Pátosszal, pezsgővel és dobolással ünnepelték az Antall-kormány 10. évfordulóját<br/>

Vágólapra másolva!
A néhai miniszterelnök Antall József által alapított Batthyány Lajos Alapítvány az Országházban emlékezett az első szabadon választott kormány megalakulásának tizedik évfordulójára. Volt pátosz, pezsgő, történelmi párhuzam, álló ünneplés Antall József özvegyének, ellenzéki politikust viszont nem nagyon lehetett látni. Az általános ünneplésből kivételt csak Lech Walesa jelentett, aki éles kirohanást intézett az Európai Unió bővítést halogató politikája ellen.
Vágólapra másolva!

Az ünnepség első beszédében Boross Péter volt miniszterelnök azt mondta: "az Antall-kormánynak egy dzsungelben kellett megtisztítania az utat, hogy haladni tudjon rajta a kor, és rajta haladhasson majd az utókor is." A volt miniszterelnök Thomas Mannt idézve azt mondta, hogy az igaz mérce nem a siker, hanem a vállalás bátorsága, s ez vezette az első szabad kormányt. Az Antall-kormány külpolitikai nehézségei között utalt a balkáni háborúra, s kijelentette: " A Marshall tábornokról elnevezett vonat lekéste a csatlakozást."

Orbán Viktor miniszterelnök beszédében Szent Istvánhoz hasonlította az első szabadon választott kormányt. "Szent Istvánnak egy törzsi állam helyére keresztény magyar államot kellett teremtenie, ahogy az Antall-kormánynak egy ázsiai zsákutcából kellett a modern polgárosodás irányába vezetni az országot."

Orbán Viktor szerint Antall József a polgári Magyarország felépítésének kísérletével írta be magát a történelembe. Orbán fontosnak tartotta az Antall-kormány munkájából kiemelni, hogy a gazdasági nehézségek ellenére sem szüntette meg a családtámogatási rendszert. "Létfontosságú alapközösségeket csak kalandor kormányok zilálnak szét." Ezzel Orbán a Bokros-csomagra utalt, amely a Horn-kormány megszorító intézkedéseket tartalmazó gazdasági programja volt.

Az első kormány méltatása mellett a kormányfő személyes emlékeit is felelevenítette: "Nagy élmény volt, amikor az Ellenzéki Kerekasztal tárgyalásain találkoztunk. Professzorként ismertük őket, s ott a fiatalság pimaszságával velük egyenrangú partnernek képzeltük magunkat. Azt hittük, hogy bennük már nincsen tűz, s meglepve tapasztaltuk, hogy higgadt professzoraink politikai utcai harcosként viselkednek."

Az emelkedett hangulatot Lech Walesa volt lengyel államfő törte meg, aki beszédét azzal kezdte: "Én forradalmár vagyok, így forradalmibban fogok beszélni", s aztán így is tett. Beszédének alapgondolata az volt, hogy Antall József nagyon szomorú lenne, ha látná az Európai Unió csatlakozást halogató politikáját. "Az Európai Uniónak nincsenek tervei a posztkommunista országokkal, így nincsen ehhez kapcsolódó határidőnaplója sem, s szándéka sincs ezeknek a terveknek a kialakítására." Szerinte ezt leplezi a tömegkommunikációban tapasztalható hangoskodás: "Egyre kevesebb politikusnak van víziója, s egyre több politikus szerepel a televízióban" – mondta Walesa tapsot kiváltó szófordulattal. Szerinte az uniót fokozatosan bővíteni kellene, s csak azután kerülhet sor az unió belső reformjaira.

Walesa hasonló hevességgel támadta az Egyesült Államokat is. "Egyetlen politikus sem hitte, hogy a kommunizmus békésen megdönthető, így a változás felkészületlenül érte őket. A terv nélkül Kelet-Európába pumpált dollármilliókat pedig elnyelte a pénzügyi fekete lyuk" – mondta a volt lengyel elnök.

Walesát Mádl Ferenc köztársaságielnök-jelölt, az Antall-kormány volt minisztere követte a szónoki emelvényen. Ő elsősorban az első kormány azon sikereiről beszélt, amiben ő is közreműködött (Mádl Ferenc az Antall-kormány művelődési minisztere volt – a szerk.): a közoktatási és a felsőoktatási törvény, a Nemzeti Alaptanterv megszületéséről. Mádl az első kormány tevékenységét szokásával ellentétben nem Szent Istvánéhoz, hanem Károly Róbertéhez hasonlította. Felidézte az 1335-ös visegrádi királytalálkozót, ahol a cseh, a lengyel és a magyar király felismerte, hogy csak közösen tudja igazán konszolidálni országát. "A visegrádi együttműködés a rendszerváltás kormányainak egyik nagy tette volt" – mondta Mádl, és hozzátette: "Ez a folyamat Orbán Viktornak is köszönhetően most újraéledt." Mádl beszédét hangos ovációval fogadták a jelenlévők, különösen Orbán Viktor miniszterelnök, aki ütemesen dobolt asztalán.

Hasonló ünneplés fogadta Antall Józsefnét. Az özvegy köszöntésekor előbb néhány bátortalan kísérlet volt az álló tapsra, ám az akció eredménytelennek túnt. Végül Szabad György egykori házelnök vezényletére minden jelenlevő felállt.

A megemlékezésen részt vettek a jelenlegi közjogi méltóságok, az Antall-kormány egykori tisztségviselői és tanácsadói, valamint a konzervatív pártok egykori és mai képviselői. Granasztói György, az ünnepséget levezető elnök, a Batthyány Lajos Alapítvány elnöke az [origo]-nak elmondta: az összes parlamenti frakciót meghívták, csak ők nem jöttek el. "Mi meghívtuk őket, nem tehetünk arról, hogy nem szerették Antall Józsefet." Ugyanakkor az [origo] által megkérdezett ellenzéki képviselők nem kaptak meghívót. Fodor Gábor (SZDSZ) a hírekből hallott az eseményről, Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője pedig az [origo]-tól. "Pedig elmentem volna, persze, miért ne? Az közös ünnep, hogy volt egy első szabad kormány, bármilyen színű volt is." – mondta Lendvai. Az MSZP frakcióirodájába sem érkezett meghívó.

Szakács Judit

Ajánló: