Magyarország kártérítési igényt nyújtott be az Esmeralda ellen <br/>

Vágólapra másolva!
A magyar kormány megtette az első jogi lépéseket annak érdekében, hogy a februári tiszai ciánszennyezés miatt mind a magyar állam, mind az összes károsult lehetőleg maradéktalan kártérítést kapjon. A károkért felelős nagybányai Aurul ausztrál tulajdonosa, az Esmeralda ellen a magyar kormány felkérésére egy ausztrál ügyvédi iroda ugyanis kártérítési igényt nyújtott be.
Vágólapra másolva!

A tiszai ciánszennyezést okozó nagybányai Aurul vállalat ausztrál társtulajdonosa, az Esmeralda Exploration társaság ellen megindult csődeljárásban a magyar kormány által meghatalmazott ausztrál ügyvédi iroda bejelentette a magyar kormány kártérítési igényét.

A román sajtó szerint a magyar kormány által felkért Slater and Gordon ausztrál ügyvédi iroda az egyike a legismertebbeknek Ausztráliában, amely hírnevét jórészt annak köszönhetően szerezte, hogy rendkívül keményen lép fel a nagy társaságok ellen.

A magyar állam vagyoni viszonyait érintő ügyekben a Kincstári Vagyoni Igazgatóság rendelkezik a szükséges hatáskörrel, így ez a szervezet adott hivatalos meghatalmazásokat mind a magyarországi ügyvédeknek, mind pedig egy ausztrál ügyvédi irodának.

A magyar állam kártérítési igényének érvényesítése keretében szakértő kirendelését kérte a a Pesti Központi Kerületi Bíróságtól a bekövetkezett kár tényének, jellegének és az okozati összefüggésnek a tisztázása érdekében.

- A magyar állam, a magyar kormány mindent elkövet azért is, hogy ne csak a magyar államot mint a folyóvíz tulajdonosát ért károkért történjen kártérítés – közölte Hende Csaba igazságügyi államtitkár. - Akik a Tiszából éltek, elsősorban az itteni halászati szövetkezetek, az elmaradt haszon formájában szenvedtek olyan jelentős kárt, amely megrendítheti egzisztenciájukat is. A magyar kormánynak elsősorban ezeknek a károsultaknak a megélhetéséről kell gondoskodnia.

Pénteken Nyíregyházán Partnerség a Tiszáért címmel konferenciát szerveztek, melyen részt vett Gönczy János tiszai kormánybiztos is. Ezen kifejtette: szükség van arra, hogy nemzetközi vízminőség-védelmi szerződések köttessenek. Olyan megállapodásra van szükség a szomszédos országokkal, amely egyben garanciát ad arra is, hogy katasztrófa esetleges bekövetkezése esetén a szennyezőn számon lehessen kérni a károkozást.

Gönczy János elmondta: a folyók rehabilitációjához szükséges anyagi segítség eléréséhez, Romániával, Szlovákiával és Ukrajnával együtt, közösen kell Európa és a világ szervezeteihez fordulnia Magyarországnak.

A szakemberek már mérik, hogy milyen károk keletkeztek, és azt is megvizsgálják, milyen káros hatások érték és érik a továbbiakban a Tisza és a Szamos mentének idegenforgalmát s a szolgáltatásokat végző vállalkozásokat.


(MTI)

Ajánló:

A cég honlapja.

Korábban:

(2000.03.25.)