egy volt minisztere szerint viszont egyszerűen csak oda kell rá figyelni. "Senki ne várja el a Magyar Köztársaság elnökétől, hogy nekiálljon szaxofonozni, mint Clinton. Az elnöknek a nemzet egységét kell képviselnie, a nemzetben pedig az értelmiség is benne van." A Magyar Narancs beszámolója szerint pedig amikor 1995-ben az akkori ellenzék őt jelölte köztársasági elnöknek, jelölését megköszönő beszédében "néhol spontán értelmezte beszéde idegen szavait ("alternatíva, tehát választási lehetőség"), másutt idegen szóval toldotta meg a közérthető magyart ("…a már létrejött megállapodást, tehát konszenzust"), s a társadalmi támogatottsághoz is fontosnak tartotta hozzámondani, hogy ez az úgynevezett legitimáció". (Magyar Narancs, 1995. június 22.)

A következő köztársasági elnöknek problémát jelenthet majd, hogy Antall József néhai miniszterelnökhöz hasonlóan nehezen kezeli le a szélsőségeket. "Mindketten irtóztak a szélsőségektől. Mádl végighallgatja ugyan a nagyhangú, vad embereket, de nagyon nehezen emészti meg a dolgot. Ugyanakkor ezt nem nagyon lehet látni rajta, ahogy Antall sem mutatta ki az érzelmeit"- mondta egy mindkettőjükhöz közel álló volt miniszter. Antall József miniszterelnökként többször heves összeütközésbe került Torgyán Józseffel, aminek eredményeként Torgyán kiszállt az első kormánykoalícióból. A néhai miniszterelnök szélsőségeket elutasító természete vezetett ahhoz is, hogy Csurka István elhagyta az MDF-et és megalapította a MIÉP-et.

"Mádl nem oldódik fel a népszerűségben, mint kockacukor a kávéban" – fogalmazta meg az Antall-kormány egyik minisztere a - mások szerint is - alapvető különbséget a jelenlegi és a következő köztársasági elnök habitusa között. "Van benne egy alapvető méltóság" – mondta róla Fekete György, aki Mádl kultuszminisztersége alatt helyettes államtitkár volt. Jankovics Marcell, a Nemzeti Kulturális Alap elnöke, aki Mádl Ferenccel a Magyar Nemzet szerkesztőbizottságában dolgozott együtt úgy véli: "Mádl nem hercigeskedik. Göncz Árpádban van hajlam a populizmusra, például mindenkit letegez. Mádl sokkal tartózkodóbb. Olyan, mint egy angol úr." "Nem böki meg a hátam, ha elmegy mellettem, nem az a bratyizós típus" - véli az első szabadon választott kormány egy másik minisztere. "Annál ő sokkal tartózkodóbb." Egy egykori minisztériumi munkatársa szerint "nem a rang fog neki tekintélyt adni". Egy tanártársa pedig úgy fogalmazott: "Nem követeli, hogy a villamoson átadják neki a helyet - mégis mindenki átadja, mert ő egyszerűen ilyen."

Fekete György volt helyettes államtitkár szerint Mádlt felesége menedzseli. "Érdekes-szép asszony, jól öltözik, jó szagú, kellemes jelenség. Nem fogunk vele szégyent vallani. Ő öltözteti Mádlt, vele van, amikor kell, háttérbe is tud húzódni, ha arra van szükség." Fekete szerint el is kényeztette férjét. "Nagyon nyugodt hátteret biztosít neki, így Mádl egy csomó hétköznapi dologtól függetlenítheti magát." A köztársaságielnök-jelölt egy másik ismerőse úgy érzi, Mádl professzornak semmi affinitása nincs a hétköznapi dolgokhoz. "Egyszer volt nálam egy ebéd, s nagyon szép angol étkészletem van. Az ilyen dolgokra ő sose figyel, akkor mégis megjegyezte, hogy milyen szép étkészletem van. Mindenki csodálkozott, hogy Feri bácsi egyáltalán észrevette, hogy miből eszik."

A protokollhoz hozzátartozik a megjelenés is. Ismerősei szerint a következő köztársasági elnök mindig ápolt, jól öltözött, ugyanakkor nem piperkőc. Emellett azonban, ahogy egy névtelenséget kérő ismerőse mondta, "köztársasági elnökként sokat kell majd mosolyognia, meg kellene csináltatnia a fogát".

Szakács Judit

Ajánló: