Kormányfői vétó a Fidesz-frakciónak<br/>

Vágólapra másolva!
A Fidesz-frakció elnöksége igen, a kormány azonban nem támogatja a Magyar Honvédség professzionális haderővé történő átalakításáról szóló képviselői indítványt. A javaslatot ellenezték a kisgazdák is.
Vágólapra másolva!

A kormány nem támogatja a honvédelmi bizottság két fideszes tagja által benyújtott, a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses hadsereggé alakításáról szóló indítványát, annak ellenére, hogy a képviselők erről egyeztettek a Fidesz-frakció elnökségével is. Ezt értesülésünk szerint Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be a nemzetbiztonsági kabinet legutóbbi, a haderő-átalakítást megtárgyaló ülésén. A kormányfő a döntést nem indokolta.

A javaslat szerint az Országgyűlés kinyilvánítaná azt a szándékot, hogy a honvédség fokozatosan, az ország teherbíró-képességét figyelembe véve hivatásos haderővé váljon. Ezen felül a törvényhozás felkérné a kormányt egy hatástanulmány készítésére is az átalakításról, különösen annak költségeiről.

Az indítvány egyik készítője, Simicskó István a Magyar Hírlapnak elmondta: a javaslatot egyeztette a frakcióvezetéssel, amely támogatta az elképzelést. A honvédelmi bizottság alelnöke hivatalos értesítést nem kapott arról, hogy a kormány elutasítja az indítványt, ám volt már példa arra, hogy a két szándék nem feltétlenül fedi egymást. A politikus közölte: nyitott a jobbító szándékú módosításokra. Véleménye szerint békeidőben a hivatásosokból és szerződésesekből álló haderő képes az ország védelmére és a NATO-kötelezettségek teljesítésére. A javaslatból kimaradt, ám a hosszú távú elképzelésben szerepel, hogy a profi haderő mellett a fiataloknak fennmarad egy kötelező rövid alapképzés. A tartalékosokat az esetleges veszélyhelyzetek vagy katasztrófák elhárítására vetnék be, illetve utánpótlást jelentenének a fegyveres szervezeteknek.

Halász János, a Fidesz-MPP frakciószóvivője megerősítette, hogy a Simicskó-javaslat élvezi a képviselőcsoport támogatását. Halász szerint a Fidesz elképzeléseiben szerepel, hogy lépéseket tegyenek a hivatásos hadsereg megteremtése felé. Arra a kérdésre, hogy az indítványt visszavonják-e, ha azt a kormány ellenzi, a szóvivő úgy válaszolt: ezzel csak akkor foglalkoznak, ha hivatalos értesítést kapnak a kabinettől. A kormányzati álláspontot tegnap sikertelenül próbáltuk megtudni. Mindössze azt a választ kaptuk, hogy a kormányprogramban a hat hónapos sorkatonai szolgálati idő bevezetése szerepel.

A Magyar Hírlap értesülései szerint több kisgazda nem ért egyet a hat hónap bevezetésével, és ellenzik a Fidesz elképzeléseit is a sorkatonai szolgálat átalakításáról. A honvédelmi bizottság a Simicskó-indítványt a hónap elején általános vitára alkalmasnak találta ugyan, ám a MIÉP-es és SZDSZ-es képviselők nem szavazata mellett ellenezte az indítványt Lányi Zsolt, a testület kisgazda elnöke is. Az FKGP-t képviselő többi tag tartózkodott a voksoláskor, és nem foglalt állást a kisgazda vezetésű honvédelmi tárca jelen lévő képviselője sem.

Lányi Zsolt ellenszavazatát a Magyar Hírlapnak azzal indokolta, hogy a semmilyen határidőt nem tartalmazó javaslatnak nem látta értelmét, mindemellett nagyon hasonlít az SZDSZ-kezdeményezésére. Márpedig a bizottsági elnök szerint a sorkötelezettség jelenleg alkotmányos kötelezettség, mint az adófizetés vagy a kötelező általános iskolai oktatás. Ezt legfeljebb akkor lehet eltörölni, ha megfelelő számú önkéntes jelentkezik a honvédséghez - nyilatkozta Lányi.

(Magyar Hirlap)