Lista készült a tisztek múltjáról<br/>

Vágólapra másolva!
A Népszava értesülése szerint Fodor Lajos, a Magyar Honvédség parancsnokának titkos parancsára valamennyi katonai alakulatnak kedd reggelig listát kellett készíteni azokról a ma is aktív személyekről, akik 1990 előtt az ezredeknél politikai helyettesként, párttitkárként, illetve a magasabb katonai szervezeteknél függetlenített politikai munkásként vagy párttitkárként szolgáltak. Az ellenzéki pártok képviselőit megdöbbentette a hír.
Vágólapra másolva!

A Népszava értesülése szerint titkos parancsot kapott hétfőn délután a Magyar Honvédség valamennyi katonai alakulata. A "belső" katonai faxon, illetve a futárszolgálattal érkezett dokumentumot a honvédség első embere, Fodor Lajos vezérezredes írta alá. Az utasítás értelmében másnap, azaz kedd délelőtt tíz óráig várta azt a listát, amely 1990 előtt az ezredeknél politikai helyettesként, párttitkárként, illetve a magasabb katonai szervezeteknél függetlenített politikai munkásként vagy párttitkárként szolgálók nevét tartalmazza.

A Magyar Honvédség parancsnoka, vezérkari főnök néhány napja azzal hárította el munkatársunk kérdését, hogy nem tud olyan listáról, amely politikai szempontok alapján akarná kiszűrni a tiszteket. A vezérezredes azt is hozzátette, ez a személyiségi jogokat is sértené. Szabó János szakminiszter a reform kapcsán várható 15 ezres létszámleépítés szempontjait egyedül az alakulatok megszüntetéséhez kötötte. A Népszavának azt mondta: a laktanyabezárások teszik indokolttá, hogy mintegy 2000 tiszttől és majdnem 1000 tiszthelyettestől köszönnek majd el.

Pillanatnyilag nem lehet tudni, hogy a jelenlegi politikai szűrőn hányan akadnak fenn. Az bizonyos, hogy 1990-ben több mint 800 politikai tiszt került az utcára.

Juhász Ferenc, a honvédelmi bizottság szocialista alelnöke már hallott az intézkedésről. Felháborítónak tartja, hogy tíz évvel a rendszerváltozás után ilyen szempontok alapján dőljön el emberek sorsa. Szerinte az alantas szándékot ez jól jelzi. Mécs Imre, a honvédelmi bizottság szabad demokrata tagja a részleteket nem ismeri, de megdöbbenve fogadta a hírt. Úgy fogalmazott, ha ez igaz, akkor felháborító. Álláspontja szerint tíz évvel a rendszerváltozás után kizárólag szakmai szempontok alapján szabad az alkalmasságot vizsgálni, politikai előélet vizslatása a rossz emlékű B-listázást idézi fel.

Erdélyi Lajos, a honvédelmi tárca szóvivője szerdán reagált a Népszava cikkére. Az MTI-nek elmondta: valamennyi katonai alakulatnak listát kellett készíteni azokról a ma is aktív személyekről, akik 1990 előtt az ezredeknél politikai helyettesként, párttitkárként, illetve a magasabb katonai szervezeteknél függetlenített politikai munkásként vagy párttitkárként szolgáltak.

A honvédelmi miniszter az elmúlt időszakban több olyan, egymásnak is ellentmondó információt kapott, hogy az 1990-es évek előtt politikai beosztásban lévő tisztek megfelelő képzettség nélkül látják el beosztásukat, s ennek ellenére előnyt élveznek a haderő-átalakítás során - mondta Erdélyi. Ezzel ellenkező tartalmú állítások is a miniszter tudomására jutottak. Ezek szerint egyes tisztek megfelelő képzettségük ellenére is hátrányba kerülnek. Mindezek megismerésére és az esetleges diszkrimináció megakadályozására készül felmérés.

A honvédelmi tárca szóvivője az MTI-nek elmondta: a haderő-átalakítás során az elkövetkezendő időszakban a tárca és a honvédség létszáma jelentősen csökken, ezért a haderőkből kikerülőkről különböző statisztikák és névjegyzékek készülnek, amelyek tartalmazzák a katonai karrierrel, az iskolai végzettségekkel, a viselt rendfokozattal kapcsolatos információkat is. Ezeknek része lehet, ha az illető politikai beosztást töltött be a Magyar Néphadseregben. Erdélyi Lajos közölte: a honvédségnek nincs listája arról, hogy hány volt MSZMP-tag katona dolgozik a honvédségnél.

(Népszava)