Csak a jéghegy csúcsa a katonai előélet felmérése<br/>

Vágólapra másolva!
Ami eddig megjelent a katonatisztek politikai előéletének vizsgálatáról, az csak a jéghegy csúcsa - állította a Népszavának egy, az ügyet jól ismerő tisztviselő. Az biztos, hogy a "felmérés" elvégzésére - ki volt politikai tiszt, illetve párttitkár 1990 előtt - a Honvédelmi Minisztérium vezetése utasította a vezérkari főnököt. Úgy tudjuk: ebben központi szerepet játszott Wachsler Tamás politikai államtitkár. Ő egyébként ezt nem kívánta kommentálni. Heiling Ottó, a honvédszakszervezet alelnöke szerint a tárca magyarázata nevetséges, mert miért kellene egy "jóságos, aggódó" miniszteri szándékot titkos felmérésbe bugyolálni.
Vágólapra másolva!

A mai hatpárti egyeztető tárgyalás napirendjén eredetileg csak a haderőreformmal kapcsolatos kérdések szerepeltek volna, de az MSZP és az SZDSZ képviselői bejelentették: tájékoztatást kérnek arról a Néoszavában megjelent információról, amely szerint vizsgálják a tisztek politikai előéletét. Juhász Ferenc (MSZP) úgy véli, tíz évvel a rendszerváltozás után elfogadhatatlan a politikai alapú szelektálás. Mécs Imre (SZDSZ) szerint a miniszternek azonnal le kellene állítania ezt az akciót. A tárca szóvivője szerint azért készül ilyen felmérés, mert Szabó János miniszter meg akarja akadályozni, hogy a létszámleépítésnél bárkit diszkrimináció érhessen politikai előélete miatt.

Fodor Lajos vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka a Népszabadságnak nyilatkozva elismerte, hogy az 1990 előtt párttitkárként, pártmunkásként, politikai helyettesként dolgozó ma is aktív katonák listáját is kérte a Honvédelmi Minisztérium a vezérkartól a hadsereg tervezett létszámcsökkentése miatt.

A Népszavát egyébként arról tájékoztatta egy, az ügyet ismerő tisztviselő, hogy mindaz, ami eddig napvilágra került, csak a jéghegy csúcsa.

Több forrásból megerősített információja alapján úgy tudja, hogy az összeállítás elkészítésére először Wachsler Tamás, a minisztérium politikai államtitkára adott utasítást - egyébként jogszerűtlenül - a vezérkar illetékes személyügyi vezetőjének, aki ezt jelentette a vezérkari főnöknek, Fodor Lajosnak. Fodor Szabó János minisztertől kért magyarázatot, aki szóban a politikai államtitkár utasításának végrehajtására szólította fel a honvédség parancsnokát. Ezt követően Fodor ugyancsak szóban adta ki a parancsot a haderőnemi vezérkarok főnökeinek. Ők rejtjelezett táviratban továbbították a titkosított intézkedést az alakulatokhoz. Onnan az intézkedés értelmében a két haderőnemi vezérkarhoz küldték a névsorokat. (Mintegy 150-200 személy neve szerepel a jelentésekben.) A minisztériumban is folyt ugyanilyen szempontok szerinti adatgyűjtés.

Wachsler Tamás kérdésünkre a következőket mondta: "Holnap kezdődnek az integrációról és a haderőreformról a hatpárti tárgyalások. Ezeknek az előkészítésével foglalkozom a tárca részéről, így nem érek rá műbalhékkal foglalkozni. Nem akarom kommentálni a Népszava értesülését."

Az intézkedés jogszerűségéről megkérdeztük Majtényi László adatvédelmi biztost, aki nem tudott véleményt mondani az ügyről, mert hivatalos bejelentést nem kapott. Az ombudsman nem tartja indokoltnak, hogy hivatalból indítson vizsgálatot, mert szerinte az érintettek nincsenek korlátozva abban, hogy panasszal éljenek a hivatalnál. - Az esetleges panaszt ki fogom vizsgálni - szögezte le Majtényi László.

A Honvédszakszervezet tegnapi elnökségi ülésén is téma volt a titkos parancs ügye. A szervezet alelnöke, Heiling Ottó lapunknak azt mondta, informális csatornákon értesültek a dologról, és úgy vélik, hivatalosan épp azért nem kereste meg őket egyetlen alakulat sem, mert az a katona, aki a titkos parancsra hivatkozva fejti ki ellenérzéseit, maga is titkot sért.

Az alelnök megjegyezte: a kifejezetten nem szakmai, hanem politikai érdeklődésű "felmérés" már csak azért is veszélyes, mert a fél évvel előrehozott létszámleépítés önmagában is aggályos. A minisztérium magyarázata pedig nevetséges, mert ugyan miért kellene egy "jóságos, aggódó" miniszteri szándékot titkos felmérésbe bugyolálni - jelentette ki a Honvédszakszervezet alelnöke.

(Népszava)